EN RU

ПЛАКАТИ ГАЛЕРЕЇ DETENPYLA

Юрій Білей (Львів-Вроцлав) про плакати Detenpyla Gallery (Львів). Виставку плакатів до 10-річчя галереї можна подивитися у «Муніципальному мистецькому центрі» (Львів).

Текст організаторів: 

До десятого дня народження львівської галереї Detenpula у лекторії Муніципального мистецького центру експонується частина оригіналів постерів, створених для виставок цього самоорганізованого простору.

03/03/21―14/04/21

Вони створені для виставок в галереї Detenpyla з 2011- 2021. Авторами постерів є Юрій Білей, Станіслав Туріна, Нікіта Віска, Марсель Онисько, Юрій Савтер, Данило Ковач, Олег Перковський, Ярослав Футимський…

«Для виставки Тимківа «Неодаданео» я з Юрою Білеєм створили сумарно близько 20-ти вручну зроблених афіш, варіантів різних було сім чи вісім.

Тимків розсміявся, побачивши таке різноманіття, бо вся його виставка складалась з ксерокопій його ж робіт. В той час, коли в нас кожна афіша була зроблена і розфарбована вручну.

Першим постером галереї Detenpyla були плакати моєї виставки «Дом Стасси». Їх я писав тушшю паличками для їжі.

Ресайклінг-орієнтованість наших постерів була природною і невимушеною. Це не було правилом, але частіше за все ми малювали на «отработанных» паперах.

На початках ми навіть не давали робити постери авторам. Першим автором, який вибив з нас цю свободу, став Руслан Тремба з виставкою «Щеплення».

До речі, про черепашок-ніндзя — всі наші печатки мають силует каналізаційного люку. Галерея знаходиться в підвалі, в ній знаходиться справжній каналізаційний люк.

Для перших афіш ми зробили печатку з текстом «detenpyla gallery» і проштамповували афіші. В нас був штамп, як в справжньої галереї. Потім ми попросили Тимківа зробити ще одну печатку — для нашої галереї стало традицією після своєї виставки робити штамп для постеру наступного автора. Штамп зробив Нікіта Віска, і Паша Ковач молодший, і Ярик Футимський, я зробив кілька протягом якогось часу, Толік Маркс Татаренко намалював ескіз, але я зашлангував вирізати  його з лінолеума. І потім вже якось було не до штампів.

Юра  робив  на постерах свої фірмові сліди від ємностей у вигляді печаток.

Шукаючи лого галереї, ми випросили у Юри цей його знак. На той момент цей знак набирав обертів і присутності в Юриних роботах, тому такий дар у фонд галереї я сприйняв як велику щедрість.

По суті, галерейні афіші мали кілька хвиль: рукописні — мальовані  гіпер лаконічні, зроблені у ворді — пов’язані з появою принтера в галереї  фото і  зроблені авторами виставок.  З деякими  зробленими мною афішами були пов’язані обрАзи художників, так як я робив афішу так, щоб якось зачепити в першу чергу автора виставки.

Вішали ми постери по місту: зазвичай в Музеї Ідей і Дзизі, в гуртожитку академії, в самій академії, в кафе академії, в університеті Франка і на плакатних тумбах. Пам’ятаю як одного разу повісив постери в під’їзді перед вхідними дверима Самборського і поруч з дверима, де жив Футимський.

Довгі роки в нас з Юрою Білеєм було негласне змагання, хто зробить афішу круче. Юра робив лаконічні і ясні плакати, я — занадто наративні, які були більш подібні на картинку, ніж на постер. Закінчились ці змаганні, як і моя активна участь в галерейному бізнесі  в 2013-ому році, я переїхав в Мукачево, зайнявся набором ваги, але це вже зовсім інша історія, в якій плакатам чомусь місця не було.»    

Станіслав Туріна 

4 березня 2021

Галерея Detenpyla — виставковий простір, створений у приміщенні колишньої пральні, кузні та теперішньої кухні, який знаходиться в межах центральної частини Львова. Перша виставка «Дом Стасси» (автор — Станіслав Туріна) відбулася 5 березня 2011 року. Після неї Юрій Білей, Станіслав Туріна та Павло Ковач розпочали регулярну виставкову програму. Галерея функціонує на засадах самоорганізації та позиціонує себе як місце, де художники й не тільки, можуть обмінюватись своїми досягненнями, спілкуватись, знайомитись, жити, їсти, спати і випивати.За десять років у просторі галереї відбулось близько 80 виставок, а також багато перформансів, презентацій та лекцій. За цей час Detenpyla стала одним із ключових місць зустрічі мистецької тусовки Львова. Починаючи з 2016-ого року програмою галереї займається Відкрита група (Антон Варга, Юрій Білей, Павло Ковач).

МІТЄЦ надає авторам текстів та героям сюжетів майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти їхні погляди.