“Всього цього немає” на Майдані Незалежності

“Всього цього немає” на Майдані Незалежності

Текст організаторів:

Тимчасова паблік-арт інсталяція на тему маніпуляції історичною пам’яттю встановлена на Майдані Незалежності

На Майдані Незалежності відкрилася тимчасова паблік-арт інсталяція “Всього цього немає” авторства Вероніки Шустер. Інсталяція доступна до перегляду мешканцям безстроково, допоки не буде зруйнована через погодні умови. У збільшеному розмірі на залізній конструкції розвішені реальні скріншоти архівних фото історичних подій, прихованих алгоритмом соцмережі як контент, що потенційно містить сцени насильства. Попередження транслюється різними мовами.

Подія не існує, поки вона візуально не закріплена, тому саме фрейми історичної фотографії задають інтерпретацію реальності. Зараз, коли кожен може створити або викласти в публічний доступ в соцмережах будь-яке зображення, контроль над історією може бути втрачений. Усвідомлюючи це, владні структури створили алгоритм, який вирішує за користувача, які саме зображення прийнятні для перегляду, а які краще приховати/ видалити. Така диктатура візуального — зручний інструмент маніпуляції історичною пам’яттю.

Site-specific: 

На Майдані Незалежності — одній із найважливіших для України історичних локацій, яка є національним символом протесту проти диктатури — інсталяція є спробою зафіксувати історію, що розчиняється під тиском цензури. Відмовляючись від концепції білого куба, інсталяцію розміщено в нестерильному міському середовищі, де кожен перехожий може сам сконструювати події та поміркувати, як історія може бути розказана, організована й спотворена.

Авторка інсталяції Вероніка Шустер: 

“У роботі “Цього всього немає” я взаємодію з архівом, уникаючи конкретики і прив’язки до певних історичних подій. Не важливо, про яку саме подію йдеться, адже конфлікти пам’яті позачасові, і ігнорування однієї травми незмінно тягне за собою забуття інших. В той же час абстрактність документації дозволяє говорити про насилля, не примножуючи його”.

Вероніка Шустер — українська міждисциплінарна дослідниця та художница, що працює у жанрах інсталяції та перформансу та вернакулярної фотографії над темою пам’яті.

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.