EN

Заява ГО МСМ щодо Музею і ситуації навколо Гостиного двору

Текст організаторів:

Заява ГО МСМ щодо Музею сучасного мистецтва і ситуації навколо Гостиного двору.

Дискусії про долю Гостиного двору спалахнули після заяви міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка щодо передачі Гостиного двору у відомство Міністерство культури та інформаційної політики України для створення Музею сучасного мистецтва замість Київська міська державна адміністрація – КМДА, яка планувала розмістити в ньому Музей Києва.

І той факт, що цього разу мова йде не про загрозу рейдерства, руйнування чи відкриття чергового торгівельно-розважального комплексу, а про те, який музей має зайняти історичне приміщення, безумовно є перемогою активістів та культурної спільноти.

ГО МСМ закликає Міністерство культури та інформаційної політики і КМДА до діалогу та об’єднання зусиль заради збереження пам’ятки архітектури і повернення її громадянам України. Неприпустимо ставити громадян України і громаду Києва перед вибором, який музей їй потрібен більше. Наразі питання приналежності будівлі вирішується розпорядником майна, яким є Фонд державного майна України. Питання можливості пристосування будівлі має вирішуватись відповідно до законодавства і враховувати експертну думку зацікавлених сторін.

Ольга Балашова, голова правління ГО МСМ
Те, що за 30 років існування незалежної держави на планеті Земля не з’явилося місця, де можна через універсальну мову мистецтва скласти уявлення про сучасну Україну, – факт ганебний. Гостиний двір – прекрасна локація для Музею сучасного мистецтва, поява якого забезпечить Києву статус європейської культурної столиці і нову якість культурного середовища для киян і гостей міста. В той же час ми наголошуємо на неприпустимості конфронтації та вирішення проблем одного музею за рахунок іншого. Ми переконані у можливості рівноцінної інтеграції важливих для суспільного розвитку інституцій, і Гостиний двір має стати громадським простором добросусідства, діалогу та спільнодії».

ГО МСМ створене, щоб об’єднати тих, хто працює із сучасним мистецтвом в Україні та потребує нової якості музейної інституції для розвитку системи мистецтва та професійного діалогу. Предметна розмова за нашої участі щодо створення Музею сучасного мистецтва в Міністерстві культури почалася наприкінці 2019 року, а в діалозі з паном Ткаченком ГО МСМ перебуває вже близько півроку. Наша співпраця заснована на спільному розумінні важливості створення Музею сучасного мистецтва для інституціалізації мистецтва, яке створювалося поза державною увагою та системною підтримкою з 1960-х років і дотепер.

ГО МСМ була створена у 2020 році на базі ГО Дзигамедіалаб, яка протягом п’яти років розвивала Відкритий Архів Українського Медіа-арту. В результаті дискусії про необхідність музеєфікації сучасного мистецтва, яка тривала у професійному середовищі з середини 1990-х років, у 2019 році питання створення Музею сучасного мистецтва вийшло за рамки суто фахового обговорення та зусиллями міністра культури Володимир Бородянський (2019-2020) потрапило у загальнодержавний порядок денний. У березні 2020 Міністерство для втілення профільної музейної інституції сучасного мистецтва обрало науковий концепт Робочої групи, яка з 2017 року працювала у Національному художньому музеї України. Троє з дев’яти учасників тієї роботи — Oльга Балашова, Юлія Гнат, Марія Ланько — входять до правління ГО МСМ.

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.