EN

«Слідами Спогадів Підзамча» в AIR Space (Львів)

До 17 жовтня

Текст організаторів:

На Підзамчі презентували арт проєкт, який занурює відвідувачів у минуле району. Jam Factory Art Center запрошує пройти «Слідами Спогадів Підзамча»

З 1 до 17 жовтня триває виставка присвячена спогадам мешканців Підзамча про індустріальне минуле їхнього району. Jam Factory Art Center пропонує відвідати своєрідну «машини часу», яка через звуки, запахи й інсталяції познайомить відвідувачів з уже забутим минулим дільниці. Фокусом є саме відчуття й емоції людей, які все життя жили і працювали на Підзамчі, були свідками промислового розквіту в радянські часи і трансформації району зараз.

Команда артцентру й запрошені мисткині Тереза Барабаш і Сара Ренар також розробили маршрут важливими локаціями Підзамча і створили аудіотреками до них із персональними історіями очевидців. Маршрут уже є доступним онлайн на веб сторінці Jam Factory Art Center і кожен бажаючий може пройти слідами спогадів тих людей, які пам’ятають інше Підзамче.

1 жовтня відбулося відкриття виставки й перша аудіопрогулянка з місцевими мешканцями. Очевидці, які розповідали свої історії під час інтерв’ю, змогли почути аудіотреки зі своїми голосами, відчути запахи, про які вони згадували й потрапити в давно забуті місця.

Так 84-річний пан Едвард уперше за 50 років увійшов у Дім Культури «Райдуга» на вул. Б. Хмельницького 114, який довгий час залишався зачиненим для відвідування.

Пан Едвард згадує: «Тут був кінотеатр «Ванда». У ньому виділили декілька приміщень і зробили початкову польську школу, у перший клас якої я ходив. Українських шкіл тоді не було. А вже потім я приходив сюди танцювати сюди в Клуб «Кожевників». Як воно все пригадується.»

Маршрут складається із 6 локацій:

Станція Підзамче (вул. Огіркова, 1)

Фабрика Чоколяди «Світоч» (вул. Ткацька, 10)

Нова різня (М’ясокомбінат) та Гарбарня (Шкірзавод «Світанок») на вул. Промисловій, 50–52, 54–56, 53

Дім культури «Райдуга» (вул. Б. Хмельницького 114)

Продуктовий ринок «Підзамче», (Б. Хмельницького 114 та 122)

Арт центр «Фабрика повидла» (вул. Б. Хмельницького, 124)

Ці місця розкривають важливі центри життя району: транспорт, виробництво, торгівлю, культуру. Вони немов ниточки, які пронизують усі інтерв’ю з місцевими. Пройшовши маршрут можна відчути відбиток часу, який наклався на цей постіндустріальний район, і зрозуміти мешканців, які зараз живуть у кардинально інших умовах і їхню ностальгію.

2 та 3 жовтня команда Jam Factory Art Center проводила екскурсії для всіх бажаючих, охочих пройти аудіомаршрут виявилося чимало.

Кураторка проєкту Анна Гайдай коментує:

«Ми бачимо, що проєкт знайшов відгук. Це означає, що ми використали правильні інструменти, які допомогли людям розкритися і згадати давні історії. У місцевих під час екскурсії виринали нові й нові спогади, вони ностальгували, раділи й активно обговорювали місця маршруту. Наприклад, на локації М’ясокомбінату одна жінка згадала, що її батьки познайомилися саме на цьому підприємстві.

Я гадаю, що важливим є ділитися цими історіями з різними спільнотами. Мистецькі практики допомагають у цьому. Так ми залучаємо більше людей до колективної пам’яті, розширюємо спільноту свідків. У результаті стає все більше тих, хто може ділитися зібраними спогадами і знаннями про минуле.

Маємо велику надію, що сліди не зникнуть, а завдяки нашому проєкту проявляться й дадуть натхнення на подальші дослідження й пошуки.»

Відвідати виставку, де представлені інсталяції, звукові роботи й запахи можна до 17 жовтня.

Час роботи:

Ср — Пт | 12:00 — 19:00

Сб — Нд | 11:00 — 18:00

Вхід вільний.

Проєкт реалізовує Jam Factory Art Center в рамках мистецьких резиденцій MagiC Carpets, за співфінансування програмою Європейського Союзу Creative Europe та Harald Binder Cultural Enterprises.

Jam Factory Art Center — інституція сучасного мистецтва в ревіталізованому комплексі будівель «Фабрики Повидла», яка працює в напрямах візуального мистецтва, театру й музики. Відкриття простору заплановане на 2022 рік.

AIR Space
Механічна, 5, Львів

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.