Меню

Микола Трох в NAMU

15 березня в 16.00

Текст організаторів:

Одна зі статей, опублікованих про Миколу Троха у бурхливі 1990-ті, називалася «Дивна людина, що народилася двічі. Притому в один і той самий день». Її авторка підкреслювала символічний збіг обставин: на своє 25-річчя Трох купує камеру і починає фотографувати – ця подія не тільки змінила його життя, а й знаменувала справжнє народження художника, без якого неможливо уявити історію сучасного українського мистецтва.

Святкуватимемо третє народження Миколи Троха – вихід монографії, присвяченій цій унікальній, почасти трагічній, почасти суперечливій постаті.

Трох рано пішов з життя. Сьогодні його знають як автора кількох десятків фотографій, що, некритично повторюючись, мандрують зі сторінки на сторінку в інтернет-мережі, та фотолітопису «Паризької комуни». Попри чутки про втрачений архів, історію з так званим «чемоданом Троха» тощо, його доробок зберігся – усі ці роки він був у Любомлі, рідному місті художника, і лише нещодавно родина передала його у Всеукраїнський благодійний фонд імені Миколи Троха та Любомльський краєзнавчий музей. Саме вони стали головним джерелом негативів, фотографій та документальних матеріалів, на які спирається монографія. Багато ілюстрована, вона вводить в мистецтвознавчий обіг корпус творів, покликаний продемонструвати справжні виміри явища, ім’я якому Трох.

Супроводжуватиме подію реконструкція триптиха «Порнографія як дзеркало нашого життя» – центральної роботи Миколи Троха, оригінал якої так і не вдалося розшукати – та обставин, за яких він демонструвався. Однойменна виставка-акція 1995 року імітувала товариський суд над художником та його твором. 25 років потому формальні ознаки, властиві першоджерелу, сповнюються новим змістом: замість гумового кийка, що лежав на столі, – книга, дійових осіб колишнього дійства змінили автор, видавець та представники інституцій, причетних до її народження, стіни «Косого капоніру» – зал Національного художнього музею України. Влаштовуючи презентацію 15 березня – в день народження Троха – ми продовжуємо традицію, започатковану ним самим, водночас віддаючи запізнілу шану художнику, якої йому так бракувало за життя.

У презентації беруть участь:

Валерій Сахарук – автор
Стелла Беньямінова – засновниця Stedley Art Foundation
Петро Маркман – голова Всеукраїнського благодійного фонду імені Миколи Троха
Юрій Фініковський – директор Любомльського краєзнавчого музею

Національний художній музей України (NAMU)
Грушевського, 6

бачите помилку, пишіть сюди