28 жовтня у Києві відбудеться презентація книги-альбому з унікальним на сьогодні дослідженням “Українці XYZ: звички, смаки, побут” та запуск однойменного цифрового музею.
Текст організаторів:
Сніданок відбудеться 28 жовтня о 10:00 у Normal art restaurant (Антоновича, 81)
Про що наші книга і музей?
Про нас з вами й про повсякдення, в якому формувалися молоді українці різних поколінь. Це дослідження побуту українців, починаючи з 1991 року. Уявіть, 30 років Незалежності – у звичках, смаках, вуличній моді, їжі, дизайні осель, легендарних ковдрах на стінах у 90-ті, касетниках, перших ПК, травневих пікніках, копанні картоплі й навіть у сексуальних вподобаннях. Про все це ми не тільки розказуємо, але й показуємо за допомогою фотоархіву.
Чому ми вважаємо, що це заслуговує вашої уваги?
Крім аналітичних досліджень, проведених кураторкою проєкту Мартою Мольфар, книга містить об‘ємний фотоархів. Основа фотоархіву – вернакулярні або повсякденні, аматорські фотографії. Кожне фото – це маленька особиста історія. Ми вирішили зібрати й зберегти наше приватне буття, нашу повсякденність у деталях. Без зірок і селебрітіс, без історичних постатей і політиків. Абсолютно “народна” історія – без глянцю, без позування, без героїзації. (Насправді кілька зірок там є, але лише тому, що вони надали дійсно унікальні фото зі своїх домашніх архівів). І серії знаних фотографів у нашій книзі також є. Вони настільки органічно доповнюють архів, що разом створюють відвертий “народний” домашній альбом.
З фотоархівом працювали: художник Андрій Достлєв, авторка ідеї, текстів та кураторка проєкту Марта Мольфар, арт-директор цифрового музею Ярослав Солоп, фоторедакторка проєкту, Льоля Гольдштейн, дизайнерка-верстальниця Галина Букша.
До чого у проєкті три букви XYZ?
Це назви трьох поколінь. За теорією поколінь їх набагато більше, але ми зупинилися лише на цих трьох, бо їхня молодість прийшлася вже на незалежну Україну.
Ми намагалися дослідити спільні риси й розбіжності. Виділили тренди кожного з трьох десятиліть: що їли, у що вдягалися, як прикрашали житло, як розважалися та як ставилися до тіла.
Цікаво було спостерігати за змінами і виділяти сталі моменти. З’ясувалось, що найбільше розбіжностей у представників різних поколінь у ставленні до сексу, гендеру та тіла. Чому так – обов’язково розповімо вам на зустрічі та у книзі.
Чим цей проєкт важливий і цікавий для широкого загалу?
У нашому проєкті “Україна X-Y-Z. Звички. Смаки. Побут” три складові: книга-альбом, цифровий музей і документальний фільм. Всі вони досліджують зміни за 30 років не тільки у зовнішніх побутових проявах, а й ментальні. Ми показуємо зміни в нас самих, в наших звичках і свідомості через повсякденні деталі. Якими ми були і якими ми є зараз. Ми не повчаємо, не робимо висновків за читача/спостерігача – ми даємо потужний привід для рефлексії та осмислення ментальності українців часів Незалежності.
Під час сніданку ви першими отримаєте ще “теплу” тільки з друку книжкову “машину часу” – 30 років за 300 сторінок. Арт-директор Андрій Достлєв, прихильник вернакулярної фотографії, настільки тонко і вдумливо поєднав на сторінках книги різні світлини, що сама книга вже стала артоб’єктом,
Це серйозна праця, яку нам вдалося зробити за неймовірно короткий термін.
Частина проєкту – документальний фільм “Квіти України”, який є ідеальним доповненням книги та сайту, бо розкриває настільки особисте в трьох поколіннях, що книзі та сайту-музею не під силу. Продюсер фільму Гліб Лук‘янець, режисерка Аделіна Борець.
Одна з переваг проєкту – двомовність. Українська та англійська. Це дає можливість чесно і відверто розповісти про себе громадянам інших країн, зацікавити Україною і, ми сподіваємось, викликати симпатію до нас. Фокус-група європейців, на яких ми тестували нашу книгу, ці сподівання підтвердила. Отже, чекаємо на вас. Адже ми з вами разом несемо культуру нашим читачам, слухачам і глядачам.
Це дослідження було б неможливе без підтримки Українського культурного фонду.
На сніданку проєкт представлятимуть:
-
Гліб Лук‘янець – продюсер проекту, засновник Гоголь фундації, українсько-польський кінопродюсер, чиї фільми номіновані багатьма європейськими фестивалями, в тому числі акредитованими Міжнародною федерацією асоціацій кінопродюсерів FIAPF
-
Марта Мольфар – кураторка та авторка ідеї проєкту, радіоведуча, сценаристка, співзасновниця Київської творчої спілки акторів-дикторів
-
Тарас Боровик – менеджер цифрового музею, креативний директор та співвласник креативної діджитал-агенції “kruzhok”
-
Ярослав Солоп – артдиректор цифрового музею, ідеолог та дослідник архіву сучасного фотографічного доробку UkrainianPhotoFoundation (UPF)
-
Льоля Гольдштейн – фоторедакторка проєкту, креативна директорка журналу Bird in fly
-
Анастасія Левінська – піардиректорка проєкту, засновниця креативної агенції Levin group, керівник асоціації креативної індустрії SPOM
Модерує розмову Марта Мольфар.
Запрошені спікери:
-
Арт-критик, куратор сучасного мистецтва Костянтин Дорошенко.
-
Провідний український бренд-маркетолог, засновник креативного агентства Grape Юрій Гладкий.
Для представників ЗМІ буде організовано фуршет, подарунки та сувеніри від організаторів.
Участь лише на умовах підтвердження акредитації: https://forms.gle/
МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.