EN

АРХІТЕКТУРА СВІТЛА ВАЛЕНТИНА ФЕЛЬДМАНА


Екскурсія Катерини Щербакової (Київ) виставкою Валентина Фельдмана. Експозицію можна подивитися до 22 квітня у залі аукціонного дому Goldens (Київ). МІТЄЦ. Проєкт “Тривання”, Київ, 2023.

Текст організаторів:

З 30 березня до 22 квітня в аукціонному домі Goldens пройде новий виставковий проєкт українського архітектора та художника Валентина Фельдмана «Теорія тіні та перспективи».

Творчість Валентина Фельдмана переважно пов’язана із Кримом та Києвом. У Севастополі й зараз туристи приходять до символічного знака – пам’ятника «Затопленим кораблям», а в Києві митець виховав плеяду талановитих учнів-архітекторів, твори яких стали окрасою музеїв і гордістю міст України. Ба більше, Фельдман став вагомим дослідником акварелі, зробивши значний внесок в розвиток саме акварельного живопису: своїм значним доробком, викладанням в інститутах Харкова та Києва та книгами з теорії та практики акварельного живопису.

Архітектурний доробок – перше, з чого починається знайомство з творчістю Валентина Фельдмана. З 1891 до 1905 року він працював головним архітектором Севастополя. Серед його відомих архітектурних проектів у Севастополі: палац Головного командира Чорноморського флоту і портів (1890–1893), Покровський собор (1895), Будинок панорами «Оборона Севастополя в 1854–1855» (1902–1904, зруйновано 1942, відбудовано 1954), пам’ятник «Затопленим кораблям» (1905, у співав. з інж. О. Енбергом, скульпт. А. Адамсоном). З 1905 року переїхав до Харкова, де розпочав викладацьку діяльність. У 1906—1910 у технологічному інституті викладав архітектурне креслення. Автор проекту Будинку Шапара (вул. Конторській вулиці, 26). Після переїзду до Києва (1910) Валентин Фельдман продовжив педагогічну діяльність у політехнічному (1910—1922), архітектурному (1922—1924) та художньому (1924—1926) інститутах. Серед його учнів – архітектор Йосип Каракіс і скульптор Григорій Василе́вич.

Паралельно з викладацькою діяльністю та роботою архітектором, Валентин Фельдман працював над теоретичними питаннями кольору та світла у живописі, досліджуючи світ акварелі. В своїх працях “Світло та чистота фарб у живописі”, “Теорія тіней та освітлення на ортогональних проекціях”, “Нотатки з питань акварельного живопису” художник надає ґрунтовну теоретичну базу для оволодіння технікою. Ці наукові розвідки митця не втратили і до сьогодні своєї практичної цінності, а його твори – найбільш красномовна ілюстрація до того, як має виглядати професійний акварельний живопис.

Ідеальна техніка та відчуття кольору дозволили Фельдману напрочуд переконливо передавати емоційне враження від зображуваних об’єктів. Митець власноруч виготовляв фарби для своїх робіт, тестуючи їх на стійкість до світла і прискіпливо підбираючи відтінки для роботи. Акварелі Валентина Фельдмана – не просто замальовки чи ескізи, а повноцінні завершені роботи, що нічим не поступаються багатьом живописним творам. Валентин Фельдман наче вихоплює колір з простору навколо, перезбирає та комбінує фрагменти реальності на папері, складаючи впізнаване зображення, але зовсім новий образ звичних речей та краєвидів.

Валентин Фельдман працював на зорі нової великої епохи, але він встиг зафіксувати у своєму пейзажі стару Україну – тиха, спокійна, з незайманою природою. Минуть роки, покриється Україна мережею доріг, у граніт і бетон одягнуться річки, стрункими рядами стануть липи та верби, забудеться сонний хаос минулих літ. Але задумливий погляд завжди захоплять красу і досконалість українського полудня, втілена талановитою рукою Валентина Фельдмана у м’які, теплі тони акварелі.

До колекції експозиції «Валентин Фельдман. Теорія тіні та перспективи» увійшло одне з найбільших зібрань творів Валентина Фельдмана, придбане київським колекціонером в середині ХХ століття. Переважна кількість робіт свого часу була представлена на виставках творів художника (1940 та 1960 років). Акварелі та малюнки даного зібрання здебільшого присвячені краєвидам Криму, видам Бердичева і Лубен та доповнені декількома натюрмортами.

Експозиція представлена в аукціонному домі Goldens з 30 березня до 22 квітня 2023р.

З питань придбання представлених у ході проєкту творів звертайтесь до організаторів у залі експозиції або за тел.: 044 2409532 та email: contact@gs-art.com.

Графік роботи:
30 березня – 22 квітня 2023
Понеділок – субота 12:00 – 19:00
Неділя – вихідний
Вхід вільний

Адреса:
Київ, вул. Леоніда Первомайського, 4
Аукціонний дім Goldens
+380442409532

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.