EN

Катерина Білокур в НМУНДМ

5 листопада о 17.00


Текст організаторів:

Ювілейна виставка «Катерина Білокур. Життя в обіймах квітів», присвячена 120-річчю видатної української художниці Катерини Білокур (1900-1961).

Виставка стане логічним завершенням культурно-мистецького проєкту «БІЛОКУР», який здійснив музей за підтримки Українського культурного фонду та за участі 8 музеїв України, а також Школи Анімації Pause to Play.

Завдячуючи інноваційному проєкту, який вперше здійснювався на теренах музейного простору України, картини великої художниці «ожили» за допомогою доповненої реальності і такими їх зможуть побачити відвідувачі виставки. Крім того, за допомогою аудіогіда гості музею матимуть можливість самостійно ознайомитися з цікавими фактами із життя і творчості Катерини Білокур, її епістолярним спадком; почути та прочитати коментарі сучасників мисткині..

На ювілейній виставці буде представлено 37 живописних робіт художниці з колекції Національного музею українського народного декоративного мистецтва, яка є однією з найкращих збірок видатної художниці в Україні. Три роботи –  «Портрет племінниць художниці», «Будьте здорові, з урожаєм!», «XXX CPCP» переважна більшість гостей побачить вперше (вони довгий час зберігалися в музейних фондах).

Декілька творів Катерини Білокур також представлять інші київські музеї – Національний музей Тараса Шевченка, Літературно-меморіальний музей-квартира Павла Тичини та Літературно-меморіальний музей-квартира Миколи Бажана.

«Особливий акцент у виставковій експозиції буде зроблено на тих особистостях, які відіграли особливу роль в житті Катерини Білокур – Оксана Петрусенко, Павло Тичина, Стефан Таранушенко, Дмитро Косарик, Василь Нагай – перший директор музею та багато інших. А також на листах, які Катерина Василівна писала своїм друзям, однодумцям, близьким людям. Рідкісні матеріали з Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України органічно доповнять експозицію і безумовно зацікавлять наших гостей. Це буде новий погляд на постать Катерини Білокур, як неординарної особистості», – зазначила Олена Шестакова, куратор виставки, науковець НМУНДМ.

Завдяки новітнім технологіям шанувальники творчості великої художниці вперше побачать  втрачені у 1957 році в Парижі роботи – «Цар Колос» та «Берізонька».

Для довідки:

Проєкт «БІЛОКУР»

Одним із кроків підготовки до ювілейної виставки та частиною інноваційного проєкту музею «БІЛОКУР» стало видання монографічного дослідження мистецтвознавиці Олесі Авраменко, присвячене життєвому і творчому шляху народної художниці України Катерини Білокур. Видання здійснено Національним музеєм українського народного декоративного мистецтва за підтримки Українського культурного фонду і містить цікаві та маловідомі факти як про життєвий шлях видатної художниці, так і про її творчий спадок.

Книга «БІЛОКУР. BILOKUR» містить 86 ілюстрацій  картин і 12 малюнків Катерини Білокур, які зберігаються в різних музеях України та приватних колекціях. Але головною особливістю видання є те, що 20 картин видатної художниці «оживають» за допомогою мобільного додатку доповненої реальності SIMO AR. Книга вийшла тиражем 500 примірників і була безкоштовно розповсюджена в усі бібліотеки (дитячі і дорослі) міста Києва, художні музеї України, школи Яготинського району Київської області та інші заклади культури і мистецтва.

Окремий розділ музейного проєкту має назву «Натхненні Білокур». Композиторка Леся Дичко, письменниця Оксана Забужко, режисерка Ольга Самолевська, художник і режисер Олександр Білозуб та багато інших українських митців надихались і продовжують надихатися білокурівськими творами, створюючи власні мистецькі роботи, присвячені улюбленій художниці.

Використовуючи принти картин Катерини Білокур на тканині, народна артистка України Ольга Сумська створила серію жіночого одягу «Рідна»,  бренд «OLIZ» випустив серію шовкових хусток. Свято-Миколаївський кафедральний собор в місті Житомир розписують в стилі Катерини Білокур.

Роботи Катерини Білокур із колекції Національного музею українського народного декоративного мистецтва, представлені на виставці

«Цар-колос» 1949 р., «Снідання» 1950 р., «Колгоспне поле» 1948-1949 рр… Унікальними є ранні роботи мисткині довоєнного періоду: «Квіти за тином» 1935, «Квіти і калина» 1940, «Польові квіти» 1941, «Портрет Надії» 1941. Частина ранніх творів загинула під час Другої світової війни. Твори, які збереглися, стали надбанням музею завдяки його першому директору –  Василю Нагаю. Справжнім скарбом є два автопортрети  Катерини Білокур, виконані олівцем в 1950 та 1957 роках.

З біографії Катерини Білокур

Народилася Катерина Василівна 7 грудня 1900 року в селі Богданівці  Пирятинського повіту (Полтавщина), нині Яготинський район Київської області.

1949 р. — член Спілки художників України.

1951 р. — нагороджена орденом Знак Пошани, одержала звання заслуженого діяча мистецтв України.

1956 р. — одержала звання народного художника України.

У 1990 році з метою вшанування пам’яті видатної мисткині  встановлено премію ім. Катерини Білокур, якою нагороджують найталановитіших майстрів народного мистецтва України.

Виставка триватиме до  березня 2021 року.

Національний музей українського народного декоративного мистецтва
Лаврська, 9, корп. 29

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.