EN

Я ЗРОЗУМІЛА, ЩО Є КУПА РЕЧЕЙ, ДЕ МОЖНА ВІДВОЛІКАТИСЬ І СТАВИТИ СВОЇ МІЗКИ НА МІСЦЕ

Олена Щербина — учасниця проєкту «МІТЄЦ. Реабілітаційний простір», — про мистецькі майстер-класи. За підтримки  Українського культурного фонду, 2021 рік.

Олено, яким було ваше перше враження від проєкту «МІТЄЦ. Реабілітаційний простір»?

Коли я сюди потрапила, то побачила, те, що тут відбувається, навіть перевищило мої очікування. Коли щось нове зустрічаєш,  це дуже захоплює. Мені не вистачило часу тотально зануритися у проект. Думаю, що це моя помилка, бо коли я йшла не деякі майстер-класи, я до них заздалегідь не готувалася. Я поставила собі у цьому плані мінус.

На майстер-класі з графіки Катерини Свіргуненко

 

Ви вважаєте, що підготовка до таких заходів є обов’язковою?

Так. Це досвід, і на сьогоднішній день я в цьому абсолютно впевнена. Ми вчимося, і точно знаю, що більше таких помилок допускати не буду. Це наша відповідальність.

Ці майстер-класи вас змінили?

Я вдячна цьому проєкту, бо я зустрілась з дуже цікавими людьми. Я думаю, що ми будемо ще десь перетинатись, спілкуватись. У мене є ідеї відпочинку за кордоном, і я цих людей буду обов’язково туди запрошувати, ми будемо продовжувати наше реабілітаційне спілкування.

 

На майстер-класі з ленд-арту Сергія Якуніна

 

А щодо досвіду від процесу майстер-класів?

Я кайфанула. Коли ми малювали, ти повністю відключаєшся. Виходить в тебе, чи не виходить, але ти ведеш цей процес. Це було для мене зовсім нове. До цього я себе відволікала спортом, дома я в’яжу, а от малювання мене дуже захопило. Я зрозуміла, що є купа речей, де можна відволікатись і ставити свої мізки на місце.

Я, як жирафа, до мене доходить потім, коли я йду додому, працюю над помилками, все переосмислюю. Найбільше мені сподобалася кераміка, графіка і ленд-арт.

 

На майстер-класі з ленд-арту Сергія Якуніна

 

Мистецтво для вас – це що?

Мені здається, це така самореалізація. Це такий захоплюючий процес, в якому ти можеш відкритися, знайти щось нове. Ми ж себе не знаємо і постійно себе відкриваємо. І тут ми знаходимо можливості, свої якісь нові грані, і це цікаво.

Це шлях самопізнання?

І самореалізації. Ми даємо вихлоп своїм внутрішнім емоціям, думкам, можливостям.

 

На майстер-класі з кераміки Олександра Міловвзорова

 

Коли ви робили роботи, спочатку не знали, що саме  будете робити?

Я зовсім не знала.

Чи є момент подиву від того, що у вас вийшло, аналізували чи ти цей процес?

Я завжди дуже скептична до себе людина. Подиву не було. Я робила роботу над помилками. Тепер знаю, що наступного разу, я б підійшла з іншого боку і зробила б дещо інше, і це б було більш масштабніше і цікавіше.

Коли захоплюєшся, головне – не зупинятися. Це цікаво, ти йдеш далі, щось ліпиш, потім ламаєш, ти розумієш, якщо було б більше часу, ти б робила далі інші речі.

 

 

Що ви далі з цим досвідом будете робити? Чи  знадобиться він взагалі?

Однозначно. З приводу ленд-арту, наприклад. У себе на дачі в мене вже виникло декілька ідей, які я реалізую найближчим часом. Кераміка теж. Я дуже люблю свічки та підсвічники, у мене ціла колекція на дачі, і як тільки у мене з’явиться глина, то я знаю, що я з нею робитиму.

 

Опис проєкту:

АРТ-ТЕРАПІЯ ВЕТЕРАНІВ АТО / ООС ТА КОЛИШНІХ В’ЯЗНІВ «ДНР / ЛНР»

«МІТЄЦ. РЕАБІЛІТАЦІЙНИЙ ПРОСТІР” — інноваційна програма мистецько-психотерапевтичної реабілітації ветеранів АТО / ООС та колишніх в’язнів «ДНР / ЛНР». Над втіленням його у життя працюють команди двох громадських організацій — «МІТЄЦ» та «Львівський психоаналітичний інститут ментального здоров’я».

Впродовж 9 місяців учасники програми беруть участь у 8 майстер-класах із різних видів мистецтва: графіки, живопису, фотографії, кераміки, колажу, ленд-арту, саунд-арту та перформативного танцю. Майстер-класи проводять провідні українські митці: Олексій Аполлонов, Валерій Мілосердов, Сергій Якунін, Олександр Міловзоров, Катерина Свіргуненко, Альона Мамай, Богдан Мороз, Олександр Ляпін. Фінальним акордом проєкту стане створення арт-буку та розробка методики психотерапевтами.

Під час майстер-класів з учасниками програми працюють фахові психотерапевти, психоаналітики. А професійні художники — Сергій Захаров (колишній в’язень «ДНР») та Дмитро Коломойцев (ветеран АТО) ведуть художні щоденники та фіксують арт-терапевтичний процес.

Проєкт реалізується за підтримки Українського культурного фонду, 2021 рік

КУНГФУ ВІД МИСТЕЦТВАКУНГФУ ВІД МИСТЕЦТВАЧОМУ УЧАСНИКИ БОЙОВИХ ДІЙ СТАВЛЯТЬСЯ НЕГАТИВНО ДО ТИХ, ХТО НЕ БУВ НА ВІЙНІ

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.