Портрет Наталії Філоненко (Ванкувер, Канада) записано на симпозіумі”Бірючий 018″.
Завтра, у Запоріжжі, о 18.00 в Art HUB Zp відкриття проекту кураторки Наталії Філоненко.
Текст організаторів:
Проект «Бирючий 018 або Неошаманізм. Сила Ритуалу» у Запоріжжі реалізовується за підтримки Український культурний фонд Департамент культури і туризму Запорізької міської ради Cultprojector BIRUCHIY contemporary art project Art HUB Zp Мы – это город #BIRUCHIY#cultprojector #мицемісто
Неошаманізм з’явився внаслідок філософії постмодернізму та релігійного руху New Age (Нової Ери), в якому сплелися культурно-філософські цінності з релігійними поглядами. Постмодерністська релігія дозволяє своїм прибічникам конструювати власний “Шлях до Істини”, і поєднувати для цього різні релігійні системи. Західний світ сприйняв можливість мікшування різних ідей як прояв свободи та незалежності. У сучасному суспільстві відбувається трансформація релігійності, яка усе більш індивідуалізується. Релігія стає справою особистого вибору і таким чином звільняється від диктату релігійної спільноти. Внутрішній особистий досвід стає головним критерієм цінності та істинності релігійного переживання. Релігія стає інструментом для досягнення нерелігійних цілей – психологічної рівноваги, сімейного добробуту, успіху, самореалізації, посилення громадських “скріп”.
Термін «неошаманізм» з’явився в Північній Америці в середині ХХ століття, позначивши нову культурну течію – вивчення та відродження індіанських шаманських практик представниками західної культури. Білі люди після навчання у традиційних корінних шаманів називали себе неошаманами – тобто новими шаманами, не обмеженими походженням та культурними традиціями. Через цей рух шаманські знання набули широкої світової популярності. Навіть з’явилися люди, які почали процес об’єднання нових шаманів усього світу. Це привело до узагальнення, універсалізації та широкого розповсюдження шаманських практик.
Неошаманізм об’єднує різноманітні явища, пов’язані з освоєнням магічних і містичних практик сучасними людьми, незалежно від їх походження та культурних традицій. Шаманські практики стали універсальними – очистилися від етнічного, територіального і релігійного контексту та адаптовані до будь-якої людини.
“Ми живемо в такий час, коли навколишній світ здається усе більш загрозливим, і потреба в духовності стає гостріше, ніж коли-небудь… – коментує куратор проекту Наталія Філоненко – Художник у сучасному суспільстві може демонструвати конструктивний та толерантний погляд на співіснування та взаємодію різних релігійних та культурних кодів, може виступати як філософ та провідник прогресивних ідей, які сприяють вибудовуванню позитивної ментальності у сучасній Україні”.
?️ Першу частину проекту «Бирючий 018 або Неошаманізм. Сила Ритуалу» було реалізовано на півострові Бирючий, Херсонської області, де в рамках мистецької резиденції, що існує вже 13 років, жили та працювали відомі українські митці. Слід за півостровом, роботи митців побачили мешканці Мелітополя у Мелітопольському краєзнавчому музеї, де протягом двох тижнів відвідувачі змогли безкоштовно відвідати виставку та отримати новий мистецький досвід.
ПРО МІЖНАРОДНИЙ СИМПОЗІУМ СУЧАСНОГО МИСТЕЦТВА BIRUCHIY – це наймасштабніша арт-резиденція України, заснована в 2006р., є відкритою платформою для взаємодії між представниками арт-спільноти та місцевим населенням в умовах унікального природного ландшафту, поєднуючи функції художньої лабораторії, платформи для дискусій та майданчику для колективної творчості; активно займається децентралізацією в українському культурному просторі, налагодженням міжнародних комунікацій, популяризацією українського мистецтва в регіонах та за кордоном. За 13 років існування в резиденції взяли участь понад 200 авторів і 11 арт-груп з 14 країн світу: Італії, Франції, Німеччини, Австрії, Чехії, Нідерландів, Швейцарії, Польщі, Росії, Великобританії, США, та ін.
ПРО УКРАЇНСЬКИЙ КУЛЬТУРНИЙ ФОНД
Український культурний фонд — державна установа, створена у 2017 році, на підставі відповідного Закону України, з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Діяльність фонду, згідно чинного законодавства, спрямовується та координується Міністерством культури України