EN

ПЛАКАТИ ГАЛЕРЕЇ DETENPYLA

Юрій Білей (Львів-Вроцлав) про плакати Detenpyla Gallery (Львів). Виставку плакатів до 10-річчя галереї можна подивитися у «Муніципальному мистецькому центрі» (Львів).

Текст організаторів: 

До десятого дня народження львівської галереї Detenpula у лекторії Муніципального мистецького центру експонується частина оригіналів постерів, створених для виставок цього самоорганізованого простору.

03/03/21―14/04/21

Вони створені для виставок в галереї Detenpyla з 2011- 2021. Авторами постерів є Юрій Білей, Станіслав Туріна, Нікіта Віска, Марсель Онисько, Юрій Савтер, Данило Ковач, Олег Перковський, Ярослав Футимський…

«Для виставки Тимківа «Неодаданео» я з Юрою Білеєм створили сумарно близько 20-ти вручну зроблених афіш, варіантів різних було сім чи вісім.

Тимків розсміявся, побачивши таке різноманіття, бо вся його виставка складалась з ксерокопій його ж робіт. В той час, коли в нас кожна афіша була зроблена і розфарбована вручну.

Першим постером галереї Detenpyla були плакати моєї виставки «Дом Стасси». Їх я писав тушшю паличками для їжі.

Ресайклінг-орієнтованість наших постерів була природною і невимушеною. Це не було правилом, але частіше за все ми малювали на «отработанных» паперах.

На початках ми навіть не давали робити постери авторам. Першим автором, який вибив з нас цю свободу, став Руслан Тремба з виставкою «Щеплення».

До речі, про черепашок-ніндзя — всі наші печатки мають силует каналізаційного люку. Галерея знаходиться в підвалі, в ній знаходиться справжній каналізаційний люк.

Для перших афіш ми зробили печатку з текстом «detenpyla gallery» і проштамповували афіші. В нас був штамп, як в справжньої галереї. Потім ми попросили Тимківа зробити ще одну печатку — для нашої галереї стало традицією після своєї виставки робити штамп для постеру наступного автора. Штамп зробив Нікіта Віска, і Паша Ковач молодший, і Ярик Футимський, я зробив кілька протягом якогось часу, Толік Маркс Татаренко намалював ескіз, але я зашлангував вирізати  його з лінолеума. І потім вже якось було не до штампів.

Юра  робив  на постерах свої фірмові сліди від ємностей у вигляді печаток.

Шукаючи лого галереї, ми випросили у Юри цей його знак. На той момент цей знак набирав обертів і присутності в Юриних роботах, тому такий дар у фонд галереї я сприйняв як велику щедрість.

По суті, галерейні афіші мали кілька хвиль: рукописні — мальовані  гіпер лаконічні, зроблені у ворді — пов’язані з появою принтера в галереї  фото і  зроблені авторами виставок.  З деякими  зробленими мною афішами були пов’язані обрАзи художників, так як я робив афішу так, щоб якось зачепити в першу чергу автора виставки.

Вішали ми постери по місту: зазвичай в Музеї Ідей і Дзизі, в гуртожитку академії, в самій академії, в кафе академії, в університеті Франка і на плакатних тумбах. Пам’ятаю як одного разу повісив постери в під’їзді перед вхідними дверима Самборського і поруч з дверима, де жив Футимський.

Довгі роки в нас з Юрою Білеєм було негласне змагання, хто зробить афішу круче. Юра робив лаконічні і ясні плакати, я — занадто наративні, які були більш подібні на картинку, ніж на постер. Закінчились ці змаганні, як і моя активна участь в галерейному бізнесі  в 2013-ому році, я переїхав в Мукачево, зайнявся набором ваги, але це вже зовсім інша історія, в якій плакатам чомусь місця не було.»    

Станіслав Туріна 

4 березня 2021

Галерея Detenpyla — виставковий простір, створений у приміщенні колишньої пральні, кузні та теперішньої кухні, який знаходиться в межах центральної частини Львова. Перша виставка «Дом Стасси» (автор — Станіслав Туріна) відбулася 5 березня 2011 року. Після неї Юрій Білей, Станіслав Туріна та Павло Ковач розпочали регулярну виставкову програму. Галерея функціонує на засадах самоорганізації та позиціонує себе як місце, де художники й не тільки, можуть обмінюватись своїми досягненнями, спілкуватись, знайомитись, жити, їсти, спати і випивати.За десять років у просторі галереї відбулось близько 80 виставок, а також багато перформансів, презентацій та лекцій. За цей час Detenpyla стала одним із ключових місць зустрічі мистецької тусовки Львова. Починаючи з 2016-ого року програмою галереї займається Відкрита група (Антон Варга, Юрій Білей, Павло Ковач).

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.