EN

Про проект “Who am I today”

Ірина Ворона (Київ), — кураторка арт-проекту “Who am I today”, — про виставку та онлайн-режим експонування.

 

МІТЄЦ: Ірино,  розкажіть про ідею проекту “Who am I today”?

Ірина Ворона: Це новий арт-проект, що створений у віртуальній реальності з необмеженими можливостями доступу 24/7 в умовах мінімальної соціальної активності культурного життя країни.

 

 

З початком карантину більшість музеїв світу перейшли в онлайн-режим, зробивши свої експозиції відкритими для відвідувачів.

Ідея проєкту “Who am I today” (“Хто я сьогодні”) виникла ще наприкінці минулого року, коли з’явилось бажання подивитись на пройдений шлях і відповісти на питання: ким я є сьогодні.

Коли ми планували цей проект у галереї “Митець” у Києві, то орієнтувались на фізичний простір галереї, від можливостей якого залежала кількість митців та експозиція. Ми ніяк не очікували, що проект відбудеться віртуально. Ситуація склалася таким чином, що у нас було два варіанти — або перенести виставку на невизначений термін, або створити онлайн галерею, що ми врешті решт і зробили.

 

 

Віртуальна реальність дає можливість будувати простір в залежності від потреб конкретної експозиції, де можна створювати додаткові кімнати, залучати медіатехнології.

Проте, основною перевагою онлайн експозиції є необмеженість часу/простору з можливостями підлаштовувати простір під проєкт, а не навпаки, як це завжди буває у фізичному вимірі.

 

 

Сьогодні ми бачимо, як соціальне життя перейшло в онлайн, поступово створюючи нову зону комфорту для роботи, відпочинку, діяльності. Ми лише були одними з перших, хто переорієнтувався під потреби аудиторії, переформатувавши звичний спосіб презентації мистецької події.

Сьогодні культурна сфера змушена перейти у віртуальну реальність, аби вижити. Різниця у тому, що нам це подобається, і ми бачимо для себе можливості у цьому напрямку.

 

 

Обмеження на проведення культурних подій — це зовсім не привід припиняти виставкову діяльність. Навпаки, це привід створювати нові можливості і реалізовувати нестандартні рішення. На даний момент, окрім виставки робіт в просторі віртуальної галереї “MOKONSHU” також відкрита кімната з відео-роботами. Разом з нашими партнерами “The News&Culture” ми ініціювали серію відео-звернень від наших учасників: ким я є сьогодні, погляд у майбутнє, мистецтво в умовах карантину. І навіть створили арт-челендж, який до речі ще триває.

В реальності для презентації відео учасників проекту нам довелося б орендувати п’ятнадцять екранів, комп’ютери, технічний супровід безперебійного транслювання. У віртуальному просторі ці питання вирішуються простіше, правда, якщо у  команді є програміст та архітектор віртуальних просторів.

 

 

Відео-роботи дозволили зберегти необхідний момент комунікації: автор-глядач. І що важливо — це наявність соціальних мереж, завдяки яким, навіть у віртуальній реальності артпроєкт отримує звичну комунікацію: автор-глядач-автор.

Учасники активно підхопили цю ідею. Кожне відео — це не просто текстове повідомлення митця до глядачів, а самостійна арт-робота. Митці підійшли до цього “завдання” як до відео-арту, що говорить про бажання самоствердження та самоідентифікації. Кожен митець розповідає про те, ким він є сьогодні, маючи власне і неповторне бачення сутності речей, мистецтва, життя.

 

 

М:  Коли ви стартували, і ми зайшли на вашу сторінку, нам здалося, що запропонований вами онлайн-тур дає занадто мало інформації щодо детальної презентації проекту, і людині дуже складно зорієнтуватися в меню.

І.В Мабуть ви зупинились на фото-звіті проекту, щоб потрапити до онлайн-галереї і пройтись експозицією, потрібно перейти за посиланням: http://i-vorona.com/who-am-i-today/.

Дійсно, якщо говорити  в цілому, відвідування онлайн-галереї має певні складнощі, оскільки вимагає навичок роботи на комп’ютері, проте ми намагалися максимально спростити цей процес. Наразі, перегляд експозиції найкраще адаптований для перегляду за допомогою комп’ютера з використанням сучасних веб браузерів Google Chrome, Firefox, Opera та Safari. Переміщення в просторі за допомогою клавіатури, клавіші стрілки вперед, назад, вліво, вправо, огляд за допомогою мишки. Щоб увімкнути відео в відео-залі — підійдіть в притул до нього та трохи відійдіть назад. Мобільна версія поки що недоступна, але ми працюємо на розробкою мобільного дадатку.

 

 

Як куратор, працюючи над новим проєктом, я завжди продумую його соціально направлену складову — це той аспект, що має супроводжувати арт-подію, залучаючи і автора, і глядача до комунікації. Незабаром буде презентовано artbook “Who am I today”, для якого митці спеціально створювали серію скетчів, кожен у своїй неповторній техніці, рефлектуючи на тему: хто я є сьогодні. А поки що, архітектор віртуальних просторів  — Павло Балтазюк будує нову кімнату галереї, яка поступово перетворюється на арт-центр.

 

Київ, 2020 рік

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.