EN

Юрист Аліна Правдиченко про право на зйомку та публічний показ

Останнім часом МІТЄЦ почали атакувати художники з вимогою через критику на сайті зняти їхні матеріали. МІТЄЦ розпочинає низку коментарів юристів, які пояснюватимуть редакції і спільноті правові норми, які підтримані законодавством України. Коментар Аліни Правдиченко, – юриста, керівника напряму “Незалежні медіа” ГО “Центр демократії та верховенства права”, – щодо права на зйомку художніх акцій та їхній публічний показ.

 

ПРАВО НА ЗЙОМКУ

За загальним правилом фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру.

Це означає, що у разі, якщо зйомка відбувалась на вулиці, і особа, яка потрапила в кадр, це бачила і не заперечувала, така зйомка вважається правомірною. Таке відео можна використовувати, показувати, розміщувати на веб-сайті тощо.

Вимагати припинення публічного показу такого відео особа, яка на ньому зображена, може лише в тій частині, яка стосується її особистого життя. При цьому витрати, пов’язані з демонтажем виставки чи запису, відшкодовуються цією фізичною особою. Ці правила встановлені у ст. 307 Цивільного кодексу України.

 

Аліна Правдиченко

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.