EN

ЕКСКУРСІЯ ВИСТАВКОЮ ОЛЕКСИ НОВАКІВСЬКОГО


Екскурсія Остапа Лозинського (Львів) виставкою “Маляр-дивак. Олекса Новаківський Олекса Новаківський та його школа” в галереї «НЮ АРТ» (Київ).

Текст организаторов:

«Маляр-дивак. Олекса Новаківський та його школа».

В експозиції зібрані роботи з приватних колекцій. Можна побачити як закінчені роботи, що досить рідко зустрічаються («Повінь», «Гора Грегіт», «Юр експресивний»), так і етюди, визначні зразки графіки («Автопортрет»), ескізи (розписи Львівської консерваторії) тощо.

Олекса Новаківський – яскраве явище в мистецтві першої третини ХХ століття. В його творчості злилися одеська та краківська художні школи, що потім знайшли втілення у львівському модернізмі. Стилістика Новаківського не підпорядковується якомусь одному напряму. Він пройшов скрізь кілька течій: академізм, модерн, експресіонізм. В кінці життя Новаківський виробив власну неповторну манеру, побудовану на поєднанні фактур, кольорів та філософських роздумів. Кожний твір – це зматеріалізоване переживання, що розкриває почуття щирості автора. Мистецтво Новаківського відображає високі досягнення художньої культури свого часу, любов до історичного минулого, патріотичні прагнення тогочасної України.

Мистецтво Олекси Харлампійовича потребує підготовки. Глядачу необхідно знати історію епохи митця, щоб відчути символіку кольору, фактурність письма, мелодійність мазків. Експресивний характер малярства Новаківського був виразом його темпераменту, нервовою реакцією на оточуюче життя.

За підтримки мецената митрополита А. Шептицького митець заснував художню школу (1921–1935), що стала важливим осередком культури в житті Львова. Учнями Новаківського були такі видатні митці як: Р. Сельський, С. Гординський, М. Мороз, а також В. Гаврилюк, С. Ґерус-Баранецька, В. Дядинюк, М. Драган, Д. Дунаєвський, С. Дричик, О. Козакевич-Дядинюк, С. Зарицька-Омельченко, А. Коверко, Е. Козак, І. Іванець, М. Кромпец-Морачевська, В. Ласовський, С. Луцик, А. Малюца, І. Нижник-Винників, Л. Папара, О. Плешкан, Л. Перфецький, С. Рудакевич-Базюк, К. Мазур, М. Семанюк-Сорохтеєва, Р. Чорній, Г. Смольський, Ю. Яремчук.

Художник був тісно пов’язаний з культурою початку ХХ століття та черпав ідеали про навколишній світ з досвіду свого часу. Ще багато про нього лишається нерозгаданим, однак його творчість є органічною частиною нашої історії, культури, виразом національної ментальності.

На жаль, твори Олекси Новаківського представлені в маленькій кількості в музеях України (не враховуючі львівські музеї), що не дає змоги глядачам в повній мірі познайомитися з його спадщиною. Ми пропонуємо Вам унікальну можливість і запрошуємо пройти творчим шляхом Новаківського, поринути в глибокий та хвилюючий світ цього маляра-дивака.

Відкриття виставки – 5.04.2018 о 18:30 (до 20:00).
Виставка триватиме до 5.05.2018.
Вхід – вільний.

Виставка проходить:
Галерея НЮ АРТ
вул. Грушевського 28/2;
тел.:531-95-59,
факс: 531-95-56.

Режим роботи:
Вт–Пт: 10:00–18:00;
Сб: 12:00–17:00;
Вс–Пн: вихідний.

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.