Сьогодні 16 червня о 19.00 в галереї Art 14 gallery (Київ) відкриття виставки Олександра Стахова-Шульдиженка (Лондон-Київ).
Експозиціяя триватиме до 28 серпня.
Проект створено спільно з Музеєм історії Києва та Інститутом Проблем Сучасного мистецтва.
Кураторський текст:
“Олександр Шульдиженко (1922 – 1988) – видатний британсько – український художник, теоретик мистецтва, народився у Києві, отримав художню освіту у Лондоні, куди потрапив під час Другої світової війни. Його творчість, що сформувалася в Англії, залишалась незрозумілою у Києві, куди він повернувся у 1954 році. З одного боку, за своїм положенням серед колег, він був представником андеграундунду 60-80-х років, з другого, його творчість суттєво відрізняється від художників-шістд
О. Шульдиженко працював надзвичайно багато, ним зроблено декілька тисяч малюнків, сотні скульптур з паперу, десятки монументальних творів, видано дві книги для дітей, написано декілька теоретичних праць. Особливо цікавою є графіка художника, створена на згадку про власне життя. Це автобіографічні, сповідальні композиції. Художника цікавили психологічні процеси пригадування візуальних образів, в чому він досяг вражаючих результатів: портрети виконані по пам’яті більше насичені життєвою правдою ніж малюнки з натури.
Скульптура з паперу була технікою якій О. Шульдиженко навчився в Англії і яку не знали в Україні. Художник щедро ділився з усіма своїми знаннями, ескізами, задумами. Його власні монументальні твори були розроблені на основі моделювання з паперу, що надавало їм виразну динамічну локанічність та вирізняло від більшості творів колег, змоделованих з інших матеріалів.
Виставка «Лондон-Київ» вперше надає змогу ознайомитися з різними проявами творчості О. Шульдиженка: монументальними роботами, різними графічними циклами, архівними фотографіями”.
Г. Вишеславський – куратор виставки.
Біографія художника:
Олександр Шульдиженко, псевдонім А. Стахов (у Британії підписувався як Alexander Stachow, в Україні – Олександр Шульдиженко). Британсько-украї
У 1941 р. закінчив середню Художню школу у Києві. У червні 1941 був мобілізований до Червоної армії. У серпні 1941 потрапив у табір для військовополонен
З вересня 1947 працював по найму вантажником і різноробочим. У 1948 був служкою в антикварному магазині J. Menbelson у Лондоні. На конкурсі живопису отримав нагороду і стипендію до навчання, завдяки чому з вересня 1949 по січень 1954 навчався у «Центральній школі»: «Central Scool of Arts & Crafts» (Лондон). Паралельно, протягом двох років, вивчав філософію в Університеті і брав участь у виставках.
У січні 1954 р. репатріювався до Києва. В СРСР, як військовополонен
З 1954 р. працював у Київському Товаристві Художників, з березня 1962 оформляв павільйони ВДНГ, виставки Міністерства Просвіти УРСР, працював на студії «Укртелефільм», у Київському комбінаті монументально декоративного мистецтва.
Під час роботи в цих організаціях О. Шульдиженко створив чимало монументальних творів, оформив багато вітрин і інтер’єрів. Одночасно, у себе в майстерні, створив тисячі графічних аркушів, основними темами яких були спогади про Лондон, портрети знайомих, а також серії «Пляж» і «Цирк». Персональні виставки художника відбулися після його смерті.
О. Шульдиженко видав друком дві книги для дітей з викройками карнавальних масок з паперу (1958 і 1963). Свої теоретичні знання і погляди на мистецтво він виклав у 1988 р. у рукопису, який був надрукований тільки у 2015 в Інституті Проблем Сучасного Мистецтва Академії Мистецтв України.