EN

Відкриття Центру сучасного мистецтва у Львові

Текст організаторів:

На будівлі Фабрики Повидла відкрито банер із масштабною мистецькою роботою.

Наступного року у Львові відкриється центр сучасного мистецтва у ревіталізованому просторі Фабрики Повидла. Осінню 2019-го року розпочались підготовчі будівельні роботи, а вже у 2021-му інституція отримала дозвіл для розгортання повномасштабного будівництва. Разом із цим, на фасаді пам’ятки архітектури інституція розмістила твір публічного мистецтва — банерну сітку розміром 32 х 8 м із твором Олени Субач «Місце для».

Банер виконує роль не лише будівельного атрибуту, а і служить своєрідним полотном для мистецької роботи, яка символізує новий етап інституції, її цінності та ініціює діалог із громадою. Цей твір сучасного мистецтва обрало журі під час закритого конкурсу.

«Зазвичай, банер — це комерційна площина, де розміщується реклама. Коли ми

міркували, в який спосіб заявити, що тут відкриється центр сучасного мистецтва, ми вирішили запросити митців і запропонували їм проінтерпретувати банер як полотно. Для нас цей твір передає ідею існування мистецької інституції, яка поки перебуває в процесі творення та фізичного становлення.» — коментує Божена Пеленська, директорка Jam Factory Art Center.

«Композиція на банері складається з таких речей :

  • Дитячих малюнків та написів, які були знайдені у Львові і не тільки;
  • Шматочків яблук, які хтось дбайливо порізав і поставив сушитись на сонці;
  • Синьої пластикової тканини, котра найчастіше використовується на будівельних роботах.

 Всі ці компоненти разом знаходяться в стані неспокою і русі, вони левітують на чорному тлі і незрозуміло, чи відштовхують один одного, чи навпаки притягують. Це алхімічний процес, під час якого з відомих елементів виплавляється щось зовсім інше, невідоме та цінне. В моїй уяві приблизно так мав би виглядати якийсь з моментів Великого Вибуху, після котрого утворились Галактики і життя, і, гадаю, це добра метафора для створення центру сучасного мистецтва у Львові.

Обрані для колажу елементи не випадкові.

Яблука – це символ минулого Фабрики Повидла, це коріння і плоди одночасно. Окрім того, це уклін Влодкові Кауфману з його грушками.

Дитячі малюнки – творчий імпульс, який рухає світом. На одному з малюнків є напис “місце для”, і він став назвою цього твору.

Синя будівельна тканина сформована в драперії, які нагадують складки на одязі святих з епохи Ренесансу, вона ніби приховує щось , і це Щось – найкраща забавка для людського мозку, який може створювати уявні речі.

Кожен глядач зможе знайти там щось своє. Також, гадаю, ця тканина буде органічно поєднуватись у випадкові інсталяції з різними будівельними матеріалами, які так чи інакше з’являтимуться навколо під час оновлення фасаду».

— поснює Олена Субач, авторка твору, переможниця конкурсу Jam Factory Banner Art

Довідка про проєкт Banner Art:

56 українських художників і художниць отримали запрошення для участі в цьому конкурсі. Завданням було використати банер як полотно для створення своєї роботи. Результат став символом нового етапу Фабрики Повидла — повномасштабного будівництва.

Відбір робіт провело експертне журі упродовж двох етапів. На першому етапі конкурсу журі обрало п’ять найпереконливіших пропозицій, а на другому етапі переможця було обрано шляхом дискутвання та голосуванням. Членами журі були: Ксенія Нуріль, Лізавета Герман і Марія Ланько, Богдан Шумилович, Борис Філоненко, Божена Пеленська, Оксана Карповець, Василь Косів, а також Гаральд Біндер, засновник Jam Factory Art Center.

Фіналістами стали: Павло Ковач-молодший з проєктом «Киваючи головою» / «Похитуючи головою», Катя Лібкінд з роботою «Без назви», Юрій Білей з твором «Однажды Юрий Соколов вышел погулять и……»/ «Я здесь был», Kinder Album з роботою «Без назви».

Головною вимогою до поданих на конкурс робіт було активувати ідентичність простору

як мистецької інституції та майбутнього центру сучасного мистецтва, опосередковано відобразити його цінності та ідеали (критичність, свобода, відкритість, неупередженість).

Проєкт «Banner Art» через інтервенцію в публічний простір стає містком між місцевими жителями Львова та мистецьким середовищем майбутньої інституції.

Довідка про Jam Factory Art Center:

Команда Jam Factory Art Center прямує до відкриття міждисциплінарного центру сучасного мистецтва в ревіталізованому просторі будівель Фабрики Повидла, який через свою виставкову, освітню й дослідницьку діяльність відображатиме актуальні процеси в українському та міжнародному мистецтві й культурі, а також відкриватиме можливості для публічного діалогу.

Сьогодні команда Jam Factory Art Center займається ревіталізацією індустріальної будівлі Фабрики Повидла та розробляє стратегію й майбутню програму діяльності Центру, налагоджує партнерства та реалізовує власні освітні й культурні проєкти. До повномасштабного відкриття комплексу будівель Центру у 2022 році публічна програма відбувається в просторі AIR Space (вул. Механічна 5) і на тимчасових майданчиках, розташованих на прилеглій до Фабрики території.

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.