EN

Марія Примаченко у НМУНДМ

 

Текст організаторів:

У Національному музеї українського народного декоративного мистецтва триває виставка «Калинові береги Марії Примаченко». Під такою поетичною назвою зібрані твори народної художниці України, присвячені образу калини – «Прийшли лелеки до калини», «Кукурудзяний голуб на калині», «Зозуля на калині», «Калинонька моя», «Калиновий берег». Це один з улюблених мотивів української майстрині, адже калина – це символ життя, сонця, батьківської хати й самої України.

На картинах Марії Оксентіївни  не тільки стиглі кетяги червоних ягід, але і їх біле суцвіття, яке, мов дивне мереживо, органічно вплетене в загальну композицію твору. Це символ дівочої краси, нареченої, яка розповідає історію свого кохання. Така історія була і в житті відомої художниці.

Одна із виставкових робіт – «Калинонька моя ти цвітеш і цвітеш…»  пов’язана з особистим життям української мисткині. Ніжні калинові суцвіття на темному тлі та пара лелек, як символ вірності і подружньої любові. Марія Примаченко присвятила цю картину своєму чоловікові Василю Маринчуку, який не повернувся з Другої світової війни.

Ще один цікавий розділ виставкової експозиції – це ранні малюнки майстрині  із серії «Звірі в Болотні», створеної в 1936-37 роках. Їх сюжети навіяні легендами, переказами, забобонами рідного поліського краю. На виставці представлені «Смугаста корова», «Зелений слон», «Мавпа-вершниця», «Фантастичний птах з цигаркою» та інші роботи.

У 30-х роках минулого століття ця звірина серія вразила не тільки виставкову публіку Києва, Москви й Ленінграда, але і французькі знавці мистецтва «знімали капелюха» перед творами української мисткині на Міжнародній виставці у Парижі 1937 року. Вони  і сьогодні продовжують вражати,  дивувати та заглиблювати гостей музею у незбагненний світ мистецтва українського генія – світ Марії Примаченко.

Куратор виставки – науковець музею Олена Шевчук.

Виставка триватиме до 31 березня.

Національний музей українського народного декоративного мистецтва
Лаврська, 9, корп. 29

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.