EN

NonStopMedia-2018. ОСНОВНА ТЕМА ФЕСТИВАЛЮ

Настя Хлестова (Харків), Антон Ткаченко (Харків) про участь молодих художників у проекті.

 

Текст та фото надані фестивалем NonStopMedia.

 

У Харкові цієї осені відбудеться дев’ятий NonStopMedia. У цьому році основною його темою стане культурний нетворкінг. Про те, чим цінна участь для молодих художників, як розвивався проект і що зміниться в концепції фестивалю у 2018 році, ми поговорили з новими кураторами NonStopMedia Настею Хлестовою та Антоном Ткаченком.

Довідка:

Настя Хлестова – кураторка, мистецтвознавець, співзасновниця групи «VIDSOTOK», координаторка Харківської Муніципальної галереї.

Антон Ткаченко – художник, куратор, співзасновник групи «VIDSOTOK», фіналіст NonStopMedia-2014.

– Розкажіть про історію фестивалю NonStopMedia.

Н.: Перший фестиваль NonStopMedia пройшов у 2003 році, і він був необхідний місту, необхідний Україні, тому що іншого такого конкурсу для молодих художників не було. Це було ще до появи премії Пінчука або МУХ. Молоді художники існували, а способу показати свої роботи у них не було. Крім того, фестиваль був необхідний для того, щоб молоді художники зі всієї країни могли показати свої роботи. Другий NonStopMedia відбувся в 2004 році, і було прийнято рішення зробити з нього бієнале. Саме тому зараз, в 2018 році, проходить дев’ятий фестиваль NonStopMedia.

– Розкажіть про останній фестиваль NonStopMedia, який проходив у 2016 році.

Н.: Формат фестивалю змінювався протягом всієї його історії. До цього у нас був один великий виставковий майданчик, до чого ми й повернемося в цьому році. При підготовці минулого фестивалю ми задумалися про те, що може стати мотивацією для наших лауреатів і прийшли до висновку, що для молодих художників це, перш за все,  можливості в арт-середовищі. Тому ми заздалегідь домовилися з нашими друзями і колегами з інших міст України, що вони проведуть у себе виставку одного з наших фіналістів

– Розкажіть про роль куратора фестивалю NonStopMedia.

Н.: Дуже довго NonStopMedia займалася Марина Конєва. У цьому році ми з Антоном Ткаченком вперше займемося куруванням цього проекту. Куратори потрібні для актуалізації ідеї і для загального керівництва фестивалем. Ми займаємося зв’язками з іншими майданчиками, паралельною програмою, будемо займатися створенням експозиції. Крім того, ми працюємо над загальною спрямованістю фестивалю.

– Антон, коли ти вперше взяв участь у фестивалі і в якій ролі?

А.: У 2014 році фестиваль проходив у формі воркшопів. Я представляв свій проект, з яким я пройшов на фестиваль, – великий срібний ящик, який відкривався з усіх сторін, і проект, який ми зробили під керівництвом тренерів – він називався «Я хотів зробити роботу про війну, але грошей на її створення немає».

Н.: Варто відзначити, що це був 2014 рік, і темою фестивалю була провина, бо тоді в Україні почалася війна, і проводити фестиваль чи ні – було досить спірним питанням. Довгий час у Муніципальній галереї велася дискусія. Спочатку дати проведення планувалися на квітень, але у квітні, коли військові дії були тільки в самому розпалі, етика не дозволяла це зробити. Але команда фестивалю та галереї зрозуміла, що NonStopMedia має відбутися, тому що він не повинен зупинятися.

– Що тобі дала участь у фестивалі?

А.: Найважливіше – він дав мені нові контакти з Харківською муніципальною галереєю, членами журі. А друге – звичайно ж, він дав знання. Тому що будь-яка комунікація із досвідченими кураторами і художниками – це величезний бонус, який дуже сильно впливає на розвиток тебе як художника.

Н.: Саме тому основна тема і ідея першого фестивалю, яким ми з Антоном займаємося, – створення цих самих зв’язків, створення великої мережі художників і кураторів, людей, які займаються сучасним мистецтвом в Україні. Тому крім програми відкритих заходів, які будуть доступні для всіх харків’ян і гостей міста, буде досить велика закрита програма, для тих фіналістів, які стануть лауреатами NonStopMedia, вони зможуть познайомитися з художниками та кураторами.

– В Україні відбуваються інші заходи у форматі культурного нетворкінгу?

Н.: Вже три роки я працюю над Кураторським інтенсивом – освітньою програмою Муніципальної галереї для молодих кураторів – і в минулому році, коли я була головним організатором цього заходу, я помітила, що найголовніше, що отримують молоді куратори, коли приїжджають до нас – це навіть не ті знання, які дають запрошені лектори, це ті знання, якими вони обмінюються між собою. Наші молоді куратори з різних міст України та з різним бекграундом – вони обмінюються своїми зв’язками, контактами, досвідом, знаннями і створюють щось нове.

 

– Антон, зараз ти виступаєш в ролі куратора. Чому твій інтерес до проекту NonStopMedia не згас?

А.: Мій інтерес як куратора – спробувати переосмислити цей фестиваль, виходячи з того досвіду, який я отримав як лауреат та учасник паралельної програми. Мені було б цікаво врахувати всі плюси і мінуси цього фестивалю і спробувати його переграти.

– Що варто змінити в самому фестивалі?

А.: Нічого кардинально змінюватися не буде, але те, що мені хотілося б підсилити якомога більше – спілкування між учасниками, між учасниками та організаторами фестивалю, членами журі. Тому що виставка та фінальний проект NonStopMedia – це здорово, але набагато важливіше дати зрозуміти молодому художнику, що саме комунікація, обмін інформацією між усіма учасниками процесу набагато важливіша будь-якої виставки і будь-яких грошей, тому що якщо ти не знаходиш однодумців, то на превеликий жаль, тебе система мистецтва випльовує.

– Можливо, ми можемо розкрити ще якісь елементи паралельної програми?

Н.: Так, у цьому році у нас буде художник з Німеччини – він проведе лекцію. Це Philipp Modersohn.

Нашим головним партнером вже став ХПІ, де буде знаходитися основний проект. Більшість івентів відбутимуться в Муніципальній галереї. Відкриття і закриття нам допоможуть проводити наші друзі з «Культури звуку». Дніпровський художник Микита Лиськів представить свої мультиплікаційні роботи і розповість про них. Окремим івентом буде екскурсія обговорення робіт від членів журі.

– Хто в цьому році стане членами журі?

Н.: Незмінним членом журі є Тетяна Тумасьян, засновниця фестивалю і директор Харківської муніципальної галереї. Сергій Братков – художник, у нього дуже цікавий погляд і концептуальне мислення. І ще одним членом журі стане Роман Мінін, який представляє Україну на всіляких культурних форумах і конкурсах.

– Кому ви особисто рекомендували б взяти участь у NonStopMedia?

Н.: Мені здається NonStopMedia корисний для всіх молодих художників. І мова не про вік, а про досвід, тому що фестиваль надає відмінні можливості для художників, які в майбутньому хочуть пройти на премію Пінчука, або МУХи, або будь-які інші конкурси.

А.: Я б порадив подаватися всім. Ті знання й досвід, які дають такі фестивалі – вони цінні, на превеликий жаль, в Україні немає хорошої освіти, яка була б пов’язана з сучасним мистецтвом, і такі майданчики і є подібним утворенням.

 

 

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.