EN

Зранку було дуже холодно і світило неймовірно яскраве сонце

Цього четверга, 18 травня, о 18:00  у Львівському муніципальному мистецькому центрі відбудеться відкриття мультимедійної виставки “Зранку було дуже холодно і світило неймовірно яскраве сонце”, організованої громадською організацією Fight For Right, яка бореться за дотримання прав людей з інвалідністю. Відвідувачі та відвідувачки зможуть переглянути 15 історій евакуацій українців і українок з інвалідністю.

Текст організаторів:

Пройти шляхами евакуацій людей з інвалідністю: Fight For Right презентують мультимедійну виставку “Зранку було дуже холодно і світило неймовірно яскраве сонце” у Львові.

Цього четверга, 18 травня, о 18:00  у Львівському муніципальному мистецькому центрі відбудеться відкриття мультимедійної виставки “Зранку було дуже холодно і світило неймовірно яскраве сонце”, організованої громадською організацією Fight For Right, яка бореться за дотримання прав людей з інвалідністю. Відвідувачі та відвідувачки зможуть переглянути 15 історій евакуацій українців і українок з інвалідністю.

Вимушена евакуація внаслідок повномасштабного вторгнення росії в Україну стала однією з численних спільних історій цієї війни. “Зранку було дуже холодно і світило неймовірно яскраве сонце” занурить у поліфонію голосів, щоб передати цей несподіваний життєвий досвід – небезпечний, виснажливий і кардинально протилежний звичайній подорожі.

Аудіо- та відеоматеріали розкажуть та покажуть маршрути евакуацій, деталі того, як працівники і працівниці Fight For Right допомагали їм відбутися, а також прослухати уривки з інтервʼю. Ви зможете дізнатися про те, як люди з інвалідністю переживають воєнні часи, тимчасову окупацію росією та виклики, з якими вони стикаються.

“Від моменту створення Муніципального мистецького центру ми з командою та архітекторами проекту поставили мету втілити простір інклюзивним, доступним та комфортним. У нас є пандус, поручні та інші зручності, які доводять, шо доступ до місць спільного користування може бути універсальним та може приймати різних відвідувачів. Це була основа, на якій ми будували принцип нашої роботи. І особливо підкресленою ця теза є зараз, коли ми товаришуємо із людьми з інвалідністю, які мали сміливість залишитися в Україні після початку повномасштабної війни і коли приймаємо для екскурсій групи військовослужбовців, які реабілітуються у Львові після втрат кінцівок та інших травм. Мистецтво має бути доступним, а публічні місця – безбар’єрними. Раді приймати виставку, яка ще раз звертає увагу на те, як має розвиватися наше суспільство та середовище щодо людей з інвалідністю”, – говорить Ляна Мицько, засновниця та директорка Львівського муніципального мистецького центру.

В основі інклюзивної виставки –  соціологічне дослідження для проєкту WARPATH.24.02, створене командою Fight For Right, організації, яка послідовно бореться за дотримання прав людей з інвалідністю. Основна мета проєкту – продемонструвати різноманіття та множинність досвідів українців і українок з інвалідністю, дозволить узагальнити та розрізнити, говорити про спільне і про відмінності.

Fight For Right з самого початку повномасштабної війни росії проти України працювали в напрямку екстреного реагування.

“Уся наша команда так чи інакше проживала досвіди людей з інвалідністю під час війни. Ми евакуювали, консультували з юридичних питань, надсилали ліки і продукти, підтримували 24/7 у соцмережах, на гарячій лінії та в усіх можливих месенджерах.

Я спілкувалася з колегами та колежанками у повсякденні про те, як це: переживати війну, маючи чи не маючи інвалідність. Навесні ми почали говорити про те, що потрібно фіксувати свідчення людей з інвалідністю про повномасштабне вторгнення росії в Україну, аби створити повнішу картину злочинів росіян і ширше показати, якою була російсько-українська війна. Саме на основі цих історій і народилася виставка”, – розповіла Ганна Заремба-Косович, соціологиня проєкту та авторка матеріалів.

“Нам, разом з художниками та художницями мультимедійної виставки, вдалося створити мистецькими засобами розширений коментар до соціологічного дослідження про евакуацію людей з інвалідністю. Важливо, аби в наших історіях, розказаних про цю війну, не загубилося все розмаїття голосів і досвідів”, – поділилася Олександра Набієва, кураторка виставки.

З 15 історіями, зібраними у форматі інтерактивної карти з аудіо та інтервʼю героїв і геройок, можна познайомития на сайті warpath.ffr.org.ua.

Відкриття виставки відбудеться 18 травня о 18:00 у Львівському муніципальному мистецькому центрі за адресою вул. Стефаника, 11 і триватиме до 18 червня.

Художники/ці: Євген Арлов, Кирило Коваленко, Анатолій Татаренко та Миро Клочко, Сашко Протяг, Даша Подольцева.

Учасники/ці: Андрій Качур, В’ячеслав Овсієнко, Володимир Арабаджи, Дмитро Жарий, Людмила Крамниста, Маргарита Василенко, Надія та Олександр Вороневські, Наталія Петренко, Олег Резанов, Олена Вінсент, Ольга Бабіцька, Ольга Вовк-Собіна, Світлана Горєва, Тетяна Герасимова, Тетяна Новакова.

Кураторка виставки – Олександра Набієва. Координаторка проєкту – Вікторія Лучка, Соціологиня проєкту та авторка матеріалів – Ганна Заремба-Косович, Перекладачка – Ірина Шеремет. Організатори: ГО “Fight for Right”, British Council in Ukraine. Розробники сайту WARPATH.24.02 – “Directa Bureau”.

Виставка відбудеться за підтримки Британської Ради в межах Сезону культури Велика Британія/Україна.

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.