EN

ЛИСТ ДО МАМИ

Сьогодні в “Малій Галереї” “Мистецького Арсеналу” відкривається виставка Наді Саяпіної, присвяченої людям, що вимушено покинули Білорусь.

Текст організаторів:

Переді мною білий аркуш. Усередині — дуже багато слів і образів, які хочеться висловити, перетворити їх у письмо. Хочеться писати так, щоб мене зрозуміли й щоб нічого не було викривлено. Але множинність поглядів та сприйняттів може створювати стільки прочитань, скільки є читачів. І мені часом страшно від того, що мої слова можна легко спотворити, завдати ними болю іншим. Однак не писати я не можу, оскільки писати — значить не втрачати зв’язок з тими, хто не поруч: мамою, татом, коханою людиною, другом чи ворогом. Писати — значить структурувати свій досвід, дати йому вихід, перепрожити знову й подивитися з боку. На аркуші я можу бодай ефемерно повернути собі те, що втратила, — свій дім. Я досі пишу листи й збираю чужі, які формую в довгий архів різних досвідів та історій. Коли намагаюся подумати, навіщо я пишу листи, то усвідомлюю, що досі маю маленьку надію отримати відповідь.

Проєкт «Лист до мами» базується на історіях людей, що вимушено покинули Білорусь і наразі вибудовують свій побут на новому місці. Основу проєкту складають тридцять інтерв’ю з білорусами та білорусками, які художниця записувала протягом кількох місяців. Проєкт розкриває афективний бік досвіду переселення: особисті переживання, відчуття втрати дому, безпорадність і розгубленість, страх, невизначеність, почуття провини. У виставковому просторі представлено погляд на те загальне/різне, що пережили його учасники та учасниці. Художниця звертається до малюнку, перформансу та інсталяції, через які глядач_ка занурюється та перепроживає емоції людей, що покинули свою країну.

У межах проєкту «Лист до мами» Надя провела зустріч, на якій пропонувала місцевим жителям, взаємодіючи з листами учасників та учасниць проєкту, написати власний лист чи зробити малюнкок про те, чого не вистачає цим людям на новому місці. У межах експозиції кожний_а глядач_ка може стати частиною проєкту та створити свій малюнок або текст на основі листів. Через практику спільного письма та малювання художниця апелює до спільного проживання болісного досвіду й емпатії та створює поле для подальшого діалогу.

У межах відкриття о 18:00 художниця проведе перформанс «Забагато паперів». Надя так говорить про нього: «Переселення — це нескінченні втрати і пошуки, що постійно супроводжуються купою важливих та потрібних паперів. Часто вони визначають і вміщують у собі чиюсь подальшу долю».
Надя Саяпіна — художниця, авторка проєктів, арттьюторка. У своїй практиці використовує різні медії — перформанс, мультимедії, інсталяції, живопис, текст і арттерапію, — фокусуючись на медіації, як можливості проявити голос «інших». Сьомого вересня 2020 року художницю було затримано в її домі й засуджено на 15 діб за участь у колективній мистецької акції проти насильства. У жовтні Саяпіна виїхала з Білорусі. Зараз працює в Києві.

Адреса Малої Галереї: вул. Лаврська, 10.
Графік роботи: з 11:00 до 20:00

Проєкт реалізовано в межах мистецької резиденції Mystetskyi Arsenal та Goethe-Institut Ukraine.

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.