EN

«Спогад» Оксани Бойко в галереї Portal 11.

Київ, вул. Трьохсвятительська, 11, 18.02.23 – 19.03.23.

Текст організаторів: 

     Ностальгія як філософське поняття описує спогади домівки, батьківщини, дитинства. Як правило, це спогади, які викликають гарні емоції та бажання повернутись у цей стан або у обставини, які були у минулому. Тому, даремно ностальгію уявляють як щось запилене, сумне, позбавлене насиченості зображення.

     Для мене, спогад про минуле, про моє місто – це радість, бо таким я його пам’ятаю. І це радість ще тому, що я знаю, що моє місто було таким, як я його зображала і таким воно буде і далі: сонячне, яскраве, насичене, сповнене краси і естетики в таких місцях, де начебто їй неможливо існувати. Як часто ми думаємо, що купа кіосків під нашим домом з тьмяними вивісками минулого століття – це красиво? Чи естетичний цей шлях, яким ми кожен день йдемо з дому у метро? Чи гарні сірі будинки величезних мікрорайонів? Так! Це гарно!

     Це було гарним для мене, коли я була у своєму місті, дивилася на його вулиці з широко розкритими очима, обертаючи голову на всі триста шістдесят. Воно лишилось гарним і зараз, але зараз як спогад. Ніби твоє місто лишилось для тебе світлиною в інстаграмі, як квадратна картинка.

     Виставка починається з великих, панорамних картин, створених до початку росыйського вторгнення. У цих роботах відчувається присутність глядача у зображуваному просторі, ніби це погляд на простір обома очима під широким кутом зору. Поступово формат інших робіт стає меншим і не такими витягнутим, поки не закінчується квадратом. У завершення простір виставки замикає композиція з дев’яти квадратних робіт, зроблених по пам’яті та розташованих 3 на 3, нагадуючи сітку в інстаграм-профілі. Це ніби світлини моїх спогадів, харківські місця, які я бачу навіть з заплющеними очима. Як і людські спогади, ці роботи трішки туманні, не зовсім точні, якщо порівнювати з реальними місцями, але це і є мій спогад, те як я усе пам’ятаю. Таким чином, я фіксую абстрактні спогади у матерію, спогади мого міста, в якому мене зараз нема.

     Мене немає в Харкові.

     А де немає зараз вас?

     Бойко Оксана народилася в 1997 в місті Чернігів, до повномасштабного вторгнення росії жила і працювала в Харкові. Закінчила Харківське художнє училище за спеціальністю Театральний декоратор (2013-2017) та Харківську державну академію дизайну та мистецтв за спеціальністю Книжкова графіка (Баклавр 2017-2021, Магістр 2021-2022). Займається різними графічними техніками, книжковою графікою та акриловим живописом. Регулярно приймає участь у пленерах та мистецьких резиденціях, роботи зберігаються у приватних колекціях України, США, Великобританії.

В своїх роботах Оксана висвітлює теми урбаністичного та міського пейзажу. Пошук ритмічних взаємозв’язків кольорових плям, кольорова організація та гнучкість простору складає основу творчості художниці.

     Тема міського пейзажу в роботах Оксани Бойко існує на перетині живопису та графіки. Тому, важко визначити, чи ці полотна є графічним живописом, чи живописною графікою. Бо в етюді, в пошуках колірного рішення, де червоний – то небо, що гарно пасує до зелених вогнів міста, художниця думає насамперед про кольорові поєднання, лаконічність та композицію.

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.