EN

“Мені наснились звірі”. Нова виставка галереї Артсвіт в Любліні

Галерея Артсвіт представляє виставку “Мені наснились звірі / I Dreamt of the Beasts / Śniły mi się bestie”, яка відкриється в галереї “Лабіринт” (Люблін, Польща) 25 листопада, та триватиме до 5 лютого 2023 року. 

Текст організаторів:

“Ця виставка постала з роздумів про чарівний ліс, який раніше був для нас місцем прогулянок,  умиротворення та спокою, а тепер повний загроз: замінована земля, місця вбивств, зґвалтувань та  безпрецедентних колективних трагедій. Наш ліс став дрімучим, темним, повним страху. Але навіть у  непроглядній темряві його мешканці — надзвичайні створіння — допомагають освітити шлях і побороти  морок. Ці магічні істоти приходять у снах, живуть з нами вдома, тримають нас за руки, захищають на  фронті, ховають загиблих. Силою цих створінь є гідність, вона розсіює страх, допомагає побороти  травму; дозволяє пройти шлях через труднощі так мовби через казкову ініціацію. Звертаючись до  концепції казкового, ми не знецінює реальний біль та трагедію. Попри реальний жах війни, саме  фантазійність та утопічність дозволяють мріяти про майбутнє, триматись за нього і апелювати до нього  так, наче воно не абстрактне, а міцне мов бетонний фундамент. 

Ми довго думали, як коректно розповідати про війну, що триває, і вирішили занурити глядача у марево,  створене снами, спогадами, щоденниками, розмовами та переживаннями, що знайшли своє втілення у  свідченнях війни. Ми прагнули зробити цю виставку документальною, однак підважуючи саме слово  «документ». Ми прагнули зробити її художньою, проблематизуючи мистецтво як таке. Передовсім для нас стали цінними індивідуальні та колективні досвіди, що знайшли свою матеріальну форму… 

Ні ми, ні наша виставка не представляє зло абстрактним, воно присутнє у кожній роботі прямо або між  рядками, як присутнє тепер у наших життях. Однак наприкінці виставки воно знаходить втілення у  вигляді імперії, що здохла. Бо її знищили надзвичайні створіння — ті самі, що приходять у снах, тримають  за руки, захищають на фронті та ховають загиблих. Серед них є авторки та автори, чиї голоси  представлені у галерейному просторі,” – кураторки виставки Катерина Яковленко та Галина Глеба.

“Навесні 2022 року ми, як і більшість мистецьких інституцій в Україні, не розуміли, чи зможемо  продовжити виставкову програму у власному просторі. Але вже тоді нам було важливо продовжувати  роботу, підтримувати митців і мисткинь, мати можливість працювати самим, говорити про війну через  художні роботи. Я запросила Катерину Яковленко в якості кураторки, згодом до команди приєдналась  Галина Глеба. Тому ми почали планувати виставку, яку мали на меті показати на дружньому  майданчику в Європі. Ним стала галерея Лабіринт у Любліні, за що я дуже вдячна Вадьдемару  Татарчуку (директору Лабіринту) та Гете інституту, який в результаті підтримав проєкт грантом,” – Ірина Полікарчук, директорка Артсвіт. 

Організатор виставки: Галерея Артсвіт (Дніпро, Україна) 

Місце проведення: Галерея Лабіринт (Люблін, Польща) 

Кураторки: Катерина Яковленко, Галина Глеба 

Координаторки: Ірина Полікарчук, Моніка Рейман 

Учасники та учасниці: 

Катерина Бучацька 

Дарина Гладун та Лесик Панасюк 

Євген Голубєнцев 

Дмитро “Орест” Козацький та Юлія Гонтарук 

Анна Звягінцева 

Інга Леві 

Яна Кононова 

Анастасія Пустоварова 

Поль, Тоха та Цвях 

Учасники та учасниці програми “Артсвіт дітям” 

Оля Федорова 

Богдан Шумилович та кіт Коржик 

Фінансування здійснюється зі Стабілізаційного фонду культури та освіти 2022 Федеральним  міністерством закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut. 

За сприяння Центру сучасної культури у Дніпрі, MOCA NGO, Центру міської історії Центрально-Східної  Європи, ательєнормально, Вавилон13. 

Відкриття виставки відбудеться 25 листопада о 19:00 за центральноєвропейським часом. О 20:00 відбудеться дискусія за участі Катерини Яковленко, Галини Глеби, Ірини Полікарчук, Юрія Білея  та Павла Ковача. 

www.artsvit.dp.ua 

www.labirynt.com 

  1. ks. J. Popiełuszki 5, 20-052 Lublin

Галерея Лабіринт у Любліні – муніципальна інституція, орієнтована на сучасне мистецтво. Працює з 1956 року. Галерея реагує на мінливу мистецьку та соціальну дійсність. Виставки відрізняються своєю  актуальністю та поєднанням локального з універсальним. Проєкти Лабіринту часто мають національний  чи міжнародний масштаб. Місія галереї — стежити за пульсом сучасного мистецтва, помічати його  найцікавіші явища та відкривати важливі контексти. Програма галереї представлена виставками,  дискусіями, освітніми програмами, кінопоказами, презентаціями книжок, воркшопами тощо. Відкритість і  доступність – цілі, до яких команда галереї завжди прагне. “Ми мріємо створити заклад без бар’єрів,  тож хочемо, щоб усі почувались у нас затишно – незалежно від рідної мови, віку, походження, ступеня  здібностей тощо. Ми працюємо зі студентами, мігрантами, людьми похилого віку, дітьми, молоддю, а  також враховуємо потреби різних інших груп, таких як люди із порушеннями слуху чи зору. 

Галерея Артсвіт у Дніпрі працює з 2013 року і з того часу стала культурною платформою для  міждисциплінарних проєктів, дискусій та репрезентацій сучасного українського мистецтва. Мета галереї – побудувати діалог між різними художніми генераціями та створити простір  демократичної комунікації між аудиторією та культурними діячами в контексті сучасного мистецького  процесу. Задля цього галерея Артсвіт працює в таких основних напрямках: виставки, освітні програми,  резиденції та колекція українського мистецтва. З 2021 року працює в стінах Центру сучасної культури у  Дніпрі. Після повномасшабного вторгення Росії на територію України 24 лютого 2022 року галерея  призупинила основну мистецьку програму та спільно з ГО Культура Медіальна та КсіПростір створила  соціальний хаб для вимушено переселених осіб, де щоденно проводила програму для дітей “Артсвіт  дітям”. З червня 2022 року відновила мистецьку програму (виставки, кіноперегляди, освітні програми  для дітей, лекції та проєкти на партнерських майданчиках в Європі).

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.