EN

Влодко Кауфман та Олекса Фурдіяк у МСУМК (Луцьк)

9 лютого о 17.00

Текст організаторів:

Перформенс «Позитивні ритуали» у рамках виставкового проєкту «Ритуальності. Тестологія» відомих митців Влодка Кауфмана та Олекси Фурдіяки.

«Життя кожного сповнене ритуалів. Ритуали потрібні нам. Вони стають засобом, хоч недосконалим, заземлюватися, втримуватися, відчувати бодай якусь сталість у плинності й неконтрольованості буття. Це спроба вибудувати тяглість, вписати себе у певну хронологію — традицію, спадковість, історію, що була до тебе; або ж — започаткувати іншу історію, нову, свою. Це своєрідний спосіб опанувати час, означити власну присутність, впорядкувати хаос — довколишній та внутрішній, персональний. Навіть тоді, коли приймаєш ритуал як даність, аксіому, те, що визначене для тебе кимось і колись.

Ритуал постає зі смислу, виформовується навколо нього. Він фіксується у часі через пам’ятання й регулярне відтворення дії або послідовності дій чи то у сповідуванні віровчення, чи у соціальних практиках, чи в індивідуальних вподобаннях. А проте час і повторюваність — безжальні опоненти ритуальності: під нашаруванням днів та самоповторень першоідея, що є ядром ритуалу на початку, губиться, вихолощується. Сама ж ритуальна дія стає неусвідомленою, автоматичною, бездумною — десакралізованою звичкою, холодною механікою, порожньою формою. І тоді вже годі пригадати, з чого й навіщо все почалося.

Цей проєкт є спробою візуалізувати дослідження ритуальності, природи та (не)життєздатності ритуалу. Нагадати про тимчасовість, хиткість, непевність, проминальність усього. Це також проєкт про сумніви, здатність і готовність тестувати ритуальність та реальність, що дані нам. Розпізнавати імітації, симулякри, напівправди. Сумніватися в «абсолютних істинах». Можливо, це єдиний спосіб уникнути болю чи розчарування, коли ми вкотре відкриємо, що «Земля кругла» — і старі та здавалось би, непорушні конструкти дотеперішнього світу розпадуться, оголюючи черговий фейк?..».

Влодко Кауфман,  Олекса Фурдіяк

Кауфман Влодко

Український художник, живописець, графік, перформер, автор багатьох мистецьких проектів.

Народився 1957 у Караганді, Казахстан.

Навчався у Львівському училищі прикладного та декоративного мистецтва ім. Івана Труша та у Львівському політехнічному інституті за спеціальністю архітектура.

У 1989—1993 роках був членом мистецького товариства «Шлях» та брав участь у його групових виставках у Львові, Харкові, Любліні та Кракові.

У 1992 року був головним художником фестивалю «Вивих», 1993 року був головним художником фестивалю «Українська молодь — Христові».

1993 року став співзасновником мистецького об’єднання «Дзиґа». Був його арт-директором.

Був співзасновником важливих мистецьких інституцій у Львові: у 1989-1993 він був членом мистецького товариства «Шлях», у 1993 став співзасновником Мистецького Об’єднання «Дзиґа», а у 2007 співзасновником «Інституту Актуального Мистецтва», який проводив «Тиждень актуального мистецтва» у Львові та «Дні мистецтва перфоманс» у Львові.

Перформенс-інсталяції, виставки-інсталяції, виставка-перформанс, відеоарт, інстальований живопис — форми презентації його творчості.

До свого авторського жанру видиво (видовище + відео) Влодко Кауфман прийшов через пошук та творчий експеримент у різноманітних формах та техніках.

Працює над основними довготривалими проектами: «Гнізда для дерев»; «Екотеатр» (Біотеатр); «Риботерапія та Птахотерапія». До останнього прийшов через техніку офорту, з якої власне починав свій шлях художника.

Живе та працює у Львові.

Олекса Фурдіяк

Львівська академія мистецтв (1996)

Займається скульптурою, перфомансом, фото, відео, живописом, інсталяцією

Працює у Львові. З 1990 року є учасником проектів та виставок сучасного мистецтва в Україні та за кордоном.

1990-1996 – навчання в Львівській академії мистецтв
1997 – гепенінг «Трансильванський пес» на вулицях Івано-Франківська

Вхід вільний (маска+дистанція).

Музей сучасного українського мистецтва Корсаків
Карбишева, 1, Луцьк

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.