EN

Відкриття виставки з нагоди передачі в дар музею великої колекції творів сучасного українського мистецтва

21 листопада 2022 року в Центрі Помпіду в Парижі відбулося урочисте відкриття виставки з нагоди передачі в дар музею великої колекції творів сучасного українського мистецтва.

Текст організаторів:

На запрошення Міністерки культури Франції Ріми Абдул Малак та Президента Центру Помпіду Лорена ле Бон подію відвідали українські художники, куратори, колекціонери та їхні французькі колеги.

Колекція Центру поповнилася 164 роботами двадцяти українських митців. Твори були передані в дар Музею сучасного мистецтва українськими колекціонерами та митцями. Центр отримав роботи  Олександра Ройтбурда, Жанни Кадирової, Олега Мальованого, Євгена Павлова, групи Р.Е.П., Нікіти Кадана та інших.

 

 

Підготовка проєкту почалася в 2016 році з ініціативи Зенка Афтаназіва – Президента  Українського Клубу колекціонерів сучасного мистецтва за підтримки Клубу, митців. Задум вдалося втілити в життя, подолаввши  безліч перешкод, витягнувши українське образотворче мистецтво та живопис із марґінесу «пострадянського», «східноєвропейського» мистецтва. Важливо було подолати стереотип меншовартості українського творчого процесу, периферійного по відношенню до великоруського наративу, який десятиріччями нав’язувався світу нашими північними сусідами та підгодованими представниками європейського культурного істеблішменту.

Організатори виставки зазначили: «Завдяки об’єднаним зусиллям художників та колекціонерів Центр Помпіду отримав ансамбль різнопланових творів, що свідчить про  багатство та унікальність історії мистецтва в Україні з початку 1960-х років. Як плід багаторічної спільної роботи представлено творчість художників із Києва, Харкова та Одеси».

 

 

Музей є частиною національного Центру мистецтва та культури імені Жоржа Помпіду, який  було відкрито у 1977 році з ініціативи тодішнього Президента Франції Жоржа Помпіду. Знакова та впізнавана споруда Центру – що сама собою є втіленням сучасних архітектурних та творчих ідей – стала домівкою для найбільшої колекції сучасного мистецтва в Європі (другої у світі після Нью-Йоркського МоМА), ключовим центром його збереження та вивчення. Тільки в 2020 році Музей відвідали близько мільйона поціновувачів мистецтва.

«Ця виставка демонструє багатство українського мистецтва та його внесок у світову культуру», –заявив на відкритті директор Музею сучасного мистецтва Ксав’є Рей.

 

 

«Ми раді, що багаторічна праця й ентузіазм українських приватних колекціонерів та мистецтвознавців дали свій результат. Проведення виставки в Центрі Помпіду – це фактично визнання незалежності та унікальності українського сучасного мистецтва на найвищому рівні. …. а поки – працюємо далі, адже попри це вагоме досягнення українському мистецтву ще є куди розвиватися», – підсумував Зенко Афтаназів.

«Ми відзначили регіональну різноманітність українських дарів Центру Помпіду, які репрезентують культуру різних частин країни та через мистецькі об’єкти відтворюють історичний континуум: з 60-х років двадцятого століття до сьогоднішнього дня. Комісія отримала дуже позитивне враження від колекції, і зараз можемо офіційно заявити, що ці дари є частиною виставки в Центрі Помпіду. Це неймовірна подія, адже ми (Центр Помпіду – прим.) прагнемо зобразити глобальну панораму світового мистецтва», – прокоментував куратор Центру Помпіду Ніколя Луччі-Гутніков.

 

 

Національний Музей модерного мистецтва висловив подяку дарувальникам:  Андрію Адамовському, Зенко Афтаназіву, Євгену Деменку, Борису Гриньову, Жанні Кадировій, Юрію Когутяку, Леоніду Комському,  Сергію Лебединському, Володимиру Мороховському, Руслану Нонка, Тетяні Осадчій, Євгену та Тетяні Павловим,  Олександру Самченку,  Валерію Тарасюку та українському Клубу колекціонерів сучасного мистецтва.

Також було відзначено внесок у реалізацію проєкту Сергія Соловйова, Аліси Ложкіної, Вікторії Бавикіної, Семена Кантора, Каріни Качуровської, Оксани Баршинової, Нікіти Кадана, Наталії Міловзорової, Вероніки Січіліані Фенді, Ани Дуруфле та інших.

«І це тільки початок…», – запевнив куратор проєкту Ніколя Луччі-Гутніков.

 

 

Український Клуб Колекціонерів Сучасного Мистецтва – це об’єднання людей, чия пристрасть – сучасне українське мистецтво. Метою діяльності Клубу є зміна культурної політики, інтеграція України у світовий культурний контекст, а також розвиток сучасного мистецтва на місцевому, регіональному та міжнародному рівнях. Зокрема завданнями Клубу є популяризація колекціонування як механізму збереження культурного спадку та підтримки сучасних українських  художників; організація та проведення культурно-просвітницьких проєктів; каталогізація спадщини сучасного українського мистецтва; налагодження контактів між колекціонерами та музеями, галереями та художниками. Клуб зареєстрований у формі НДО. Учасники Клубу не ведуть комерційної діяльності та не прагнуть отримання прибутку від участі у Клубі. Члени Клубу, які взяли участь у передачі художніх творів в дар Центру Помпіду: Зенко Афтаназів, Юрій Когутяк, Андрій Адамовський, Борис Гриньов та Вадим Мороховський.

 

 

В дар були передані роботи таких художників: Віктор Кочетов, Олег Мальований, Євген Павлов, Юрій Рупін, Жанна Кадирова, Олександр Ройтбурд, Ілля Чічкан, Група «Шило», Група «РЕП», Роман Пятковка, Стас Волязловський, Сергій Солонський, Володимир Наумець, Леонід Войцехов, Сергій Ануфрієв, Олександр Супрун, Федір Тетянич, Олег Соколов.

Реліз підготований Українським Клубом колекціонерів сучасного мистецтва.

Додаткова інформація:
info@havasprkyiv.com.ua
info@arcollectors.com.ua

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.