EN

НАСІННЯ УКРАЇНИ


Перформанс Алевтини Кахідзе (Жданівка-Музичі) в рамках проекту Set Art Laboratory. 25 лютого 2020 року, Музей Івана Гончара (Київ).

Текст організаторів:

Мама художниці Алевтини Кахідзе з самого початку війни жила в тій частині Донбасу, яка наразі окупована. Протягом війни художниця зображувала свою матір у власних текстах та малюнках під вигаданим ім’ям “Клубніка Андріївна”, змальовуючи реальні історії її життя в самому центрі військових подій. 2019-ого року мама Алевтини померла на КПВВ з боку території непідконтрольної уряду України, і зв’язок між донькою та матір’ю перервався. – Так історія про “Непідконтрольне життя Клубніки Андріївни” закінчилася, але художниця продовжує працювати із темою розмежування суспільства в кордонах однієї країни.

“Насіння України” — перформанс або тривала перформативна дія аби відновити втрачений канал зв’язку. За життя мама художниці під час приїздів до доньки в Київ купувала собі та своїм подругам насіння квітів та овочевих рослин; на окупованій частині Донбасу неможливо придбати деякі види насіння, до яких вони звикли ще до війни. Найчастіше вона купувала насіння Амарілісу, Пеларгонії, астри Анна-Марія, Огірка Артист і Фенікс плюс; томату рожевого Де Барао та червоного Цукровий Бізон. Після того як вона померла, її подруги почали звертатися до Алевтини з проханнями купувати та передавати для них це насіння.

У відповідь на такий запит Алевтина Кахідзе сконструювала рухомий ларьок для збору насіння, аби в перші дні весни, коли настане час його саджати, воно з’явилося ближче до “нуля”, звідки починається окупована частина Донбасу.

Збір насіння розпочнеться 25 лютого в Музеї Івана Гончара. В обмін на принесене насіння художниця пропонує замовити щось із окупованої частини Донбасу. З початком весни Алевтина поїде до “нуля” аби обміняти насіння на замовлені речі.

Під час перформансу можна буде разом з художницею дізнатися як побудований “нуль” і скільки часу потрібно, аби потрапити із окупованої частини Донбасу на підконтрольну Україні територію, познайомитися з матеріалами із власного архіву Кахідзе, який стосується війни.

Алевтина Кахідзе — xудожниця, перформерка, кураторка, освітянка, садівниця. Народилася 1973 року в м. Жданівка (Донецька область). Живе в селі Музичі із 2009 року. Із 2018 виконує місію посланиці з толерантності від ООН в Україні, лауреатка Премії Малевича для українських художників 2008 р. від Польського Інституту у Києві.
Закінчила Національну академію образотворчого мистецтва (Київ) в 2004-ому році та Jan Van Eyck Academie (Нідерланди, Маастрихт) в 2006-ому році.
Кахідзе була учасницею багатьох міжнародних мистецьких проектів, серед яких: Міжнародна бієнале сучасного мистецтва Маніфеста 10 під час анексії Криму Російською Федерацією, 7-ї Берлінська бієнале, яка була суто політичною; проект для Мароканського павільйону в рамках 54-ї Венеційської бієнале Working for Change. Персональні проекти в Україн: «Кімната без дверей» в PinchukArtCentre, «Ти вдома у Володимира Алевтини Сьюзі Пенелопи» в арт-центрі «Я галерея»; «Я запізнююся на літак, на який неможливо запізнитися» завдяки Фонду Ріната Ахметова «Розвиток України»
Художниця є співзасновницею та кураторкою приватної резиденції для міжнародних художників “Розширена программа Музичів” із 2009 року по сьогодні. Також має викладацький досвід у школах SVC (школа візуальних комунікацій), KAMA (Kyiv Media Arts Academia), ХША (Харківська Школа Архітектури), Культурному проекті; З 2014-ого Кахідзе викладає мистецтво дітям в селі Музичі та у КМДШ (Креативна міжнародна дитяча школа) із використанням процесуального підходу та критичного мислення — “Думати через малювання”. Останні 10 років художниця є авторкою низки проектів із рослинам — “Битва садівників”, “В саду немає крові”, Їй належить термін “дорослий сад” та “тоталітарна клумба”.
Із 2013-ого року Кахідзе співпрацює із журналістами візуалізуючи теми війни та Євромайдану; проект Алевтини “Клубніка АндріЇвна”, який розповідає про життя на окупованій частині Донбасу, також належить до альтернативної журналістики,.

SET ART LABORATORY 

15 січня — 30 червня

Для учасників та учасниць стипендіальної програми Благодійний фонд Кусум та Set створили мистецьку лабораторію, де художники/ці, куратори/ки та експерти/ки  будуть працювати разом, базуючись на прозорій, відкритій взаємодії, а ідеї формуватимуться колективно. Set Art Labоratory —  спеціально обладнаний простір, пристосований для творчих потреб художників та художниць. Організатори мають на меті підтримати колаборації між художниками/цями, ініціювати обмін досвідом та світоглядними позиціями.

Учасники та учасниці першої майстерні 2020: Олена Сіятовська, Борис Кашапов, Окасана Чепелик, Kinderseele, Cтан Квітко, Лілія Чавага.

Set Art Laboratory це:

— Інтенсивна освітня програма для учасників та учасниць з міжнародним викладацьким складом кураторів та художників

— Щомісячна стипендія для учасників та учасниць в розмірі 10 000 гривень

— Промоція всіх учасників та учасниць Set Art Laboratory, сприяння їх виходу на міжнародний ринок

— Сприяння присутності робіт учасників на міжнародних виставках, аукціонах та ярмарках

— Сприяння налагодженню зв’язків з українськими та міжнародними колекціонерами та кураторами

— Фінальна виставка робіт учасників в Set

SET ART FOUNDATION

Set Art Foundation — фундація, заснована в 2019 році у Києві. Засновниками Set є група київських меценатів, яку очолює колекціонер Владислав Баторшин. Шеф-кураторка — Марія Вторушина. Set створений як простір взаємодії, де художники східної та західної хемісфер обмінюються досвідом та світоглядними позиціями. Разом з тим, Set розвиває представництво українського сучасного мистецтва в світі. Set Independent Art Space — місце, де культуртрегери з усього світу спілкуються, базуючись на прозорій, відкритій взаємодії, а ідеї формуються колективно. Set інтегрує в український культурний ландшафт характерні для міжнародної професійної спільноти колаборативні практики.
_____________

Проект створено за підтримки «Арт простору Set», Kusum Foundation, Мitec, Музей Івана Гончара

Кураторки: Леся КульчинськаМарія Вторушина 

Група МІТЄЦ:

Video: Ната Катериненко

Production: Анастасія Данилюк

Editing intern: Лілія Левицька

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.