EN

Юрій Шаповал в Музеї Києва

3 грудня об 11.00

Текст організаторів:

З 3 по 19 грудня в Музеї Києва відбудеться довгоочікувана виставка соціальної сатири Юрія Шаповала. Полтавський художник представить роботи, над якими працював упродовж останніх трьох років.

Провідна тема художніх серій Юрія Шаповала становлення демократії в Україні та процес формування політичної свідомості. Серія, в якій Юрій Шаповал реактуалізував образ поета Тараса Шевченка як активного учасника протестних подій в Україні 20142015 років, принесла художнику популярність і стала міжнародним мемом. Художник працює з традиційним інструментарієм імпресіонізму, а сюжети його картин є моментальною рефлексією соціальних і політичних процесів.

Юрій Шаповал, «Не чекаючи сезону»

Юрій Шаповал підкреслює стереотипи мислення, які призводять до логічних похибок або парадоксальних виборів. Побутові жарти, які містять потенціал українського мема, мають набагато більше політичного, ніж здається на перший погляд. Мемом стає той текст, який отримав вірусну популярність. З точки зору культури, така популярність є показником життєздатності ідеї. Діалог на кшталт:
Як справи?
Та як! Як справа, так і зліва!
є прикладом тональності типового масового жарту. Це швидкий та простий ґеґ. Утім, під ним ховається небажання проблематизувати або проаналізувати відповідь.

Юрій Шаповал, «Полювання на оленя»

Сюжети Шаповала типово впізнавані. У них зафіксована та сама іронія побутового, під якою ховають необхідність взяти на себе відповідальність за вчинки та відповіді. Це звернення до тих систем захисту, які перетворюють політичну активність на мем задля уникнення травми від реальності. З одного боку, можливістю спільно організувати суспільне життя країни громадяни завдячують тисячам життів активістів/ок, воїнів/ок, волонтерів/ок. З іншого простір власне політичної дії та думки конкурує з розважальним медіаконтентом від самого початку незалежності України. У зрозумілих прикладах Шаповала простежується безпосередній звязок із культурними кодами, які трансформують політичне в сатиричне, та навпаки сатиричне в політичне.

Юрій Шаповал, «У передчутті вітру»

Юрій Шаповал народився в 1984 році в Полтаві, де живе і працює зараз. Художник працює з живописом та графікою, звертається до соціальної сатири та побутових сюжетів. Практики Шаповала присвячені відображенню типових для масової української культури способів працьовувати травматичні питання за допомогою гумору.

Презентація проєкту відбудеться 2 грудня о 18:00.

Вхід на відкриття за запрошенням або за вартістю квитка на виставку.

Виставка діятиме по 19 грудня.

Музей Києва
Богдана Хмельницького, 7 (3-й поверх)

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.