EN

УКРАЇНСЬКА НІЧ В ЦВК

В ЦВК (Київ) експонується виставка світлин Мірона Цовніра (Карлсруе), які увійшли в фото-есеїстичну книгу “Українська ніч”.

«Українська ніч» – фото-есеїстична книжка Мірона Цовніра і Катерини Міщенко, яку можна назвати моментальним знімком України, що увібрав у себе численні історії міського життя та драматичні ландшафти різних регіонів країни. Це подорож на край суспільства, радикальна і поетична водночас. Книжка вийшла 2015 року в німецькому видавництві Spector Books Leipzig у двох версіях: англо-українській та німецько-українській.

У 2012/13 роках Мірон Цовнір і Катерина Міщенко їздили по Україні, досліджуючи і документуючи соціальні окраїни і темні сторони повсякденного життя країни. Цовнір фотографував людей, ситуації, міські пейзажі, зокрема – життя бездомних підлітків Одеси, безпритульних на київському вокзалі, наркозалежних людей у Полтаві, сирітський притулок у Чернівцях, останній український парад 9 травня 2013 року в Севастополі, індустріальний спустошений пейзаж Донбасу, і насамкінець – київський Майдан у березні 2014 року.

Фотографії Цовніра і есе Міщенко утворюють поетичний документ глибоких соціальних розривів, який можна прочитати як епілог до тих змін, яких сьогодні зазнає Україна.

«Українська ніч» – третя виставка Мірона Цовніра в Україні у Центрі візуальної культури. Перша виставка 2011 року представила найкращі роботи Цовніра за останні 30 років та супроводжувалася ретроспективою його фільмів. Друга виставка «Окраїна» 2012 року представила фотографії з Києва, Лодзі, Москви й Варшави й була присвячена так званим «громадянам окраїн» – відкинутим суспільством міським маргіналам у Східній Європі.

 

Про авторів:

Мірон Цовнір (Miron Zownir) – фотограф, письменник, режисер. Народився 1953 року в сім’ї українця та німкені в Карлсруе (Німеччина). У 20 років він поїхав до Берліна, де самостійно навчився фотографувати і знімав активний на той час панк-рух. 1980 року емігрував до США і прожив 15 років в Нью-Йорку, Лос-Анджелесі та Піттсбурзі. Там він робив експресіоністичні чорно-білі портрети суспільних аутсайдерів. Міжнародні виставки і публікації виявили стилістичну близькість фотографа до таких митців авангарду, як Нен Ґолдін та Сінді Шерман. 1998 року вийшла його фотокнига Radical Eye («Радикальний погляд»), 2010 –The Valley of the Shadow («Долина тіней») (обидві у видавництві Gestalten).

Катерина Міщенко – есеїстка, видавчиня і перекладачка, яка живе у Києві. Співзасновниця та редакторка незалежного видавництва «Медуза». В минулому викладала історію літератури в Київському лінгвістичному університеті, працювала перекладачкою та координаторкою в правозахисній та соціальній сфері, видавала літературно-мистецький журнал «Простори». Міщенко перекладає німецькі літературні твори (Альфред Дьоблін, Дурс Ґрюнбайн, Ґюнтер Брус), академічні й філософські тексти (Теодор Адорно, Вальтер Беньямін, Кеті Чухров). Її есе виходили в українських та міжнародних журналах, а також у антологіях німецького видавництва «Зуркамп», присвяченим Євромайдану та військовому конфлікту в Донецькій і Луганській областях.

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.