EN

Перформанс The Gathering: Model No. 1

7 вересня о 14 годині в Інституті проблем сучасного мистецтва відбувся перформанс, присвячений дітям, яких під час повномасштабного вторгнення в Україну викрала росія. Завтра, 12 вересня 19:00 відбудеться розмова з канадською мисткинею Лесею Марущак. Їі проєкт “Поезія наших дітей” в ІПСМ НАМ України триває до 13 числа.

Реліз організаторів:

Пані Леся розповість про роботу над проєктом та його частинами, про закладені сенси та перспективи подальшої роботи з темою дитинства.
У розмові також візьмуть участь:
Джорд Гупка — режисер та оператор першої відеороботи проєкту “Чорне сонце сяє. Ритуальний танець 4°3”. Відео було створено у Канаді.
Олексій Гринишин — дослідник вокальних практик. Коло його інтересів: автентичний український спів, імпровізації та медитативні співи. Олексій працював над музичною частиною виставки “Поезія наших дітей”.
Гліб Зельгін — перформер-мандрівник. Член мистецького об’єднання MON, яке у червні 2023 року у селі Буша на Вінниччині виконало перформанс “Означаю. Заміщуюсь. Не означаю”. Відео перформансу буде представлене під час події.
Зустріч модерує кураторка виставки Яна Гринько. Долучитись до розмови можна завітавши до Інституту проблем сучасного мистецтва (Київ, вул. Євгена Коновальця 18) та онлайн. Участь можлива за умови попередньої реєстрації: https://forms.gle/XoqwvChfNNRxDURt7
Усі відвідувачі події отримають каталог проєкту “Поезія наших дітей”.

 

У рамках проєкту “Поезія наших дітей” канадської мисткині Лесі Марущак, що триває з 15 серпня до 13 вересня в Інституті проблем сучасного мистецтва (Київ, вул. Євгена Коновальця 18) відбувся перформанс The Gathering: Model No. 1. Ритуал покликаний зафіксувати ім’я кожної дитини, яку росія позбавила дитинства, викравши її при вторгненні на територію України. (Офіційна інформація отримана з ресурсу https://childrenofwar.gov.ua)

Перформанс демонструє важливість взаємодії, об’єднання зусиль в суспільстві заради того, аби пам’ятати кожну історію життя, які руйнує росія. Кожен охочий відвідувач виставки зможе стати частиною процесу формування пам’яті про українських дітей. Перформанс розпочнеться в суботу одразу після кураторської екскурсії й триватиме до 13 вересня 2024 року.

Леся Марущак створила перформанс The Gathering: Model No. 1 під час перебування в Banff Center for Arts and Creativity (Канада) на початку 2024 року, присвятивши його 2-му року російської війни проти України. 

Проєкт «Поезія наших дітей» втілено за підтримки Українського культурного фонду.

Детальніше про перформанс The Gathering: Model No. 1:

Перформанс «The Gathering: Model No. 1» наповнює експозицію виставки голосами, сповненими втрати та надії водночас. В одному куті експозиції за столом сидять двоє читачів. Перед ними — розгорнуті сувої з інформацією про 1964 дитини — це ті діти, яких росія викрала з України під час повномасштабного вторгнення та імена яких підтверджено рідними. Один читач_ка називає ім’я, другий — рік та місце народження. Вони ніби перегукуються між собою. Їхні голоси звучать то жалобно, то відсторонено, як луна, що відбивається від стін і повільно розчиняється в повітрі.

Навпроти читач_ки сидить за столом письменни_ця та фіксує за ними текст. Завдання письменників — зібрати уламки зруйнованих життів. Їхні записи символізують прагнення запам’ятати кожну дитину.

Цей перформанс циклічний, монотонний. Учасники змінюють одне одного, беручи на себе роль то читача, то письменника. Із часом до учасників приєднуються відвідувачі, проникаючись відповідальністю цього дійства — це демонструє важливість взаємодії, об’єднання зусиль всередині суспільства заради великих справ.

Перформанс триватиме до останнього дня роботи виставки; відвідувачі щодня можуть долучитися до  нього.

Детальніше про проєкт Поезія наших дітей:

Проєкт «Поезія наших дітей» досліджує три злочини, відмінні  у часі й географії. Голодомор 1932–1933 років в Україні постає в діалозі з першою програмою інтернування в Канаді (1914–1920 роки) та резонує із наслідками повномасштабного вторгнення росії в Україну, яке було розпочате 2022 року. У центрі виставки — 12 дитячих портретів. Їх доповнює інсталяція з текстилю, заснована на принципах повторення й переосмислення. На виставці також будуть представлені дві відео роботи (одна знята в Канаді, а інша — в Україні), які занурюють глядача в контекст колективного болю та трансгенераційної травми.

Леся Марущак — художниця та кураторка, яка через фотографію, архівні матеріали та інсталяції досліджує історії колонізованих народів та їхні трансформації під впливом геополітичних чинників, а також індивідуальні та колективні культурні наслідки вигнань. Її наративні експозиції зі статичними та динамічними зображеннями та грубими й делікатними скульптурними елементами були представлені у понад 65 музеях, галереях та мистецьких просторах по всьому світу. Найвідоміший її проєкт в Україні присвячений Голодомору 1932–1933 років та має назву «MARIA».  

Інститут проблем сучасного мистецтва Національної академії мистецтв України (ІПСМ НАМ України) — єдина науково-дослідна установа в Україні, що здійснює фундаментальні наукові дослідження у галузі всіх видів сучасного мистецтва, практичні і пошукові студії, спрямовані на розвиток професійного сучасного мистецтва й архітектури, впровадження нових мистецьких технологій і практик, розвиток національної культури, підготовку та видання монографій і збірників наукових праць з магістральних напрямів наукової діяльності Інституту.

Кураторка перформансу — Яна Гринько

Марина Богуш — керівниця проєкту

 

 

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.