EN

Відкриття виставки “Соледар. Сіль. Війна”

5 травня о 12:00 відбудеться відкриття виставки “Соледар. Сіль. Війна” в Галереї протестного мистецтва Музею Майдану (Київ).

Текст організаторів:

Виставка “Соледар. Сіль. Війна” покаже історію невеличкого квітучого в минулому міста, куди прийшов “руській мір”, та історію захисників, які боронять країну на Донеччині.

На виставці зібрано понад півсотні світлин із міста Соледар фотографа Олександра Пархоменка та пресофіцерки 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр” ЗСУ Ірини Рибакової.

За більш ніж рік запеклих боїв сьогодні Соледар практично знищено. Із січня 2023 року місто під російською окупацією.

Першу частину виставки присвячено мирному Соледару, який зафіксував на фотографіях Олександр Пархоменко, − потужності підприємства “Артемсіль”, підземелля соляних шахт, процес видобутку солі, макросвітлини кристалів солі.

“На виставці, яка є найповнішим зібранням серії моїх світлин із Соледара, відвідувачі побачать епізоди з життя мирного міста 1993 року. Ці світлини створювалися протягом трьох місяців. Тоді на кадр я міг витратити добу – робота була надзвичайно захопливою та цікавою. Шахти Соледара й саме місто справили на мене надзвичайне враження – абсолютно чарівне місце, до якого я прихилився, полюбив людей, які там працювали, й саму сіль. Те, що захопило з першої миті, – обсяг людської праці та масштаби солевидобування там”, − розповів Олександр Пархоменко.

У другій частині виставки представлено світлини Ірини Рибакової з уже  зруйнованого війною міста: майстерні портрети українських військовиків – оборонців Соледара, артилерійські залпи під час бою, зруйновані росіянами будинки. Чимало світлин Ірина Рибакова знімала в перервах між “прильотами”, коли можна було хоч ненадовго вийти з укриття.

На відкритті про виставку більше розкажуть: 

  • Ігор Пошивайло, генеральний директор Національного музею Революції Гідності;

  • Володимир Тиліщак, виконуючий обов’язки голови Українського інституту національної пам’яті;

  • Олександр Мовчан, заступник генерального директора Донецького обласного краєзнавчого музею;

  • Володимир Низиєнко, керівник відділу комунікацій ДП “Артемсіль”.

    Перелік спікерів доповнюється. 

Триватиме виставка “Соледар. Сіль. Війна” до 11 червня.

Онлайн-трансляція відкриття відбудеться на Facebook-сторінці Музею.

Уперше виставку “Соледар. Сіль. Війна” показали у французькому місті Ажен на річницю широкомасштабного вторгнення 24 лютого. В Україні виставка експонувалася у Покровську на Донеччині.

Графік роботи Галереї протестного мистецтва (Київ, вул. Липська, 16, 1-й поверх):
вт–нд – 11:00–18:00; Понеділок – вихідний.

Вхід вільний.

Організатори: Донецький обласний краєзнавчий музейНаціональний музей Революції Гідності.

Довідка:
“Артемсіль” у Соледарі було одним із найбільших у світі підприємств із видобутку солі, яке забезпечувало 94 % загальноукраїнського споживання солі. У квітні 2022 року вперше з часів Другої світової війни через російські обстріли робота підприємства припинилася, на підприємстві спалахували пожежі.

Олександр Пархоменко – фотограф із Краматорська, член Національної спілки фотохудожників України, автор фотовиставок. До фотографії причетний понад пів століття. Працював фотокореспондентом у різних виданнях та на платформі культурних ініціатив “Ізоляція”, викладав у Київській школі фотографії.

Ірина Рибакова − офіцер служби зв’язків із громадськістю 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр” родом із Києва. Закінчила факультет журналістики Київського міжнародного університету. Із 2004 року працювала штатним журналістом різних українських видань. У травні 2015-го приєдналася до команди українського представництва “Transparency International”, де обіймала посаду менеджера з комунікацій. Була волонтером у добровольчому підрозділі “Карпатська Січ”, а з кінця 2017-го служить у лавах Збройних сил України.

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.