EN

Минуле / Майбутнє / Мистецтво

Онлайн-стрімінг звукових досвідів війни та зустрічі з дослідниками: мистецька лабораторія «Земля повернення, земля турботи» оголосила публічну  програму.

Текст оргагнізаторів:

Протягом листопада–грудня в рамках лабораторії «Земля повернення, земля турботи» відбудеться презентація звукової роботи українських митців та
публічні онлайн-події — зустріч з куратором і арткритиком Борисом Філоненком та лекція дослідниці інформаційних технологій Світлани Матвієнко.

«Земля повернення, земля турботи» — це лабораторія мистецьких досліджень про досвіди війни. У ній українські художники та художниці, які від початку повномасштабного вторгнення перебували в Україні, досліджують зміни у власному житті та навколишньому середовищі, а також шукають способи осмислення війни.

Перші результати роботи лабораторії — колективну звукову роботу українських митців і музикантів у форматі стріму — презентують уже 5 листопада. Також у проєкті заплановані публічні онлайн-події: 9 листопада куратор і арткритик Борис Філоненко розповість про художні досвіди осмислення війни, а 7 грудня дослідниця інформаційних технологій Світлана Матвієнко прочитає лекцію про порушення співіснування людських та позалюдських спільнот після повномасштабного вторгнення.

5 листопада
11.00–23.40
Звукові ландшафти. Слухання онлайн-стрімінг

Facebook-event
Протягом дня Віктор Константінов, Іван Скорина, Ксенія Щербакова, Ксенія Янус і Максим Іванов у режимі реального часу виходитимуть в ефір з Києва, Дніпра, Ужгорода, Львова, Одеси, аби розділити з усіма охочими особисті звукові досвіди, які стали важливими під час війни. Також у цей день відбудеться радіозустріч з кураторською командою проєкту.
Трансляції розпочнуться 5 листопада на сторінці https://acousticommons.net/listen/land-to-return за київським часом. До початку ефіру
за цим посиланням можна переглянути архівні роботи митців.

11.00–13.00 — Віктор Константінов (Одеса) влаштує прогулянку-екскурсію, рефлексуючи точки української ідентичності в мультикультурному місті
13.00–14.00 — Ксенія Янус (селище Середнє, Закарпаття) слухатиме час у старовинному замку, якій бачив дуже різні епохи
14.00–17.00 — Іван Скорина (Київ) буде йти від Майдану Незалежності до могили Романа Ратушного на Байковому кладовищі
15.00–22.00 — Ксенія Щербакова (Львів) поділиться звуками фестивалю DIY-культури «Чверть» — першого для неї та музикантів-однодумців з початку
повномасштабного вторгнення
18.00–19.00 — розмова з україно-британською кураторською командою проєкту. Мова — англійська
22.00–23.40 — Максим Іванов (Дніпро) транслюватиме фортепіанний концерт із власної кімнати, яка стала місцем ізоляції і одночасно безпеки.

Цей проєкт є результатом воркшопу, який відбувся в межах лабораторії «Земля повернення, земля турботи» у співпраці з британськими організаціями SoundCamp та Acoustic Commons. Разом із ними українські митці та музиканти вивчали можливості стріму та досліджували, як спроба розділити з іншими звукове середовище допомагає долати дистанції та відчуття ізоляції, а також як архів звуків може стати памʼяткою ландшафтів, які ми втрачаємо.

9 листопада
15.00

“Земля-територія”.

Розмова з Борисом Філоненком.

Facebook-event

У 2022 році Борис Філоненко став співкуратором проєкту Українського павільйону «Фонтан виснаження. Aqua Alta» на 59-й Венеційській бієнале, а також курував виставку «Інші частини в наступному кварталі» в галереї The Naked Room у Києві.

Під час онлайн-зустрічі на прикладі власних проєктів, а також інших мистецьких рефлексій він розповість про те, як художній пошук стає способом опору війні та утвердження життя. Також у цій розмові він рефлексуватиме перезавантаження понять «земля» та «територія» під час повномасшабного вторгнення.

Співрозмовницею Бориса стане одна з кураторок проєкту «Земля повернення, земля турботи» Оксана Довгополова — співзасновниця платформи культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво, докторка філософських наук, членкиня Memory Studies Association.

Борис Філоненко — незалежний куратор, арткритик, автор коміксів, головний редактор видавництва IST Publishing (Харків—Київ—Хмельницький). Співкуратор Українського павільйону на 59-й Венеційській бієнале (Венеція, 2022), Другої бієнале молодого мистецтва (Харків, 2019), виставок «Шлях Енея. Художники сьогодення сам на сам з минулим» (Харків, 2019) та «Тіні забутих предків» (Київ, Львів, 2016).

Співавтор графічної новели «У м’яті» (разом із Данилом Штангеєвим і Антоном Резніковим). У 2017–2021 роках — викладач і куратор гуманітарного блоку бакалаврської програми Харківської школи архітектури.

7 грудня
15.00
“Вертикальна окупація: бруд як зброя”.

Лекція Світлани Матвієнко
Кожна війна — це брутальний напад на екосистему, де взаємодіють усі форми життя, порушуючи їхні цикли обміну поживних речовин і потоки енергії всередині та за межами їхнього безпосереднього середовища. Лекція розгляне особливості порушень та руйнації умов симбіотичного співіснування людських та позалюдських спільнот під час війни Росії проти України та її окупаційного режиму.

Подія транслюватиметься в прямому ефірі у Facebook. Деталі будуть оголошені
незабаром.

Світлана Матвієнко — дослідниця інформаційних технологій в Школі комунікації університету Саймона Фрейзера (Канада). До кола її наукових інтересів належать політекономія мобільних платформ, цифровий мілітаризм, теорії кібервійни, кібернетика та психоаналіз, критичні теорії інфрастуктури, радянська техно-політика, Чорнобиль. Вона є співредакторкою збірки досліджень про мобільні додатки The Imaginary App (MIT Press, 2014) та Lacan and the Posthuman (Palgrave Macmillan, 2018) про перетин історій та ідей психоаналізу і кібернетики, а також співавторкою книги Cyberwar and Revolution: Digital Subterfuge in Global Capitalism (Minnesota UP, 2019; Критика, 2021). Останні п’ять років Світлана досліджує
соціальну історію кордону Зони відчуження та його інфраструктуру.

Про проєкт:
«Земля повернення, земля турботи» — лабораторія мистецьких досліджень про досвіди війни Організатори — Музей сучасного мистецтва Одеси, платформа культури памʼяті Минуле / Майбутнє / Мистецтво, громадська організація «Слушні речі», мистецький
кооператив Soundcamp.
Кураторки — Наталка Ревко, Оксана Довгополова, Катерина Семенюк.

Лабораторію мистецьких досліджень про досвіди війни «Земля повернення, земля турботи» підтримано Британською Радою в межах Сезону культури Велика Британія/Україна «Сценарії майбутнього».

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.