Secondary Archive буде представлений на Manifesta 14 у Приштині в 2022 році

Secondary Archive буде представлений на Manifesta 14 у Приштині в 2022 році

До основної програми «Manifesta 14» – Європейського кочового бієнале – входить міжнародний проєкт «Secondary Archive», ініційований Фондом Катажини Козири.  Україна стала частиною проекту у 2021 році. 

secondaryarchive.org – це унікальний онлайн-архів, який представляє  висловлювання трьох поколінь художниць із Центральної та Східної Європи.  «Manifesta 14» стане нагодою для платформи вийти за межі поточних віртуальних  рамок і бути представленою у прямій емпіричній та наративній формі. Архів  відгукнеться в просторі бієнале як звуковий твір, що складається з голосів  художниць. У проєкті візьмуть участь понад 150 художниць з Албанії, Білорусі,  Чехії, Угорщини, Косово, Польщі, Сербії, Словаччини та України. «Manifesta 14»,  яка цього року відбудеться в столиці Косова, Приштині, офіційно відкриється для  публіки 22-го липня. 

Платформа secondaryarchive.org була створена у відповідь на проблему  непоміченості жінок із Центральної та Східної Європи в новітній історії мистецтва.  Цифровий архів, над яким Фонд Катажини Козири та його партнери працювали два  роки, покликаний демонструвати роботи художниць з цього регіону та створити  простір, де вони зможуть виразити свою активну позицію. Наразі платформі вдалося  зібрати сотні мистецьких висловлювань художниць з Білорусі, Чехії, Угорщини,  Польщі, Словаччини та України. Усіх мисткинь архіву запросили до участі у  виставці на «Manifesta 14». До них приєднаються художниці з Албанії, Косово та  Сербії, чиї висловлювання згодом увійдуть до цифрового архіву. Список усіх  художниць, що візьмуть участь у проєкті, буде оприлюднено за місяць до офіційного  відкриття бієнале. 

Інсталяція, що буде представлена на «Manifesta 14», має на меті показати  віртуальний архів у реальному просторі за допомогою звуку. «Secondary Archive»  матиме резонанс в інтер’єрах Національної галереї в Косово як звуковий твір, що  складається з голосів сотень художниць.

Проєкт складається з коротких звукових фрагментів, що стосуються трьох основних  тем, які мисткині порушують в архіві: мистецтво, повсякденне життя та політика.  Зміст записів набуває різноманітних форм: від маніфестів, через звукову поезію,  зізнання і навіть прості слова, які шепочуть чи неодноразово вигукують. 

Ця потужна звукова хвиля виявляє відсутність присутності, робить видимою  невидимість жінок, регіонів, невизнаних кордонів, мов і наративів. У той же час він  має бути рукою допомоги, що простягається до Інших – жінок (художниць) – запискою для нашого спільного майбутнього, щоб не ігнорувати різноманіття, а  намагатися ділитися розповідями, історіями, досвідом та шляхами. Проєкт має на  меті допомогти дослідити культурні ареали країн, які представляють мисткині – 

наблизити нематеріальні практики, знання та досвід жінок у мистецтві, які  залишили мало чи взагалі не залишили відчутних слідів. 

Партнери проєкту вирішили скасувати роль куратора, а також відбір художниць,  бажаючи не віддавати перевагу конкретній країні чи проблемі. Щоб відобразити  різноманітність і складність регіону, який часто сприймається як культурно  однорідний, голоси художниць записуються мовою, яку вони вибирають. Субтитри  англійською та албанською мовами забезпечать діалог між художницями з дуже  різних поколінь і політичних контекстів, які зіштовхуються з подібними проблемами  недостатнього визнання на західній арт-сцені. 

«Manifesta», яка змінює локацію кожні два роки, цього року відбудеться в столиці  Косова Приштині. Кочова бієнале цілеспрямовано намагається триматися на  відстані від того, що часто вважають домінуючими центрами мистецького життя.  Натомість вона шукає свіжу та родючу місцевість, щоб залучити локальну,  національну та міжнародну аудиторію, продемонструвавши нові аспекти та форми  художнього вираження.  

Учасники презентуватимуть свої роботи на 22-ох майданчиках по всьому місту,  включаючи легендарну будівлю руйнації – гранд-готель, вражаючу Національну  бібліотеку Косова, захоплюючий простір покинутого Кіно Рінія, будівлю  Обсерваторії Приштини та процвітаючу Національну галерею, де й буде показано  інсталяцію Secondary Archive. 

У бієнале, яка триватиме 100 днів, візьмуть участь 77 учасників з приблизно 32-ох  країн, причому майже половина з них приїде з Косова. Програма, створена спільно з  місцевою громадою, зосереджена на каталізації позитивних змін та розширенні  можливостей громадян у їхніх зусиллях повернути громадський простір. 

Європейська бієнале сучасного мистецтва «Manifesta» була створена на початку  1990-х років у відповідь на політичні, економічні та соціальні зміни після  закінчення холодної війни та наступних кроків до європейської інтеграції.  Платформа зосереджена на діалозі між мистецтвом і суспільством у Європі.  «Manifesta 14 Pristina» триватиме з 22 липня по 30 жовтня 2022 року. Усі виставки  та заходи в рамках бієнале будуть безкоштовними та відкритими для публіки.  Більше інформації: www.manifesta14.org

– 2 – 

Проєкт «Secondary Archive» на «Manifesta 14 Pristina» організовує Фонд Катажини  Козири (Польща) разом із партнерами: «Tirana Art. Lab» (Албанія), «Ambasada  Kultury» (Білорусь/Литва/Німеччина), «MeetFactory» (Чеська Республіка),  «Easttopics» (Угорщина), «Oral History Initiative» (Косово), «Center for Cultural  Decontamination» (Сербія), «björnsonova» (Словаччина), Галерея Артсвіт (Україна). 

Проєкт «Secondary Archive» здійснюється за підтримки Вишеградського фонду. Більше інформації: www.secondaryarchive.org 

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.