МЕТОДА

Виставка “Метода” тривала у галереї Дому Майстер Клас з 2 до 23 березня. Коментар кураторки Юлії Кузнєцової (Київ).

Кураторський текст:

Черговий етап лабораторної та виставкової роботи “Галереї в Домі Майстер Клас” – виставка “МЕТОДА”, створена кураторською групою “Відкритого архіву українського медіа-арту” (ВАУМА).

До колекції ВАУМА входить net.art української групи художників akuvido (Ганна Куц та Віктор Довгалюк), створений у 2000-х у Берліні та Роттердамі. Складність його архівування пов’язана зі складністю його матеріальної репрезентації. Окрім того, сайт з роботами художниківhttp://www.akuvido.de/ може зникнути будь-якої миті, щойно його припинять підтримувати: Ганни Куц, творчого двигуна групи, вже 10 років як немає в живих, а Віктор Довгалюк, мешкаючи у Берліні, майже не виходить на контакт. Не менш складними для архівування є відеороботи, створені групою “Таран” (так називалися Куц і Довгалюк у львівський період своєї творчості) у 1990-х. Їх було оцифровано Центром міської історії Центрально-Східної Європи з VHS-касет львівського художника і фактичного співавтора відео групи “Таран” Альфреда Максименка. Проект у жанрі generative art “360 Б’Ю” (1998) передала до ВАУМА співкураторка ІнфоМедіаБанку (програми для медіа-художників у київському ЦСМ Сороса в кін. 1990-х – на поч. 2000-х) Наталя Манжалій, яка безпосередньо опікувалася створенням цієї роботи.

Куратори коментують хід роботи над виставкою: “Маючи не надто багато вихідних даних, ми почали кураторське дослідження, яке інколи більше нагадувало детективну історію. Під час робочої зустрічі в рамках Кураторської лабораторії Юрій Кручак розповів про свої студентські роки у Харківському державному художньому училищі, де він перетнувся у 1989 з Ганною Куц. Звернувшись за більш докладною інформацією про akuvido до Альфреда Максименка, в майстерню якого Ганна Куц потрапила вже у Львівській національній академії мистецтв на початку 1990-х, ми зрозуміли, що угруповання “Таран” – це не тільки Куц і Довгалюк, але й майстер Ганни – Максименко”.

Фактичного дозволу на зберігання та демонстрацію відео akuvido у ВАУМА немає. Виставка в “Галереї в Домі Майстер Клас” є результатом дослідження їхніх ранніх робіт та педагогічної методи Максименка, який вплинув на akuvido та низку інших львівських медіа-художників. Також це спроба розказати про творче становлення групи, яка свого часу успішно ввійшла у загальноєвропейський контекст розвитку медіа-мистецтва, але сьогодні є малознаною. Слідом за проектом Дата Чіголашвілі і Ніні Палавандішвілі, що триває в галереї-лабораторії з середини січня й частково лишається в експозиції, “МЕТОДА” порушує питання складності архівування певних художніх, частіше за все нематеріальних об’єктів, а також архівації артефактів 1990-х років, які здаються діахронічно все ще надто близькими для того, щоб їх досліджувати і музеєфікувати.

***
Кураторська група Відкритого архіву українського медіа-арту (Яніна Пруденко, Антон Лапов, Юлія Кузнєцова) займається дослідженням та підтримкою українського медіа-мистецтва. Увага групи зосереджена як на історіографічних проблемах української медіа-археології, так і на архівації сучасних робіт українського медіа-арту, який досліджується як за регіональним принципом, так і за жанровим (візуальні, аудіальні, аудіовізуальні). Наразі група разом із іноземними колегами працює над створенням нових цифрових інструментів аналізу та презентації напрацьованих архівів.

Сайт Відкритого архіву українського медіа-арту mediaartarchive.org.ua

Кураторська група ВАУМА дякує за допомогу у підготовці проекту Альфреду Максименку, Юрію Кручаку, Богдану Шумиловичу, Вірі Ганжі, Анастасії Нечипоренко, Ларіону Лозовому, Лізі Корнійчук та Любові Дивак.

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.