EN

Олеся Трофименко у The Naked Room

До 17 квітня

Текст організаторів:

The Naked Room представляє першу за тривалий час персональну виставку Олесі Трофименко — серію живописних полотен із елементами вишивки, над якими художниця працювала протягом останніх півтор роки. Олеся закінчила відділення монументального живопису в НАОМА, що дало їй упевнену малярську базу. Останні роки вона багато працює як художниця-постановниця в кіно, що надає її живопису впізнаваного кінематографічного характеру, ніби це кадри з добре знайомого фільму.

Важливим у цій серії є також поєднання реалістичного живопису, який тривалий час був інструментом переважно академічного мистецтва, та ручної вишивки, яка в українській культурі традиційно вважається декоративно-ужитковим ремеслом. Поєднані у роботах Олесі, ці техніки набувають нового сенсу та позбавляються стереотипних асоціацій.

За основу полотен Олеся бере знайдені зображенням (так звані found images): фотографії друзів та знайомих з власного архіву, світлини з соціальних мереж, Інтернету та телебачення. Самі по собі ці випадкові зображення нічого не означають. Хоча, насправді, вони можуть означати будь-що. Це залежить від контексту, в якому ми їх бачимо. Одна справа соціальні мережі, де світлини є одними Інша — галерея сучасного мистецтва, де ці зображення набувать зовсім іншої символічної та матеріальної цінності. Медіа перетворюють нейтральні образи на такі, що починають мимоволі впливати на глядача. Художники робить те саме. Але результат їх роботи відрізняється. Медіа свідомо приховують механізми, за допомогою яких вони візуально впливать на нас. Вони змушують глядача вірити в єдину можливу запропоновану інтерпретацію картинки. Тоді як художники свідомо роблять сам цей механізм видимим для глядача, і пропонують безліч інтерпретацій.

Вишиті полотна Олесі Трофименко є результатом багатогодинної кропіткої праці. Вони провокують критичне ставлення до зображення. А самі зображення є абсолютною протилежністю плинних екранних картинок, безперервний потік яких гіпнотизує та унеможливлює рефлексію щодо змісту. Художниця наполегливо створює стишений та уповільнений простір. Інформаційний шум перетворюється на інформацію. А вольове зусилля глядача та готовність включатися здатне повернути явищам їхній справжній сенс та імена.

Олеся Трофименко народилася в 1982 році в смт Вільча Поліського району. Здобула освіту в Державній художній середній школі ім. Т. Г. Шевченка (1993-2000) та Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури, майстерня монументального живопису під керівництвом Миколи Стороженка (2001—2007). Працює в сфері кіно як художниця-постановниця, брала участь у багатьох групових художніх виставках. Живе та працює в Києві.

14 березня пройде зустріч з Олесею, якою ми відкриваємо серію неформальних подій Artist Talks Behind the Bar: розслаблених розмов з художницями й художниками за кавою або келихом вина в просторі The Naked Bar.

На першій зустрічі з Олесею ми приглушимо світло і поговоримо про нове прочитання художньої вишивки як стереотипно “жіночого” ремесла, непрості стосунки з академічним живописом, балансування між роботою в кіно та художньої практикою.

Подія відбуватиметься в рамках @HeForShe Arts Week 2021, який проводиться організацією @UNWomenUkraine вчетверте.

Рух HeForShe, започаткований ООН Жінки – це глобальний рух солідарності на підтримку ґендерної рівності, в якому чоловіки та хлопчики стають головними агентами змін.

Вхід вільний
щоденно з 11:00 до 20:00

The Naked Room
Рейтарська, 21

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.