Меню

Євген Світличний в YermilovCentre (Харків)

6 листопада о 18.00

Текст організаторів:

Відкриття виставки Євгена Світличного «Бабаї: малярські міфологеми».

Виставка, яка виникла на перетині трьох сфер, суголосних авторському світовідчуттю – метафізичній напрузі між «культурою-історією-географією» рідного краю. «Бабаї» стали мистецьким артефактом, у якому ожила особиста та національна історія.

Євген Світличний вірить не у застиглу форму знайденого дару, а вбачає дар – як відправну точку мистецького шляху. «Тобі вже дали тебе. Ти не повинен бути ідолом для самого себе, ти — матеріал».

Декілька років тому, працюючи на пленері полтавських краєвидів, митець паралельно написав невелику серію робіт з рідними харківськими ландшафтами. Відчувши емоційну потребу розвинути тему, автор відкрив творчий етап тривалістю у півтори роки.

Бабаї — рідні землі Євгена Світличного — гучна луна дивної назви, містичні марення минулого, скіфські баби…

Краєвиди, всотані митцем з дитинства, проросли крізь роки у роботах, де сакрально сплелися дитячі спогади, рідні пейзажі та духовні пошуки: марево минулого, марево половецьких баб, марево Бабаїв.

Виставка не є чередою окремих робіт, сюжетно герметичних, зосереджених на собі. Вся виставкова зала є одним великим малярським артефактом, питомим образом скіфської баби – сакрального знаку української культури.

Різноманіття форм — але одна міфологема, яка оживає потоком малярських марень. Марення перетікають одне в одне, проговорюючи себе трьома головними кольорами – синім, зеленим, пурпурним. Саме ці три кольори для майстра уособлюють сакральні знаки-кольори ландшафта України.

Працюючи з глибинними пластами рідної культури, митець стає медіатором, візіонером трансцендентальних обрисів культурної пам’яті.

Не самодостатній сюжет, а ситуація зустрічі з міфом, не авторська постать, а культурний архетип, не ретроспектива, а сьогоднішнє переживання – такою створив Євген Світличний малярську міфологему рідної землі.

«Містики ніколи не розглядали мистецтво як засіб для особистого самовираження чи фотографічного копіювання. Вони шукали в ньому сфокусований дух, рух енергопотоку. Вони вважали, що художник, який має намір вникнути в містерію божого творіння, одночасно повинен виступати як шукач, тлумач, відкривач шляху в іншу реальність».

Віктор Кирунчик «Таємниця матриці укрів-русів»

Євген Світличний

Народився в 1948 р. у місті Каунас, Литва.

Закінчив Київський державний художній інститут в 1973 р. Живописець. Доцент кафедри образотворчого та декоративного мистецтв архітектурного факультету Харківського національного університету будівництва та архітектури. Учасник міжнародних і всеукраїнських виставок з 1980-х років.Роботи зберігаються в ХМ США, Болівії і приватних зібраннях у Німеччині, Португалії і інших багатьох країнах світу.

Живе і працює в Харкові.

Виставка проходитиме по 8 грудня.

Вв-нд 12:00-20:00.

Вхід вільний.

YermilovCentre
площа Свободи, 4, головний корпус ХНУ ім. В.Н. Каразіна, Харків

бачите помилку, пишіть сюди