EN

САМОСТІЙНІ ЗАНЯТТЯ АРТ-ТЕРАПІЄЮ МОЖУТЬ ЗІГРАТИ НЕПРИЄМНУ ШТУКУ

Олександр Ляпін (Київ) про мистецтво, реабілітацію та учасників проєкту «МІТЄЦ. Реабілітаційний простір». За підтримки  Українського культурного фонду, 2021 рік.

Наскільки мистецтво може допомогти в реабілітації людини?

Залежить від того, що трапилося з людиною. Яку психотравму вона отримала. Якщо така людина звернеться до досвідченого психолога і пройде курс арт-терапії, то цілком можливо, заняття художньою творчістю допоможуть їй позбутися від виниклих психологічних проблем. Психолог контролює, спрямовує арт-терапевтичний процес на порятунок свідомості від негативного навантаження травмуючих спогадів, почуттів, даючи завдання або коригуючи вільну творчість пацієнта. Мені здається, що найбільший ефект від арт-терапевтічних занять буде помітний при роботі в групі. Пацієнту допоможуть: творче спілкування, синергетика, обмін позитивними оцінками, можливо пережитим досвідом. Арт-терапія — потужний засіб позбавлення від психотравм.

Самостійні заняття арт-терапією можуть зіграти з психотравмованою людиною неприємну штуку. Вона може ще більше піти в стан важких переживань, довести себе до критичного стану.

 

 

Які особливості колажу в цьому контексті ви могли б відзначити?

Колаж — специфічне мистецтво. Треба щось з чогось вирізати, на щось наклеювати або пришивати, розмальовувати або домальовувати. Колаж чудовий тим, що пацієнт, який не вміє малювати, в зв’язку з чим може відчувати себе ніяково, працюючи з уже готовими фігурами, не відчуває особливих психологічних труднощів. Колажування сприймається як гра, збирання своєрідного пазла. При цьому придумані образи можуть змінюватися додаванням нових образотворчих елементів. Важливу заспокійливу роль відіграє процес вирізання, складання картинки, зосередженість на процесі, радість і здивування від несподіваного образу, що виникає. Іноді художник може «зависнути» на тексті журналу або книги, з яких вирізає картинку. Теж корисно.

 

 

Часто виходять смішні картинки, вони дивують веселим, абсурдним видом. Колаж вважається мистецтвом легким, навіть легковажним і від цього його терапевтичний ефект стає сильнішим. Важливо ще те, що колаж включає в себе купу різноманітних фізичних і розумових дій: пошук картинок в книгах і журналах, пошук матеріалів (картон, бісер, біжутерія, сухі рослини тощо), вирізання ножицями і ножами, наклеювання, розфарбовування і домальовування, творення написів, вирізання букв і безліч інших дивовижних тілорозуморухів.

 

 

Яке відчуття від роботи з групою учасників проєкту «МІТЄЦ. Реабілітаційний простір»?

Група цікава. Всі дорослі люди і вже підготовлені попередніми заняттями до художньої творчості. Відразу кинулися створювати шедеври колажного мистецтва і створили. Мені здалося, що навіть якось по діловому, чітко, вільно, зосереджено, швидко. Я не аналізував роботи як психолог, але в процесі роботи деякі учасники групи відчули щось, схоже на катарсис. І ще чудово те, що вони діяли як колектив, психологічно підтримували один одного, допомагали, виступали як співаючий хор, як щось ціле. Це прекрасно!

 

Опис проєкту:

АРТ-ТЕРАПІЯ ВЕТЕРАНІВ АТО / ООС ТА КОЛИШНІХ В’ЯЗНІВ «ДНР / ЛНР»

«МІТЄЦ. РЕАБІЛІТАЦІЙНИЙ ПРОСТІР” — інноваційна програма мистецько-психотерапевтичної реабілітації ветеранів АТО / ООС та колишніх в’язнів «ДНР / ЛНР». Над втіленням його у життя працюють команди двох громадських організацій — «МІТЄЦ» та «Львівський психоаналітичний інститут ментального здоров’я».

Впродовж 9 місяців учасники програми беруть участь у 8 майстер-класах із різних видів мистецтва: графіки, живопису, фотографії, кераміки, колажу, ленд-арту, саунд-арту та перформативного танцю. Майстер-класи проводять провідні українські митці: Олексій Аполлонов, Валерій Мілосердов, Сергій Якунін, Олександр Міловзоров, Катерина Свіргуненко, Альона Мамай, Богдан Мороз, Олександр Ляпін. Фінальним акордом проєкту стане створення арт-буку та розробка методики психотерапевтами.

Під час майстер-класів з учасниками програми працюють фахові психотерапевти, психоаналітики. А професійні художники — Сергій Захаров (колишній в’язень «ДНР») та Дмитро Коломойцев (ветеран АТО) ведуть художні щоденники та фіксують арт-терапевтичний процес.

Проєкт реалізується за підтримки Українського культурного фонду, 2021 рік

КУНГФУ ВІД МИСТЕЦТВАКУНГФУ ВІД МИСТЕЦТВАЧОМУ УЧАСНИКИ БОЙОВИХ ДІЙ СТАВЛЯТЬСЯ НЕГАТИВНО ДО ТИХ, ХТО НЕ БУВ НА ВІЙНІ

 

 

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.