EN

МЕНІ ПОТРІБНА БУЛА ЦЯ СВОБОДА

Про те, як мистецький проєкт змінює життя та творчість учасників  проєкту «МІТЄЦ. Реабілітаційний простір». За підтримки  Українського культурного фонду, 2021 рік.

Тамара Довгич: ветеран АТО, іконописець

Вікторія Савченко: ветеран АТО

Олена Бойко: дружина загиблого

 

Чи відчуваєте ви терапевтичний ефект від мистецьких «майстер-класів»?

Олена: Для мене це як подих й відновлення сил, концентрування на собі і своєму внутрішньому світі. У психотерапії потрібно постійно аналізувати, розмовляти, а у мистецтві ти сам відкриваєшся, виносиш внутрішній світ на зовнішній. Це дуже індивідуально.

 

Олена Бойко на майстер-класі з живопису (майстер Олексій Аполлонов)

 

Арт-терапія мене заспокоює, робить більш рішучою у виборі, прийнятті рішень, робить вільною.

Тамара: Через візуальне мистецтво ти відходиш від своїх «демонів». Ми працюємо тут з почуттями, дотиками побаченого і почутого.

 

Тамара Довгич та художник Олексій Аполлонов на майстер-класі з живопису

 

Мені цікавий цей проєкт тим, що тут я серед людей, які причетні до однієї справи. Зараз я маю проблеми зі спілкуванням, але тут ніхто не має зайвих питань, усі малюють, посміхаються, хоча є й елементи конкуренції. Моє заспокоєння і є терапевтичним ефектом.

Вікторія: Суто для мене так, взагалі будь-яке мистецтво — це свого роду терапія. Ти відсторонюєшся від зовнішнього світу і поринаєш у свій простір.

 

Вікторія Савченко на майстер-класі з ленд-арту (майстер Сергій Якунін). Село Недільна, резиденція “Простір РаДіти”

 

Не важливо, чи позитивний він, чи навпаки. І поки ти в процесі творення, ти або накопичуєш позитив, або позбавляєшся від негативу.

Матеріали, якими ви користуєтеся, важливі для вас?

Тамара: Для мене матеріал — це привід поспілкуватися з куратором, з організаторами процесу, привід приходити сюди.

 

Прртрети Тамари Довгич, майстер-класі з живопису (майстер Олексій Аполлонов)

 

Ми тут не просто малюємо. Я помітила, як з часом усі учасники проєкту «МІТЄЦ. Реабілітаційний простір» стали дружні, звикли один до одного, думаємо над спільними майбутніми заходами. Хоча тут зібралися різні групи людей.

Вікторія: Для мене — це допоміжні матеріали, тому що я дивлюся на предмет і вже знаю, що можна з нього зробити. Чи то полотно з фарбами, чи просто декілька шматків тканини, чи звичайні склянки.

Вікторія Савченко на майстер-класі з живопису (майстер Олексій Аполлонов)

Олена: Для мене — це новий досвід.

Я вперше малювала акрилом, з яким треба швидко працювати, сподобалося змішувати кольори. Також сподобався восковий олівець та взагалі усі матеріали й техніки.

 

Олена Бойко, мастер-клас з колажу (майстер Олександр Ляпін)

 

Ви відчуваєте вплив військового/травматичного досвіду на свою творчість?

Тамара: Так, звичайно відчуваю. Мені, наприклад, не страшно малювати, бо коли ти бачиш страшні речі, ти не трясешся над тим, наскільки буде правильною та лінія, яку ти намазюкаєш.

 

Геннадій Афанасьєв, Тамара Довгич на майстер-класі з ленд-арту (майстер Сергій Якунін). Село Недільна, резиденція “Простір РаДіти”

 

Коли покидаєш місце бойових дій і полишаєш армію, ти не потребуєш такої великої кількості адреналіну, але він продовжує вироблятися, і якщо ти його нікуди не дінеш, він повернеться у організм. Мистецтво й навчання взагалі допомогли пережити й адаптуватися, легше відноситися до людей.

Вікторія: На процес бачення особисто для мене — ні, а от на процес творення — так. Тому що хочеться доносити людям через мистецтво події, які відбуваються.

 

Вікторія Савченко на майстер-класі з саунд-арту (майстер Богдан Мороз)

 

Олена: Впливає, бо ти сприймаєш цей світ на грані, дуже гостро відчуваєш відношення людей. Травмування не проходить безслідно, залишає шрами на душі і серці. Мистецтво допомагає: коли працюєш, то забуваєшся, відтворюєш щось добре, хороше. Це допомагає справлятися з емоційним станом, загоює, немов ліки.

 

Сергій Захаров, Олена Бойко, Тамара Довгич, Вікторія Савченко на майстер-класі з саунд-арту (майстер Богдан Мороз)

 

Занурення у себе через мистецтво – це боляче або легко?

Вікторія: Мені це легко, адже я поринаю у свій простір і намагаюсь насититися новими емоціями під час творчого процесу.

 

Тамара Довгич, Вікторія Савченко на майстер-класі з ленд-арту (майстер Сергій Якунін). Село Недільна, резиденція “Простір РаДіти”

 

Олена: Коли занурюєшся, виплескуєш свої почуття. Спочатку було якесь таке тремтіння, боязкість, невпевненість. Я зрозуміла, що це моя мрія, яка здійснюється. І дійсно, зараз занурення стало легким процесом.

 

Олена Щербина, Юлія Майборода, Олена Бойко і їхній об`єкт на майстер-класі з ленд-арту (майстер Сергій Якунін). Село Недільна, резиденція “Простір РаДіти”

 

Тамара: Під керівництвом — легко. Небезпечно занурюватися у себе самому, бо таких «кошмариків» собі намалюєш, що будуть дітей лякати.

 

Тамара Довгич, Глен Грант, Олена Бойко на майстер-класі з саунд-арту (майстер Богдан Мороз)

 

На курсі візантійського іконопису мені ставало легше від звуків християнського хоралу і малювання канонічних образів. Іконопис вирівняв мій внутрішній стан, і зараз я не боюся малювати тут своє, мені потрібна була ця свобода. Але іноді не можна побачити, де закінчується свобода і починається адреналін.

Як впливають майстер-класи на індивідуальну творчість?

Вікторія: Просто малювати може кожен, а спілкування з професійними художниками, з митцями – відіграє свою роль.

На майстер-класах вперше взяла фарби і зрозуміла, що дарма не зробила цього раніше. Це черговий досвід у моєму житті.

Тебе хтось похвалив або підказав, що краще зробити інакше, ти виправила і дійсно зрозуміла, що стало краще. Тоді з’являється піднесення і гордість, що ти це зробила. І коли тебе ще хтось похвалив за це, то взагалі емоційний сплеск — «вау!», як то кажуть.

 

Вікторія Савченко та Сергій Якунін, майстер-клас з ленд-арту. Село Недільна, резиденція “Простір РаДіти”

 

Олена: Почала бачити холодні, теплі кольори навколо. Мої друзі помітили, як я стала більш рішучою, тепер хочеться змінитися для себе. Кольори стали яскравими у реальному житті… Але ще процес іде, ще не так все просто. Думаю, я на вірному шляху.

Тамара: Якось світло і приємно на душі, дивую себе власними малюнками, можливо це і є чудо митця. Зараз малюю те, що мені не притаманне, не дуже люблю абстракцію, іконопис — це щось конкретне і стале. А тепер я вільна у творчості, мені подобається ця свобода.

 

Тамара Довгич, завершальний майстер-класі з живопису (майстер Олексій Аполлонов)

 

Зараз бачу, що пора розвиватися, пора змінюватися, вчитися будувати ненасильницькі діалоги. «МІТЄЦ. Реабілітаційний простір» дає велику надію на майбутнє, організатори дуже хоробрі, і мені цікаво, як вони це відчувають і розуміють, як сприймають нас люди мистецтва.

Приємний той факт, що тебе тут приймають такою, якою ти є. Люди є дзеркалом один одного.

 

Майстер-класі з живопису (майстер Олексій Аполлонов)

Журналістська група: Даша Колесник, Шевчук Аліна.

Опис проєкту:

АРТ-ТЕРАПІЯ ВЕТЕРАНІВ АТО / ООС ТА КОЛИШНІХ В’ЯЗНІВ «ДНР / ЛНР»

«МІТЄЦ. РЕАБІЛІТАЦІЙНИЙ ПРОСТІР” — інноваційна програма мистецько-психотерапевтичної реабілітації ветеранів АТО / ООС та колишніх в’язнів «ДНР / ЛНР». Над втіленням його у життя працюють команди двох громадських організацій — «МІТЄЦ» та «Львівський психоаналітичний інститут ментального здоров’я».

Впродовж 9 місяців учасники програми беруть участь у 8 майстер-класах із різних видів мистецтва: графіки, живопису, фотографії, кераміки, колажу, ленд-арту, саунд-арту та перформативного танцю. Майстер-класи проводять провідні українські митці: Олексій Аполлонов, Валерій Мілосердов, Сергій Якунін, Олександр Міловзоров, Катерина Свіргуненко, Альона Мамай, Богдан Мороз, Олександр Ляпін. Фінальним акордом проєкту стане створення арт-буку та розробка методики психотерапевтами.

Під час майстер-класів з учасниками програми працюють фахові психотерапевти, психоаналітики. А професійні художники — Сергій Захаров (колишній в’язень «ДНР») та Дмитро Коломойцев (ветеран АТО) ведуть художні щоденники та фіксують арт-терапевтичний процес.

Проєкт реалізується за підтримки Українського культурного фонду, 2021 рік

КУНГФУ ВІД МИСТЕЦТВАКУНГФУ ВІД МИСТЕЦТВАЧОМУ УЧАСНИКИ БОЙОВИХ ДІЙ СТАВЛЯТЬСЯ НЕГАТИВНО ДО ТИХ, ХТО НЕ БУВ НА ВІЙНІ

 

 

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.