EN

КНИГУ ВОЙЦЕХОВА ВИЛУЧАЮТЬ З ПРОДАЖУ З ПОДАЧІ РОЙТБУРДА

13043646_547419935420026_1528531942450142196_n

Типографія ArtHuss (Київ) забороняє галереї 32Vozdvizhenka Arts House (Київ) продавати книгу Леоніда Войцехова (Одеса). Текст мовою оригіналу можна прочитати тут.

 

ХРОНІКА КОНФЛІКТУ: 

Після презентації книги «Проекти» на «Книжковому Арсеналі» і зустрічі з автором Леонідом Войцеховим в галереї 32Vozdvizhenka Arts House в мистецькому середовищі Києва стали говорити про те, що художник Олександр Ройтбурд збирається подавати позов до суду на видавця цього арт-твору , а друкарня ArtHuss вилучає тираж з продажу. 

 

КОМЕНТАРІ ФІГУРАНТІВ КОНФЛІКТУ: 

 

Костянтин Кожемяка, Президент Фонду ArtHuss 

12191072_893736084042495_4245820552273893813_n

Ситуація складалася так. Замовник VozdvizhenkaArtsHouse підготував до видання книгу Леоніда Войцехова «Проекти» і звернувся в друкарню Huss, щоб її надрукувати. Через те, що ми з нового року запустили видавництво ArtHuss, а книга «Проекти» — це арт—контент, як її позиціонував замовник, я виступив з ініціативою стати видавничим партнером і поставити на ній логотип видавництва ArtHuss. Статусно це виглядало так: віддруковано в друкарні Huss, керівний партнер проекту — VozdvizhenkaArtsHouse, видавничий партнер — ArtHuss. 

В нашому видавничому житті всі знають, що «Книжковий арсенал» відкривається 20 квітня. Замовники вважають, що можна здати в друк числа 15—го, щоб  за п’ять днів до події випустити видання. Таких людей дуже багато, від цього і навантаження в друкарні  колосальне. Майстер-файли «Проектів» від VozdvizhenkaArtsHouse в друк були здані за тиждень до відкриття «Книжкового Арсеналу», і вони відразу ж пішли в роботу. Був видрукуваний тираж. На стенд в «Книжковий Арсенал» було взято якусь кількість примірників. 

Через деякий час після презентації книги Войцехова до мене зателефонував Саша Ройтбурд. Він запитав: «Чуєш, Костю, ти взагалі читав, що ти видав під своїм лейблом?» Коли я прочитав книгу і подивився, про що  йдеться, я відповів Ройтбурду: «Сашо, перепрошую. З точки зору видавництва ArtHuss контент, який опублікований — це неформат». 

ArtHuss— це видавництво, яке видає літературу про естетику. Бульварна, жовчна, спірного характеру щодо достовірності інформація, яка не несе нічого пізнавального — це для нашого видавництва — неформат. Користуючись тим, що основна частина тиражу 95% залишилася у нас на складі, я повідомив Віктора Савківа про те, що я як видавець, який зберігає тираж у себе на складі, угоду анулюю, що я брати участь в поширенні інформації, яка потребує повторного перегляду і підтвердження, не хочу. Домовленість я розриваю з вирахуванням понесених матеріальних витрат. 

В офіційному порядку я направив листа VozdvizhenkaArtsHouse. Запропонував поставитися до цього факту, як до прикрого непорозуміння, всім один перед одним вибачитися і забути про цей інцидент. Але Віктор Савків не погодився. Це те, що стосується нашої видавничої діяльності. А тепер хочу озвучити мої враження особисті — громадянина і колекціонера. Я не буду судити щодо того, чи мав автор право використовувати відверто образливий тон і наскільки об’єктивна інформація, що заподіює шкоду репутації згаданих осіб, бо не в моїй компетенції давати правову оцінку. Але, коли я прочитав найбільш яскраві моменти «Проектів», згадав Кушанашвілі та його «жовту пресу». Моє ставлення до цього видання — як до пасквілю категорії «жовта преса». Для себе особисто ніякої цінності: культурної, естетичної, пізнавальної, інформативної я в цьому творі не знайшов. 

 

ОФІЦІЙНЕ ЗВЕРНЕННЯ ART HUSS До 32VOZDVIZHENKA ARTS HOUSE

письмо арт

Керівніцтву ТОВ «Возвіженка Артс Хауз» 

Від ПП «Р.К.Майстер—принт» 

Копія: Олексадр Ройтбурд, м.Київ, Україна. Цим листом сповіщаю, что нами від Вас — ТОВ «Возвиженка Артс Хауз» — Було отримано замовлення на видання, присвоєння ISBN, УДК, ББК та друк за макетами , що надало ТОВ «Возвиженка Артс Хауз» видання — Леонід Войцехов «Проекти».

Робота в повному обсязі виконана і частково (до 100 примірників) відвантажена у зв’язку з проведенням VI Фестивалю «Книжковий Арсенал».

Але в процесі ознайомлення зі змістом видання, що Ви надали до друку, згодом були виялені в змісті книги відомості щодо конкретних осіб — громадян України, що можуть бути ними сприйняті, як неправдиві, і оскаржені ними в судовому порядку. Крім того, в наведеній книзі присутні вислови, які можна розцінювати як такі, що розпалюють міжнаціональну і міжконфесійну ворожнечу: «Ну хватит об этой мрази. Из-за таких, как он, и случаются погромы, убивают женщин и детей. Из-за … были забиты шесть тысяч евреев во Львове в июне 1941…»

У зв’язку з вищенаведеним ПП «Р.К.Майстер—принт» розцінює ситуацію, що склалася навколо видання Леонід Войцехов «Проекти», як таку, що загрожує репутації компанії ПП «Р.К.Майстер—принт», і ми не можемо сприяти поширенню подібної інформації.

Ми готові повернути отримані раніше кошти і не робити відвантаження решти накладу, або прийняття рішення залишається за згодою конфліктуючих сторін, що згадані у виданні.

Дякую за розуміння!

З повагою!

Директор ПП «Р.К.Майстер—принт»

Кожемяка Костянтин

 

Віктор Савків, засновник 32Vozdvizhenka Arts House

13043585_1101028896631383_2283763283432970391_n

Галерея Vozdvizhenka Arts House отримала тільки частину тиражу книги від друкарні ArtHuss. Друкарня зупинила видання книги. Попередньо друкарня посилається на те, що в книзі виявлені відомості, які носять образливий характер. Що стосується нашої позиції в цій ситуації, то наші стосунки з видавництвом — це площина господарських відносин між двома комерційними суб’єктами. 

Що стосується самої книги, то Vozdvizhenka Arts House не є замовником якогось контенту книги, і не є замовником її змісту. Ми як арт-інституція, як арт-галерея профінансували виробництво арт-об’єкту художника Войцехова, який свій арт-об’єкт бачить саме в текстах у вигляді книги. Ми звернулися, щоб видати цю книгу, до фахового видавництва, тому що Vozdvizhenka Arts House — це не видавництво, а художня інституція, і виступає вона, як замовник. 

Для редагування змісту є редактор книги, видавництво з професійним штатом коректорів, яке випускає цю книгу. Трохи дивно, що книга, презентована видавництвом в рамках «Книжкового Арсеналу», на наступний день відкликана тим же ж видавництвом, що завдає нам економічних збитків, тому що ця книга для нас має комерційний інтерес. Ми замовили арт-об’єкт, який має певну вартість і призначений для реалізації. Ми не вважали за потрібне вносити корективи в твір Войцехова ні на початковому етапі, ні на етапі виробництва, ні, тим більше, зараз — виступати цензором змісту, тому що художник Войцехов пише свій текст саме так, як він його пише. Це — унікальний твір концептуального мистецтва, яке нам дуже цікаве, і ми хотіли б його продовжувати видавати. Нас цікавить книга як витвір мистецтва, як арт-об’єкт, а не її фактаж або ідеологічна позиція автора. У нашу компетенцію не входить погоджуватися чи ні з ним. Галерея не має права виправляти роботу художника, вона лише може експонувати твір художника. Це — кураторська програма галереї, пов’язана з низкою виставкових проектів, які належать до концептуального і перформативного мистецтва. Нам цікаво, щоб це було представлено на українській арт-сцені і, зокрема, київській. 

МіТЄЦ: На якій підставі видавництво має право відкликати тираж, якщо він вже оплачений вами? 

Це входить в область відносин юридичних і правових. Відповідну оцінку можна отримати пізніше в діях юристів і ознайомленні з пунктами договору. Про це рано говорити, тому що потрібно вивчити правові аспекти цього питання. Що стосується позиції видавництва в особі Костянтина Кожем’яки як власника видавництва, звичайно, ми розраховуємо, що Костянтин відкрито висловить своє ставлення і причину дій видавництва. Вийшло так, що в цьому випадку художник Олександр Ройтбурд, наскільки я зрозумів з листа, який написало нам видавництво Костянтина Кожем’яки, є постраждалою стороною, хоча я б не формулював питання так, але якщо в якомусь вигляді Олександр озвучить свою позицію про книгу, діяльності галереї, про видавництво і Войцехова, то, звичайно, ми без купюр опублікуємо це як думку ще одного художника. 

 

Юрій Лейдерман, редактор, упорядник книги «Проекти» 

12573959_1105871652756998_2548312591182374656_n

Як редактор і упорядник цієї книги, змушений пояснити, що йдеться не про якихось абстрактних осіб — громадян України, а про одну єдину людину — Ройтбурда Олександра, який вважає зміст цієї книги для себе неприйнятним. У зв’язку з цим, у мене виникає питання до всіх присутніх: як ви вважаєте, в Україні ще існує свобода слова чи тут все вирішує мафія Ройтбурда? Окремо у мене два питання до пана Костянтина Кожемяки: 

А) Яким чином цитована ним фраза: «Ну досить про цю мерзоту. Через таких як він і трапляються погроми… » і т.і. розпалює міжконфесійну та міжнаціональну ворожнечу? Б) Чи вважає він, що аналогічним чином «міжконфесійну і міжнаціональну ворожнечу» розпалюють і повинні були б бути заарештовані на рівні друкарні твори пророка Ісаї, апостола Павла, протопопа Авакума, Ф. М. Достоєвського, Артюра Рембо і т.д. і т.д.? 

 

 

 

Леонід Войцехов, автор «Проектів»

12493786_948951711861915_4127417003532879967_o

Я сьогодні напишу листа Ройтбурду, сподіваюся він прийде до тями. У нас з ним багато рахунків. Я думав, що він розумніший. Якщо події навколо моєї книги будуть розгортатися таким чином і далі, я підніму російську пресу. Час Ройтбурда закінчився.

 

 

 

 

 

 

ОЛЕКСАНДР РОЙТБУРД, художник, один з героїв книги Войцехова 

12832572_1163807126987281_7592388526005154795_n

Коментар давати відмовився, пославшись на те, що книга Войцехова порушує юридичні та етичні норми.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Переклад здійснено за підтримки «Українського культурного фонду».

МІТЄЦ надає майданчик для вільного висловлювання, але залишає за собою право не поділяти погляди героїв порталу.