Меню

Адальберт Ерделі в галереї НЮ АРТ

Завтра, 20 вересня о 18.30

Текст організаторів:

20 вересня 2018 року в стінах галереї НЮ АРТ відбудеться знаменна подія — відкриття персональної виставки видатного українського митця, одного із засновників Закарпатської школи живопису — Адальберта Ерделі.
Виставка входить до масштабного проекту галереї, назва якого говорить сама за себе — «10 видатних художників України ХХ століття».
Адальберт Ерделі — обдарований художник-поет, знавший сім мов, неординарний і виразний, який все своє життя вірно служив ідеалам гармонії і духовності.
Адальберт Михайлович Ерделі (справжнє прізвище Гриць) народився 25 травня 1891 року в селі Загаття, Закарпатської області у багатодітній родині сільського вчителя. З огляду на тогочасну політику угорського уряду родина була вимушена взяти прізвище Ерделі, аби надати можливість дітям навчатися в місцевих навчальних закладах. Початкову освіту майбутній майстер здобув в Мукачівський гімназії, після чого продовжив навчання у вчительській гімназії міста Сигот та Угорському королівському інституті. В 1911–1915 роках він навчається в Будапештській академії мистецтв, де викладачами з фаху були такі відомі і знані в художньому світі постаті, як І. Ревес, К.Ференці, А. Івані-Грюнвальд, Т. Земплені.
Після закінчення академії Ерделі повертається до Мукачево та займеться педагогічною діяльністю в місцевих навчальних закладах.
Однак, не задовільнившись викладацькою працею, прагнучі ґрунтовних знань та розширення власного художнього досвіду Ерделі 1922 року їде до Мюнхена. Тут він захопливо вивчає скарби мюнхенської Пінакотеки і Дрезденської галереї, кращі здобутки мюнхенської школи. Одночасно з цим працює в студії Франке, виконуючи портрети відомих людей Мюнхена. У 1923 році за допомогою головного редактора однієї з баварських газет він організовує виставку своїх творів у одному з найбільших виставкових центрів Європи — «Скляний палац». Ця подія приносить Ерделі широке визнання і робить відомим художником-портретистом.
Через чотири роки Ерделі знову повертається на Закарпаття, багато працює і подорожує, експонується на багатьох престижних і великих міжнародних виставках.
1927 року він разом зі своїм другом Йосипом Бокшаєм засновує Публічну школу малювання, що згодом стане основою «Закарпатської школи живопису».
1929 року Адальберт Ерделі їде на південь Франції, де плідно працює в художній колонії Гаржілес. В Парижі він знайомиться з новітніми колористичними і пластичними шуканнями французьких художників. Про ці часи майстер говорив: «В кожній країні мистецтво має свої течії і представників (художників) які ведуть за собою нове покоління. В Парижі такими представниками є: фігуративного перебільшення — ван Донген; розмаху – Вламінк; вібруючої барвистості – Дюфі; ніжно-блідих блисків сірості – Утрілло; синтетичної рівноваги сіро-бурих тонів – Модильяні; сили ліній – Фудзита; і типового нового класицизму — Дерен».
1930 року в Парижі проходить виставка митців, які працювали в Гаржілесі. Найпомітнішими творами були названі картини Ерделі, наступного року успішно виставлені в Брюсселі.
Доля митця який в тривожні роки перед Другою світовою війною міг залишитися за кордоном, але все ж таки повернувся на батьківщину, в подальшому склалася трагічно. В кінці 1930-з років його мистецтво в нових політичних умовах стало неактуальним. Не принесло жаданих змін входження краю до складу Радянського Союзу. Після кількох років біль-менш вільного розвитку наприкінці 1940-х роках тоталітарна система розпочала активний наступ на «чисте» мистецтво. 21 березня 1949 року на зборах інтелігенції — Ерделі звинуватили у «формалізмі» та «буржуазному естетизмі», через які він нібито намагався поширювати буржуазну культуру.
Після цього його поступово усунули з усіх посад, а потім і взагалі відправили на пенсію. Видатного митця, який своїми картинами підкорив Мюнхен, Париж, Брюссель, Прагу відтіснили на задвірки тогочасного «передового» мистецтва, принизили і забули. Помер Адальберт Ерделі у віці 64 років (19 вересня 1955 року) так і не реалізувавши в повній мірі свій величезний потенціал.
Серед його учнів є такі відомі художники як: А. Коцка, А.Борецький, Е. Контратович, З. Шолтес, Є. Кремницька та інші.
Чудові ліричні твори великого майстра з могутньою експресивною виразністю і глибиною не полишили і не полишають байдужими глядачів усіх поколінь.

Відкриття виставки – 20.09.2018 о 18:30 (до 20:00).
Виставка триватиме до 20.10.2018.
Вхід – вільний.

Виставка проходить:
Галерея НЮ АРТ
вул. Грушевського 28/2;
тел.:531-95-59,
факс: 531-95-56.

Режим роботи:
Вт–Пт: 10:00–18:00;
Сб: 12:00–17:00;
Вс–Пн: вихідний

бачите помилку, пишіть сюди
Поділитися сторінкою