EN

ВОЇНИ СВІТЛА. ПОВЕРНЕННЯ ПІСЛЯ РАКЕТНИХ ОБСТРІЛІВ


Куратор Юрій Комельков (Київ), художник Макс Вітик, директор “Київської картинної галереї” Юрій Вакуленко (Київ) про проєкт, який повертається до музею 1 квітня після ракетного удару 10 жовтня. “Тривання”Київ, 2023.

 

Текст організаторів: 

Запрошуємо вас відвідати виставковий проєкт україно-американського художника Макса Вітика “Воїни світла”, який повертається до нашого музею після ракетного удару 10 жовтня. 

Юрій Комельков, куратор проєкту, згадує: «Вранці 10 жовтня армія РФ нанесла масований ракетний удар по головним закладам культури України. Руйнування зазнали Національний музей «Київська картинна галерея», Національний музей Тараса Шевченка, Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків, червоний, жовтий корпуси та Національна бібліотека імені М. Максимовича університету Шевченка, легендарний Будинок учителя, в якому розташований Музей Української революції 1917-1921 років. Виставкова діяльність всіх музеїв була припинена. Але українці сильні та незламні. Всі музеї запрацювали. Разом із музеєм ми вирішили продовжити виставку».

Експозиція виставки складається з 25 робіт, в її основі – унікальна серія “Воїни світла” з 12-ти полотен великого розміру. Серія “Воїни світла” розповідає про історичні революційні та воєнні події, які пережив художник під час його перебування в Україні у 2013 – 2015 роках. Раніше ця серія вже виставлялась у музеях та галереях Базеля, Гааги, Каїру, Нью-Йорку, Техасу та Маямі, а тепер ці роботи демонструються в Україні задля підтримки країни під час війни. В експозицію також додано документальні портрети з серії «Обличчя свободи» Ігоря Гайдая.

Макс Вітик розповідає про процес роботи над картинами та набуття ними нового сенсу після початку повномасштабного вторгнення: “Коли я працював над серією Воїнів світла, я думав про людей, яких бачив у Києві під час революції: відкриті, доброзичливі, нерозважливо хоробрі, наївні і чисті, майже як діти. У циклі важливу роль відіграє колір – я прагнув перенести на полотно вибухові емоції, пережиті на Майдані, заповнюючи простір навколо нас енергією вибухів кольорів. Тепер, після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, ці роботи набули для мене нових сенсів та ще більшої актуальності. Я розумів, що маю показати їх тут, вдома – в Україні”.

Нахла Самаха, письменниця і художній редактор (Єгипет), так охарактеризувала серію «Воїни світла»: “Емоційна вразливість Воїнів Світла спонукає до змін, це нібито йти в бій голим… певна нагота, захищена лише непохитною вірою в ідеали. У роботах Вітика відчувається не стільки особистий задум, скільки щось на кшталт оди, уклін духові змін — духові, охопленого легковірною надією на щось краще… щось щасливіше”. 

Олеся Авраменко, український мистецтвознавець, куратор, арт-критик (Україна) влучно вказала, що “кожне полотно серії Макса Вітика “Воїни світла” – драматична і мудра казка, написана мовою живопису: дивитися не передивитися, розбирати недібрати”.

Аннелін Бруніс, підприємиця, радниця з мистецьких питань і письменниця, керівниця компаній Tang Art Advisory і Кatapult Art Management (США), пише: “У серії “Воїни світла”, що стала безпосереднім результатом української революції 2014 року, Вітик використовує символіку, фольклор, можливо релігію для осмислення суворих реалій війни. Йому, народженому в Україні, цей конфлікт був особливо близький ще й через те, що він був там, на Майдані, під час найтрагічніших подій лютого того року”.

Відео: https://www.youtube.com/watch?v=V2C1P5vayvY

Виставка буде проходити із 1 по 30 квітня. Повна вартість вхідного квитка – 200 грн.

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.