EN

В Україні стартувала лабораторія мистецьких досліджень про досвіди війни «Земля повернення, земля турботи»

У вересні в Україні розпочався міжнародний проєкт «Земля повернення, земля турботи» — лабораторія мистецьких досліджень про досвіди війни.

Текст організаторів:

Восени 2022 року українські художники та художниці будуть досліджувати зміни у власному житті та навколишньому середовищі під час війни. Створені протягом лабораторії мистецькі роботи можна буде побачити на онлайн-платформі, яку презентують до кінця року. Проєкт підтримала Британська Рада в межах Сезону культури Велика Британія/Україна «Сценарії майбутнього».

Ініціатор лабораторії — Музей сучасного мистецтва Одеси — запросив до співпраці громадську організацію «Слушні речі», платформу культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво та мистецький кооператив SoundCamp з Великої Британії. Ініціативи з різними фокусами діяльності об’єдналися, щоб знайти відповідь на питання: як говорити про те, чого краще було б не знати? Де знайти точку опори, щоб знову почати бачити майбутнє?

24 лютого 2022 року розірвало життя країни навпіл. Цей спільний для всіх розрив досвіду спровокував виникнення особливої чутливості. Ми інакше сприймаємо звуки, а від споглядання обстріляного поля відчуваємо майже фізичний біль. Вся країна — землі, поля, ріки — стала продовженням власного тіла, яке нам так важливо відстояти та вилікувати. Адже не тільки люди, але й земля, рослини, надра стали об’єктом російської військової агресії.

«Назва “Земля повернення, земля турботи” відображає націленість на дію, а не виключно споглядання болю та поранення. В рамках лабораторії ми пропонуємо міркувати про шляхи відновлення, в яких земля є не обʼєктом шаленого видобутку, але тим, до чого ми прислухаємось і про що турбуємось», — пояснює співкураторка проєкту Наталка Ревко.

Ми хочемо розповідати світові та одне одному про те, що відчуваємо, але в нас відбирає мову. Тому команда лабораторії звертається до українських митців, які також проживають та рефлексують те, що відбувається. Адже саме художня мова допомагає переосмислювати досвіди.

Учасники лабораторії

Митці та мисткині: Пьотр Армяновський, Ася Баздирєва, Катерина Бучацька, Максим Іванов, Віктор Константінов, Андрій Рачинський і Даніїл Ревковський, Іван Скорина, Ксенія Щербакова, Ксенія Янус.

Кураторки: Наталка Ревко, Оксана Довгополова, Катерина Семенюк.


Під час лабораторії митці будуть шукати способи осмислення війни. Як вписати досвід нинішньої війни у досвід людства? Як побачити обличчя війни за валом інформації? Як лікувати рани війни? Як жест пам’яті може стати жестом піклування?

Частина учасників створять візуальні й текстові проєкти у дигітальному форматі. Їх можна буде побачити до кінця року на онлайн-платформі, яку розробляє дизайн-агенція Kultura Studio. Інші учасники об’єднаються для створення звукової роботи — у цьому їм допоможе онлайн-воркшоп з аудіострімінгу від британського мистецького кооперативу SoundСamp. Під час воркшопу митці спробують зафіксувати зміни у звуковому ландшафті українських міст у реальному часі.

Стежте за новинами на сторінках організаторів лабораторії.


Ініціатор проєкту

Музей сучасного мистецтва Одеси, створений на основі унікальної збірки творів художників «другої хвилі одеського авангарду». Зараз у музеї представлені провідні одеські митці ХХ та ХХІ століття.


Партнери проєкту

Минуле / Майбутнє / Мистецтво — платформа культури памʼяті, що реалізує комеморативні, дослідницькі та мистецькі проєкти, а також дискусійну програму для залучення широкої аудиторії до роботи з минулим.

Слушні речі — громадська організація, створена для розвитку мистецької спільноти в Одесі. «Слушні речі» підтримують експериментальні практики, досліджують локальний контекст, створюють освітні та виставкові проєкти.

Soundcamp — мистецький кооператив з Лондона, Криту та Гааги, який працює з радіо та аудіострімами наживо. Soundcamp організовує майстеркласи, події та трансляції у локальному та глобальному масштабах, розвиваючи екологічні практики прослуховування та звукопередачі.

Acoustic Commons — колаборація 4 мистецьких організацій (CONA, Soundcamp, Full of Noises, Locus Sonus) і низки партнерів, кожен з яких має тісні зв’язки з певним об’єктом культурної та/або природної спадщини. Проєкт спирається на ці зв’язки та розвиває їх, за допомогою креативних і технічних підходів взаємодіючи з аудиторією та локаціями через спільне прослуховування.


Про Сезон культури Велика Британія/Україна

Сезон культури Велика Британія/Україна, розроблений спільно Британською Радою та Українським інститутом, втілюється наживо у Великій Британії із глобальним онлайн-доступом до всієї програми до березня 2023. Події Сезону включають мистецькі резиденції, дискусії, відкриті форуми, кіно, музику, літературу, перформативні та візуальні мистецтва. Сезон, що планувався із 2019 року до відзначення 30-тої річниці дипломатичних відносин між Великою Британією та Україною, має на меті посилити культурні взаємини і сприяти налагодженню зв’язків і співпраці між митцями обох країн. Тема Сезону «Сценарії майбутнього» після повномасштабного вторгнення Росії в Україну була переосмислена і зосередилась на актуальних потребах та пріоритетах українського культурного сектору, надавши українським митцям можливість бути почутими у світі.

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.