EN

Вперше у Франківську покажуть документальні роботи режисера Миколи Рідного 

 

 

11 червня у межах спеціальної програми до виставки «Робоча кімната» в Ляльковому театрі відбудеться дві прем’єри від режисера та художника Миколи Рідного. 

 

Глядачі побачать вибрані епізоди відео-проєкту «Озброєні та небезпечні» (2017), який розповідає про вплив війни на повсякденне життя. А також — короткометражний фільм «НІ! НІ! НІ!». В центрі сюжету — молодь із Харкова, чиє 20-річчя співпало з початком війни на Донбасі. Після перегляду всіх запрошують приєднатися до дискусії з автором. Початок кінопоказу о 17:00. 

 

Микола Рідний, режисер: 

«Мова йде про різні види насилля, про нетолерантність до людей інших поглядів та зовнішнього вигляду. Повномасштабне вторгнення рф призвело до об’єднання  українського суспільства, аби протистояти агресору. Але як під час війни говорити про проблеми, що були притаманні мирному життю? Яким буде мир в Україні? Про ці питання важливо говорити не лише з франківською публікою, але й будь-де в Україні». 

 

Під час кінопоказу ви побачите такі епізоди: 

  • «Слов’янськ», реж: Пьотр Армяновський, 6’, 2019 
  • Happy New Year, реж: Філіп Сотниченко, 8’29’’, 2019 
  • «Ф-слово», реж: Оля Сосновська та a.z.h., 12’10’’, 2021 
  • «Озброєні та небезпечні. Епізод 4», реж: Микола Рідний, 7’30’’, 2018 

 

Наступний фільм — «НІ! НІ! НІ!» — переносить нас у сучасний Харків. Герої стрічки — молоді художники, творець експериментальної комп’ютерної гри, квір-активістка та поетеса, модель. Що характерно для життя у великому місті, всі вони займаються творчістю або працюють у креативних індустріях. Однак близькість до війни на Донбасі по-різному впливає на кожного з них. 

 

Микола Рідний: «Сьогодні ситуація сильно змінилася. Повномасштабна війна прийшла до Харкова та багатьох інших міст. Як ми сприймаємо війну, що торкнулася нашого суспільства, але в контексті “тилу”? В цьому сенсі фільм має бути цікавим для перегляду як франківцям, так і тимчасовим переселенцям, які опинились тут». 

 

Ідея кінопоказів та дискусії виникла як продовження спільних обговорень режисера з учасниками та учасницями «Робочої кімнати». До резиденції Микола Рідний приєднався в якості гостя. Впродовж кількох тижнів у «Хаті-Майстерні» — одному з просторів у Карпатах, де три місяці працювало більше двадцяти переміщених мисткинь та митців  — він також займався власними проєктами.  

 

Микола Рідний: «Карпати — місце, де не лунають сирени та немає тривожного міського оточення — налаштовують на інший лад. Як художнику, що працює з гострими соціально-політичними темами, мені досі важко перейти до рефлексії сучасних подій. Проте в “Хаті-Майстерні” вдалося переосмислити старі роботи. Навіть з’явилося пару ідей для нових». 

 

Звичайно, не обійшлось без обміну думками з іншими митцями. В один із вечорів на Хаті влаштували перегляд серій «Озброєних та небезпечних», а потім до темна обговорювали сприйняття цих робіт зараз, під час повномасштабної війни. Чи зчитується в роботах передчуття катастрофи? Чи якісь з озвучених у відео проблем сьогодні «»? Якщо так, то коли вони будуть актуальні? Цими питаннями досі задається режисер і пропонує глядачам разом поміркувати над ними. 

 

Коли? 11 червня о 17:00 

Де? Ляльковий театр, вул. Незалежності, 10а 

Приєднуйтесь до події у Facebook 

Вхід вільний. 

 

Також до або після перегляду запрошуємо вас поглянути на роботи переміщених художниць та художників у галереї «Асортиментна кімната», вул. Січових Стрільців, 15. Виставка триватиме до 18 червня. 

 

 

 

Довідка: 

Микола Рідний — український художник та кінорежисер, один із засновників художньої групи «SOSka», також однойменної галереї-лабораторії в Харкові. Народився в Харкові, живе і працює в Києві. У своїх роботах Рідний використовує широкий спектр медіа: починаючи від інсталяцій та скульптури закінчуючи  фотографією та експериментальними фільмами. Двічі брав участь у Національному павільйоні України на Венеціанській бієнале (2013 та 2015 року). 

 

Показ відео робіт та artist talk за участі Миколи Рідного відбудеться в межах спеціальної програми до виставки резиденції переміщених митців «Робоча кімната». Реалізація проєкту стала можлива завдяки участі «Іншої Освіти» в рамках проєкту «Сила тут» за підтримки Європейської комісії, Ініціативі термінової підтримки від Київської бієнале, мережі мистецьких резиденцій Північної Німеччини — Netzwerk der Künstlerhäuser in Norddeutschland, а також за фінансової допомогти приватних меценаток та меценатів. 

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.