EN

ЛОНДОН-КИЇВ

Сьогодні 16 червня о 19.00 в галереї Art 14 gallery (Київ) відкриття виставки Олександра Стахова-Шульдиженка (Лондон-Київ).

Експозиціяя триватиме до 28 серпня.

Проект створено спільно з Музеєм історії Києва та Інститутом Проблем Сучасного мистецтва.

Кураторський текст:

“Олександр Шульдиженко (1922 – 1988) – видатний британсько – український художник, теоретик мистецтва, народився у Києві, отримав художню освіту у Лондоні, куди потрапив під час Другої світової війни. Його творчість, що сформувалася в Англії, залишалась незрозумілою у Києві, куди він повернувся у 1954 році. З одного боку, за своїм положенням серед колег, він був представником андеграундунду 60-80-х років, з другого, його творчість суттєво відрізняється від художників-шістдесятників, бо спирається на реальне знання тенденцій, що панували у мистецтві Заходу та їхнє творче продовження. В СРСР та Україні, за дивною традицією, ліпше знали повоєнне мистецтво Франції та США, через що творчі пошуки єдиного представника мистецтва Британії опинилися поза увагою. Більш зрозумілими були монументальні роботи О. Шульдиженка, а його графічні «англійські» твори були вперше виставлені тільки після смерті художника, у часи перебудови. Навіть зараз творчість цього видатного майстра, який багато в чому випередив свій час, відома тільки серед дуже вузького кола фахівців.

О. Шульдиженко працював надзвичайно багато, ним зроблено декілька тисяч малюнків, сотні скульптур з паперу, десятки монументальних творів, видано дві книги для дітей, написано декілька теоретичних праць. Особливо цікавою є графіка художника, створена на згадку про власне життя. Це автобіографічні, сповідальні композиції. Художника цікавили психологічні процеси пригадування візуальних образів, в чому він досяг вражаючих результатів: портрети виконані по пам’яті більше насичені життєвою правдою ніж малюнки з натури.

Скульптура з паперу була технікою якій О. Шульдиженко навчився в Англії і яку не знали в Україні. Художник щедро ділився з усіма своїми знаннями, ескізами, задумами. Його власні монументальні твори були розроблені на основі моделювання з паперу, що надавало їм виразну динамічну локанічність та вирізняло від більшості творів колег, змоделованих з інших матеріалів.

Виставка «Лондон-Київ» вперше надає змогу ознайомитися з різними проявами творчості О. Шульдиженка: монументальними роботами, різними графічними циклами, архівними фотографіями”.

Г. Вишеславський – куратор виставки.

Біографія художника:

Олександр Шульдиженко, псевдонім А. Стахов (у Британії підписувався як Alexander Stachow, в Україні – Олександр Шульдиженко). Британсько-український художник, графік, оформитель, монументаліст, теоретик мистецтва. Народився у Києві 30 серпня 1922 р., помер 15 листопада 1988 р. у Києві.

У 1941 р. закінчив середню Художню школу у Києві. У червні 1941 був мобілізований до Червоної армії. У серпні 1941 потрапив у табір для військовополонених під Бердичевим. Втік звідти до Києва, але був примусово відправлений на працю до ІІІ Рейху. З жовтня 1941 по серпень 1944 працював у таборах Німеччини і Австрії. У 1944 р. втік до Італії, переховувався в Італійських Альпах. У жовтні 1945 р. приєднався до Польського корпусу Владислава Андерса, що воював проти гітлерівської Німеччини в Італії. Наприкінці 1947 це військо переправили до Англії і розформували.

З вересня 1947 працював по найму вантажником і різноробочим. У 1948 був служкою в антикварному магазині J. Menbelson у Лондоні. На конкурсі живопису отримав нагороду і стипендію до навчання, завдяки чому з вересня 1949 по січень 1954 навчався у «Центральній школі»: «Central Scool of Arts & Crafts» (Лондон). Паралельно, протягом двох років, вивчав філософію в Університеті і брав участь у виставках.

У січні 1954 р. репатріювався до Києва. В СРСР, як військовополонений і репатріант, перебував під постійною підозрою влади, йому так і не дали вступити до Спілки художників.

З 1954 р. працював у Київському Товаристві Художників, з березня 1962 оформляв павільйони ВДНГ, виставки Міністерства Просвіти УРСР, працював на студії «Укртелефільм», у Київському комбінаті монументально декоративного мистецтва.

Під час роботи в цих організаціях О. Шульдиженко створив чимало монументальних творів, оформив багато вітрин і інтер’єрів. Одночасно, у себе в майстерні, створив тисячі графічних аркушів, основними темами яких були спогади про Лондон, портрети знайомих, а також серії «Пляж» і «Цирк». Персональні виставки художника відбулися після його смерті.

О. Шульдиженко видав друком дві книги для дітей з викройками карнавальних масок з паперу (1958 і 1963). Свої теоретичні знання і погляди на мистецтво він виклав у 1988 р. у рукопису, який був надрукований тільки у 2015 в Інституті Проблем Сучасного Мистецтва Академії Мистецтв України.

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.