EN RU

Модест Сосенко в музеї імені Андрея Шептицького (Львів)

Модест Сосенко в музеї імені Андрея Шептицького (Львів)

До кінця лютого 2021 року

Текст організаторів:

Глядач вперше побачить підготовчі матеріали художника до монументальних храмових робіт у Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького. Вони є унікальною можливістю донести у музейних залах до відвідувачів таку складнодоступну і крихку царину творчості митця. Виставка розповідає навіть про те, що не вціліло до наших днів. Адже церкви, які оздобив художник, зазнавали пошкоджень під час двох світових воєн, у радянський період і навіть у наш час.

Виставка є цілісним представленням постаті Модеста Сосенка. Водночас акцентує на проблемі збереження позамузейної спадщини митця, у якій непересічний талант Модеста Сосенка розкрився найяскравіше. У радянський період основна ділянка його творчості – релігійне малярство, – замовчувалась, внаслідок цього доробок митця подавався фрагментарно. Виставка реалізована Національним музеєм у Львові імені Андрея Шептицького спільно з ГО “Разом” за підтримки програми “Фокус на культуру 2020” Львівської міської ради.

На виставці «Модест Сосенко. Пізнай. Зрозумій. Збережи. Фрагменти: до монументального» вибрані твори доповнюють архівні матеріали (світлини, листи, шкіцівники, документи), що також є штрихами до глибшого розкриття постаті митця. Супроводжують експозицію дві розлогі інфографіки: життєтворчість та хронологія роботи художника в царині релігійного малярства. У першу з них, що знайомить з найважливішими подіями у приватному та творчому житті Модеста Сосенка закомпоновано оригінальні документи та твори. Наприклад, візуалізовано початок та розвиток взаємин митця та мецената Андрея Шептицького. Увагу привертає великомасштабне полотно, копія твору Модеста Сосенка з твору Хусепе де Рібери “Покладення до гробу”, яке митець виконав в Парижі для митрополита як жест вдячності. Його випозичили на виставку з Митрополичих палат при Соборі Св.Юра.

Свого часу саме Владика скерував Модеста Сосенка до праці в царині сакрального малярства. Він створив унікальні можливості для професійного розвитку митця: сприяв у здобутті фахової освіти в провідних навчальних закладах Європи, залучив до роботи в Церковному (згодом Національному) музеї. Відтак ці зусилля Митрополита проявились у яскравих монументальних творах Модеста Сосенка, які відродили давню традицію оздоблення українських храмів, але в новій стилістиці і стали початком новітніх пошуків у цьому напрямі вже для наступних поколінь художників.

Присвячена двом знаковим постатям ХХ століття — митрополитові Української греко-католицької церкви Андреєві Шептицькому та художнику Модестові Сосенку, — виставка є нагодою вшанування їхніх ювілеїв, які відзначаємо 2020 року. Знайомство та взаємна приязнь Митрополита і художника тривали впродовж двадцяти років: від зустрічі у Станиславові (нині – м. Івано-Франківськ) 1900 року, де Андрей Шептицький був єпископом, і аж до останнього подиху митця у Львові в Митрополичих палатах собору Св. Юра 4 лютого 1920 року.

Кураторка: Олеся Семчишин-Гузнер.

Виставка у Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького (просп. Свободи, 20) триватиме до кінця лютого 2021 року.

МІТЄЦ надає авторам текстів та героям сюжетів майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти їхні погляди.