EN

РІЧНИЙ ЗВІТ

В галереї “Дукат” (Київ) триває виставка Євгенія Чернишова (Луганськ). Експозицію можна подивитись до 9 серпня.

Відеозйомка: Ліза Корнейчук та Ната Катериненко

 

Кураторський текст:

«Річний звіт» — центральний проект, що дав назву виставці, буде доповнений більш ранніми серіями: «Фотосинтез», «Файли часу» та світломузичним перформансом «Просвітлення», у кожному з яких Євгеній проводить художнє та філософське осмислення взаємозв’язків матерії та часу, досліджує межі логічного та інтуїтивного світосприйняття.

«Річний звіт» був задуманий Євгенієм ще наприкінці «нульових », а перша робота із цієї серії — рельєфне панно, викладене із гільз, — експонувалась 2015 року в рамках проекту «Dialogia» для «Kyiv Art Contemporary X» у Мистецькому Арсеналі. На виставці у «Дукаті» художник представить розширену версію проекту. Мерехтіння сотень золотавих гільз збирається у впорядковану картину та справляє враження злагодженої множинності. Гармонійна статика перших робіт серії продовжується мінливою динамікою останніх творів. Контраст між структурованим порядком та рухливим безладом виступає метафорою суспільного тіла, в якому природою закладена дихотомія деструкції та творення. Задуманий іще до війни на сході України, «Річний звіт» — проект-візія перехідного етапу як природного стану суспільства. «Річний звіт» — це зліпок часу, відображення дійсного стану речей із відстані, на якій окреме положення кожної деталі-індивіда, кожна окрема історія вписується у загальну канву, складається у спільну картину. Оптика, запропонована художником, викриває взаємозв’язки та взаємовпливи усіх подій, наслідки яких розходяться, немов кола по воді. Робити висновки можливо лише розглядаючи будь-який звіт із широкої перспективи.

У проектах «Фотосинтез» та «Файли часу» Чернишов порушує питання взаємодії людини з природнім середовищем і переусвідомлення навколишнього світу. У цих роботах, крізь призму філософської парадигми сьогодення і останніх наукових відкриттів, народжується погляд сучасної людини на простір і природу. Проект «Фотосинтез» — це серія дзеркально відображених фотографій рослин. У цих роботах Євгеній пропонує неочікуваний погляд на первинні природні форми, що трансформуються крізь призму художньої свідомості. Погляд редукує витончені, по-бароковому складні рослинні патерни у картинки з глибин підсвідомості, химерні асоціативні образи — образи одухотворені. Ботанічний гіперреалізм проекту «Фотосинтез», де переконливість мікрофотографії контрастує з неправдоподібною симетрією, підштовхує до переосмислення стосунків людини із природою, що надто часто видаються самоочевидними.

Дешифрування генетичного досвіду продовжується у серії «Файли часу». У цьому проекті художник працює із фрагментами антрациту, викладаючи із них своєрідні повідомлення, що долають опір часу. Кожен уламок антрациту — залишок скам’янілих сотні мільйонів років тому лісів Сходу України; це заархівована історія Землі, свідчення зародження життя на планеті. Працюючи із фрагментами кам’яного вугілля як із літерами та словами, викладаючи антрацитові «тексти» й «таблиці», Чернишов підкреслює комунікативну цінність навколишнього середовища: ніби сама Земля промовляє до глядача крізь час, нездоланний для людської цивілізації.

Перформативна інсталяція «Просвітлення» була задумана і вперше реалізована у 2008 році як серія мультимедійних робіт. Інсталяція складається з лазерів, призм, механізмів і багатоканального аудіо, що створюють масштабну динамічну візуалізацію світлової дії. Проект «Просвітлення» є перетворенням світла в одухотворені форми. Це експериментальне дослідження світла як явища у просторі. Створення світлових динамічних абстракцій здійснюється за допомогою механічних та оптичних засобів без використання будь-яких комп’ютерних технологій і симуляцій. Світлові образи відключають увагу глядача від контексту реальності і занурюють його в інтуїтивне сприйняття природних явищ. Цей проект був створений з метою концептуально об’єднати мистецтво і науку; представити художнє відображення майбутнього; показати красу архітектури Творця і природних явищ.

Виставка триватиме з 7 липня до 9 серпня 2016 року.

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.